Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawialne źródła energii mogą zwiększyć bezpieczeństwo kraju? 83 procent Polaków uważa, że tak

Kamil Kusier
Kamil Kusier
OZE mogą zwiększyć bezpieczeństwo kraju? 83 procent Polaków uważa, że tak
OZE mogą zwiększyć bezpieczeństwo kraju? 83 procent Polaków uważa, że tak Arkadiusz Wojtasiewicz / Polska Press
Polacy pragną energetycznej niezależności – wynika z badania „OZE a bezpieczeństwo energetyczne kraju według Polaków”. Przeprowadziła je gdańska firma SunSol specjalizująca się w branży fotowoltaicznej. Polacy chcą również, aby zielona energia zastąpiła tę węglową. Jak czytamy w raporcie, większość badanych zgodziłaby się na instalację ekologicznych rozwiązań w swojej okolicy.

OZE mogą zwiększyć bezpieczeństwo kraju? 83 procent Polaków uważa, że tak

– Polska powinna osiągnąć cel – energetyczną niezależność – możliwie szybko i jak najniższym kosztem. Jednocześnie przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia w zgodzie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. I tu rozwiązaniem może być zrównoważony miks energetyczny, uwzględniający energię węglową, gazową i niskoemisyjną. Jego koszt z pewnością poniosą płatnicy, dlatego też jedną z możliwości obniżenia przyszłych rachunków stają się dla konsumentów przydomowe instalacje fotowoltaiczne – mówi Michał Kitkowski, prezes SunSol.

Z ostatnio opublikowanych danych wynika, że dynamicznie przybywa mocy zainstalowanej z OZE. Na polskim rynku jest obecnie 630 tysięcy prosumentów instalacji fotowoltaicznych, oznacza to, że ich liczba w skali ostatnich pięciu lat wzrosła aż o 15 750 procent!

Według badania, które przeprowadziła gdańska firma SunSol,

  • blisko 1/3 Polaków uważa, że do końca 2050 roku z OZE powinno pochodzić ponad 60 procent energii kraju,
  • 37,5 procent, że między 41 a 60 procent.
  • 29 procent badanych odpowiedziało, że nie więcej niż 40 procent energii kraju powinno pochodzić z odnawialnych źródeł.

Polacy niechętni energii węglowej

Dane z raportu SunSol wskazują, że:

  • co trzeci Polak uważa, iż energia z węgla powinna wynosić [b]mniej niż 10 procent,
  • a już 45 procent twierdzi, że jej udział we wszystkich źródłach energii powinien stanowić połowę,
  • tylko 11 procent respondentów uważa, że wynik 70 procent energii pozyskiwanej z węgla, jaki do tej pory zanotowano, jest odpowiedni,
  • 9 procent badanych jest zdania, że Polska do 2050 roku powinna całkowicie odejść od energii z węgla.

Wyniki badań potwierdza również tendencja montażu paneli fotowoltaicznych przez Polaków, którzy na swoich domostwach zainstalowali ich już 630 tysięcy. Jak informuje Agencja Rynku Energii, moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki wyniosła na koniec lipca 2021 roku ponad 5,6 GW.

Michał Kitkowski z firmy SunSol uważa, że celem na najbliższe kilkanaście lat jest zbudowanie niemal nowego systemu elektroenergetycznego, którego silną podstawą będą źródła zeroemisyjne.

Ponad 88 procent przebadanych respondentów uważa, że Polska powinna rozwijać technologie umożliwiające korzystanie zarówno z odnawialnych, jak i nieodnawialnych źródeł energii. 84 procent zgadza się natomiast, że Polska powinna skupić się na odnawialnych źródłach energii.

– W najbliższej perspektywie ceny energii mogą wzrosnąć o 20 procent, a na przestrzeni 10 lat – nawet do 60 procent, co będzie odczuwalne nie tylko dla użytkowników indywidualnych, lecz także dla całego sektora MŚP, jak i globalnych korporacji. I tu z odsieczą przyjdą odnawialne źródła energii – mówi Michał Kitkowski.

– Nasze realizacje fotowoltaiczne dla przedsiębiorstw przynoszą szybszy zwrot inwestycji i większe oszczędności niż przydomowe instalacje, ze względu na ich skalę. Dlatego im większe mamy zużycie energii, tym bardziej opłaca nam się rozważyć zakup instalacji PV – dodaje.

Wynik badań nie pozostawiają złudzeń, że Polacy są świadomi zalet odnawialnych źródeł energii, a szczególnie fotowoltaiki.

  • 75 procent pytanych zgodziłaby się na instalację PV w swojej okolicy,
  • z kolei 50 procent zaaprobowałaby również budowę farm wiatrowych w pobliżu miejsca swojego zamieszkania,
  • 20 procent mniej zgodziłaby się na budowę ekologicznej spalarni śmieci,
  • tylko 5 procent respondentów nie zgodziłaby się na żadne z rozwiązań.

A jak wygląda kwestia elektromobilności? Według raportu SunSol, 54 procent badanych poparłoby budowę punktu ładowania aut elektrycznych w swojej okolicy, zaś 37 procent wyraziłoby zgodę na budowę stacji z biopaliwami.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki