Odnawialne źródła energii szansą na rozwój Malborka. Czy zielone inwestycje zapewnią neutralność klimatyczną?

Anna Szade
Anna Szade
Unsplash.com/Zdjęcie
Udostępnij:
A gdyby tak Malbork stał się samowystarczalny energetycznie i korzystał ze źródeł energii odnawialnej, które są na wyciągnięcie ręki? Przy dzisiejszych technologiach to już nie science fiction, tym bardziej, że neutralność klimatyczna jest europejskim wyzwaniem na najbliższe dekady. Rozumieją to władze miasta, stąd list intencyjny podpisany przez malborskiego włodarza, przedstawicieli Figene Capital SA oraz Klastra Energetycznego Malbork - Żuławy.

Jak informuje Urząd Miasta, podpisanie listu intencyjnego między Malborkiem, Figene Capital SA oraz Klastrem Energetycznym Malbork - Żuławy jest wynikiem wcześniejszych rozmów i uzgodnień pomiędzy stronami. Ta trójstronna współpraca ma umożliwić w przyszłości wdrożenie projektu „Rozwiązania energetyczne zapewniające neutralność energetyczną oraz zerowy ślad węglowy dla miasta Malborka”.

Tym samym malborska społeczność dołącza do europejskiej wspólnoty, która zadeklarowała osiągnięcie neutralności wobec środowiska do 2050 r. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery we wszystkich sferach życia, a przede wszystkim w gospodarce.

Na razie to deklaracja, bo zewnętrzna firma chce z nami i klastrem energetycznym przyjrzeć się miastu i okolicznym gminom, które są w klastrze, pod kątem, co możemy zrobić dla klimatu. Figene Capital SA ma analizować m.in. zapotrzebowanie na energię w Malborku, lecz także funkcjonujących tu firm, choćby MZK, ale też innych, i zaproponować najlepsze rozwiązania – powiedział nam Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Dla partnera w projekcie, czyli Figene Capital, to nie pierwszyzna, bo firma deklaruje, że ma w swoim DNA poszanowanie środowiska i to dlatego chce współtworzyć rynek energii odnawialnej.

Wciąż rosnące zapotrzebowanie gospodarcze i społeczne na energię z odnawialnych źródeł energii kreuje dogodne warunki dla rozwoju naszego projektu - przyznaje Janusz Petrykowski, prezes zarządu Figene Capital SA w Warszawie.

Jak przyznaje prezes, wiele samorządów upatruje w OZE, czyli odnawialnych źródłach energii, szansę na rozwój własnego regionu. Dostrzegają także potrzebę wsparcia przedsiębiorstw, które rozwijają się na ich terenie, przy czym nie oznacza to zaangażowania finansów miasta.

- List intencyjny nie generuje obecnie żadnych kosztów po naszej stronie – zapewnia Marek Charzewski.

Ale może to właśnie najważniejszy pierwszy krok, który odmieni sytuację energetyczną miasta w przyszłości?

- Podpisanie listu intencyjnego z gminą miejską Malbork i Klastrem Energetycznym Malbork-Żuławy jest w naszej ocenie wstępem do rozwoju wieloletniej trójstronnej współpracy, mającej na celu zawarcie dalszych porozumień, w tym także umów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, która niesie ze sobą wiele korzyści – uważa Janusz Petrykowski.

Tym zyskiem może być właśnie przygotowanie tak szczegółowej analizy, by ewentualne przedsięwzięcia były niczym skrojone na miarę dla przyszłych odbiorców. Spółka realizuje zarówno własne projekty służące zwiększaniu wolumenu produkcji zielonej energii, którą może zaoferować swoim klientom i partnerom biznesowym w ramach wieloletnich kontraktów CPPA (z ang. Corporate Power Purchase Agreement). To jak leasing energii, bo tak nazywana jest długoterminowa umowa na zakup energii elektrycznej bezpośrednio od producenta energii ze źródeł odnawialnych. Jest to korzystne nie tylko ze względów środowiskowych, bo gwarantuje niską emisyjność, ale również biznesowo, bowiem to możliwość długoterminowego zapewnienia dostaw energii elektrycznej po stałej cenie.

Czy jeden dokument podpisany w malborskim magistracie może dać spektakularne rezultaty dla mieszkańców i przedsiębiorców?

Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie eksperckiej wiedzy i wieloletnich doświadczeń w obszarze energetyki odnawialnej zespołu Figene pozwoli na efektywną realizację wspólnych przedsięwzięć – uważa prezes Petrykowski.

Partnerzy określili, na czym ta trójstronna współpraca ma polegać. Otóż w jej zakres wchodzi:

  • wsparcie w przygotowaniu strategii rozwoju dla Malborka
  • przygotowanie, rozwój i realizację projektów OZE na terenie miasta i Klastra Energetycznego Malbork - Żuławy, obejmujące wykorzystanie dostępnych terenów inwestycyjnych, identyfikację zapotrzebowania na energię elektryczną, optymalizację z punktu widzenia sposobu przyłączenia źródeł OZE do odbiorców energii i analizę możliwości przyłączenia do sieci publicznej

To wszystko ma służyć identyfikacji potrzeb związanych z długoterminowym zabezpieczeniem w energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i ciepło dla Malborka. To nie tylko wpłynie na większy udział zielonej energii wykorzystywanej lokalnie, ale zdaniem ekspertów może stymulować rozwój miasta, bo będzie ono beneficjentem tych proekologicznych inwestycji.

Projekt zakłada również współpracę w zakresie realizacji analiz i projektów w obszarze podnoszenia efektywności energetycznej, ograniczania zużycia energii, magazynowania energii, jak również szeroko rozumianej elektromobilności.

Grupa Figene działająca w obszarze energetyki odnawialnej, dysponując najlepszymi zasobami i zdolnościami operacyjnymi oraz szeregiem projektów w przygotowaniu, wychodzi naprzeciw wyzwaniom, które stawiane są przed wytwórcami energii, w szczególności z odnawialnych źródeł – podkreśla Janusz Petrykowski.

O to też chodzi w śladzie węglowym, który określa poziom emisji gazów cieplarnianych, będące efektem działalności przemysłu czy nas, ludzi, a które wpływają na zmiany klimatu. Ten licznik może w przyszłości pokazać zero, jeśli wykorzystywać będziemy zieloną energię, a na dodatek będzie ona wytwarzana niemal za rogiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie