MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odmrażanie polskiego sportu. Od 18 maja wchodzą nowe zasady korzystania z obiektów. Kluby wróciły do treningów

(stan)
Fot. Adam Jankowski
Odmrażanie sportu. Kiedy nastąpi restart polskiego sportu i w jakim zakresie? Więcej szczegółów na ten temat poznaliśmy po konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i minister sportu, Danuty Dmowskiej-Andrzejuk. Najważniejsze, to powrót ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej. A jak to wygląda na Pomorzu?

Nowe zasady odmrażania sportu

CZYTAJ TAKŻE: Piękne sportsmenki z Pomorza [ZDJĘCIA]

Od 18 maja, w poniedziałek, zwiększony limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych

- na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);

- na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

Organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

- 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),

- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),

- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),

- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

Na pełnowymiarowych boiskach będzie mogło przebywać do 22 zawodników i 4 trenerów, na mniejszych obiektach otwartych, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach, do 14 osób i dwóch trenerów.

Cartusia wznowiła treningi

Spragnieni piłki młodzi piłkarze Cartusii rozpoczęli zajęcia w 6 osobowych grupach. Jako pierwsi na boisko wyszli podopieczni trenerów Karola Cichonia i Apoloniusza Hary z grupy Junior B. Po tak długiej przerwie i trenowaniu w domach widać było wielką chęć do gry i duże zaangażowanie młodych piłkarzy.

Pomorski sport wraca do życia

Nowe od 4 maja

Od 4 maja otwarte zostaną Orliki, boiska szkolne, stadiony sportowe i korty tenisowe. Na każdym boisku może przebywać maksymalnie 6 osób oraz osoba prowadząca zajęcia. Dużych boisk piłkarskich nie można dzielić na mniejsze, aby prowadzić zajęcia w grupach. Tak samo jest na boiskach trawiastych i otaczających je bieżniach lekkoatletycznych. Każdy obiekt musi mieć swojego dozorcę, który będzie sprawdzał liczbę uczestniczących w zajęciach osób, poprawność dezynfekcji rąk, czy zachowanie odstępu 15 minut pomiędzy korzystającymi z obiektu grupami. Zasady mają zastosowanie w obiektach o charakterze otwartym i nie ma w trakcie zajęć obowiązku zakrywania twarzy maską.

Na kortach tenisowych maksymalny limit osób to cztery plus osoba prowadząca zajęcia. Wraz z polepszaniem się sytuacji epidemiologicznej ten limit może być zwiększany.

W kwestii treningów piłkarzy ekstraklasy wprowadzono nowe zasady

- od dnia 4 maja do dnia 9 maja 2020 r. nie więcej niż 14 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi

- od dnia 10 maja do dnia 24 maja 2020 r. nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi.

Gdańskie obiekty gotowe do rozpoczęcia działalności

Zgodnie z zapowiedziami premiera, od 4 maja mają zostać udostępnione obiekty sportowe.

- Cały czas czekamy na rozporządzenie premiera, które wskaże w jakim zakresie obiekty sportowe mają zostać udostępnione mieszkańcom. Od poniedziałku udostępnimy, jako pierwsze te obiekty, które mają bezpośredni nadzór pracowników. Aby móc udostępnić gdańszczanom pozostałą infrastrukturę sportową potrzebne są zarówno jasne zasady, jak i czas, aby móc je wdrożyć. Aktywność fizyczna jest ważna, ale musimy pamiętać o tym, aby spełnić wymogi reżimu sanitarnego podczas korzystania z nich – mówi Adam Korol, dyrektor Biura Sportu.

Po opublikowaniu rozporządzenia, od poniedziałku 4 maja wznowią funkcjonowanie obiekty sportowe administrowane przez Gdański Ośrodek:
Kompleks Sportowy, ul. Traugutta 29
Stadion Żużlowy im. Zbigniewa Podleckiego, ul. Zawodników 1
Kompleks Sportowy, al. Grunwaldzka 244

Trwają również prace, aby zgodnie z nowymi reżimami sanitarnymi organizować aktywności i różne formy rekreacji dla gdańszczanek i gdańszczan w nowych realiach.

Co ważne, wszystkie orliki i boiska przyszkolne, jako integralna część infrastruktury szkolnej, pozostają zamknięte do 24 maja.

Gedania planuje rozpocząć treningi 4 maja

"Odnotowaliśmy wysoki poziom potwierdzonych deklaracji rodziców o chęci wznowienia zajęć. Na podstawie deklaracji od trenerów, zostanie utworzonych 56 grup liczących maksymalnie 6 zawodników. Treningi prowadzić będzie 22 szkoleniowców. Naszym zamiarem jest przypisanie 1 trenera do maksymalnie trzech grup 6 osobowych. Do czasu zmiany zasad bezpieczeństwa, które ogłosi Ministerstwo Sportu grupy 6 osobowe będą stałe, bez możliwości rotacji. Codziennie jesteśmy w stanie zorganizować 40 jednostek treningowych. Każda z nich trwać będzie 60 minut. Przerwy pomiędzy treningami będą 10 minutowe, aby zminimalizować kontakt z innymi zawodnikami. Ze względu na bezpieczeństwo trenować będziemy na 4 osobnych boiskach. Nie możemy jeszcze trenować w halach piłkarskich. Przypominamy, że nie będzie można skorzystać z szatni, jedynie do dyspozycji będą toalety. W związku z tym, aby zapewnić choć trochę radości w tych trudnych czasach naszym pociechom, zaczynamy o 8.15 z niektórymi uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a ostatni trening planujemy na 19.50. Prosimy o wyrozumiałość, gdy zaproponowane terminy zajęć nie będą dla Państwa idealne. W każdym tygodniu od poniedziałku do soboty, przy aktualnych zaleceniach Ministra Sportu, zorganizujemy dla naszych zawodników minimum 117 jednostek treningowych. Do zobaczenia wkrótce, nasi trenerzy czekają na Was" - tej treści komunikat można przeczytać na stronie Gedanii.

Treningi w Lechii i Arce

Zgodnie z planem powrotu do rozgrywek w ekstraklasie. 7 maja w Arce i Lechii rozpoczęły się treningi w grupach 14-osobowych. Od 10 maja przywrócone mają zostać treningi drużynowe, a na 29 maja wyznaczono powrót do ligowej rywalizacji w PKO Ekstraklasie.

Zapis konferencji

- Straciliśmy radość z kibicowania i trenowania przez koronawirusa. Chcemy przejść do kontrofensywy. Sport to zdrowie i ważna dziedzina gospodarki - mówi premier Morawiecki. - Etap otwarcia parków i lasów, treningu na powietrzu mamy za sobą.

Czas na Oriki i boiska.

- Otwarte będą boiska szkolne, w tym Orliki, stadiony sportowe, korty tenisowe. Granie w tenisa w dwie osoby będzie możliwe, a na boiskach będzie mogło przebywać sześć osób. To ruszy 4 maja, a więc całkiem niedługo. W trzecim etapie zostaną otwarte sale szkolne, obiekty zamknięte i również z maksymalnie sześcioosobowym składem. Czwarty etap to otwarcie takich obiektów jak baseny, siłownie, kręgielnie - mówi premier Morawiecki.

Premier zapowiedział powrót rozgrywek ligowych!

- Sportowcy są obecnie w izolacji. Przy zachowaniu warunków sanitarnych i na razie bez publiczności, ale po rozmowie z minister sportu i prezesami związków sportowych podjąłem decyzję o powrocie ekstraklasy piłki nożnej i żużla. Pierwszy gwizdek nie będzie już jutro, ale mamy ściśle ustalony plan. Piłkarze mogą wrócić na boiska już pod koniec maja. Z kolei na początku maja będą mogli wrócić do treningów - ogłosił premier Morawiecki. - Sport wróci na stadiony, do naszych domów. Wierzę, że to symbol powrotu do nowej rzeczywistości. Niestety, na razie bez publiczności. Po czwartym etapie na razie stawiam kropkę, ale jest we mnie nadzieja, że po czwartym etapie wrócą rozgrywki z udziałem publiczności.

- Otwieramy w wielkim reżimie epidemicznym ośrodki sportowe w Wałczu i Spale, by nasi olimpijczycy mogli się już przygotowywać. Przed nami prawdziwy maraton wyzwań, ale już kilka kilometrów przebiegliśmy. Jestem pewien, że wspólnie dobiegniemy do mety - powiedział Morawiecki.

Głos zabrała Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu.

- Drugi etap, o którym mówił premier, czyli otwarcie części obiektów, będzie powodował powrót do normalności oraz poprawę naszej kondycji psychicznej i fizycznej. Obiekty na otwartej przestrzeni będą dostępne do maksymalnie sześciu osób. Dziękuję sportowcom, którzy ćwiczą w domu, dają dobry przykład i trzymają się razem - mówi Dmowska-Andrzejuk.

- Treningi będą odbywać się bez maseczek, ale pozostali uczestnicy obiektów będą musieli nosić maseczki. Sportowcy, którzy trafią do ośrodków Spale i Wałczu, zostali umieszczeni w 14-dniowej izolacji. Tak samo jak piłkarze, którzy niebawem rozpoczną rozgrywki. Zgodnie z planem przygotowanym przez ekstraklasę ma to nastąpić na przełomie maja i czerwca. Bardzo się cieszę, że sport wraca i to daje nadzieję na powrót do normalności. Mam nadzieję, że nasi sportowcy wyjdą z tego zwycięsko i przywiozą z igrzysk worek medali - powiedział minister Dmowska-Andrzejuk.

Uruchamianie kolejnych etapów będzie uzależnione od bieżącej sytuacji.

- Decyzje o przejściu do kolejnych etapów będą uzależnione od stanu gospodarki i dostępności szpitali - wyjaśnił premier Morawiecki.

Ma ruszyć ekstraklasa, a co z niższymi ligami?

- To będzie zależało od Polskiego Związku Piłki Nożnej. Takie było zapotrzebowanie, a od czegoś trzeba zacząć. Tak naprawdę będziemy obserwować co się będzie działo - powiedziała Dmowska-Andrzejuk.

Do treningów wkrótce będą mogli wrócić skoczkowie narciarscy z Kamilem Stochem i Dawidem Kubackim na czele.

- Jak będą otwierane Centralne Ośrodki Sportu, to tak samo będzie z obiektami. Skocznie narciarskie też zostaną otwarte. Teraz mówimy o otwarciu ośrodków w Wałczu i Spale, ale następne będą w Zakopanem, Szczyrku i Cetniewie - powiedziała minister Dmowska-Andrzejuk na zakończenie konferencji.

Wcześniej pisaliśmy

- Plan już jest gotowy. Wkrótce szczegóły - napisała na Twitterze minister Dmowska-Andrzejuk.

Te szczegóły poznamy dzisiaj podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i minister Dmowskiej-Andrzejuk.

Portal sport.tvp.pl podał już nieoficjalny plan odmrażania polskiego sportu. Czy się sprawdzi? O tym przekonamy się już wkrótce. Plan ma składać się z pięciu etapów, a pierwszy z nich - polegający na otwarciu parków i lasów - już został uruchomiony. Jakie mają być kolejne według sport.tvp.pl?

II etap (prawdopodobnie od 8 maja)

Otwarte mają zostać boiska szkolne (w tym Orliki), stadiony sportowe, korty tenisowe, stadniny koni, strzelnice, tory gokartowe, tory łucznicze, pola golfowe. Przebywać będzie mogło jednocześnie maksymalnie 5 osób (na kortach 2). Konieczne będzie zasłanianie twarzy, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk i urządzeń oraz zakaz korzystania z szatni.

III etap

Otwarte zostaną hale sportowe i hale szkolne. Jednocześnie będzie mogło przebywać maksymalnie 5 osób. Będzie zakaz korzystania z szatni, identyfikacja osób, dezynfekcja rąk i sprzętu.

IV etap

Otwarte zostaną baseny, kluby fitness, siłownie, parki trampolin, ścianki wspinaczkowe, kręgielnie, skateparki, kluby z kortami do badmintona, squasha oraz tenisa stołowego. Obowiązkowe będzie zasłanianie twarzy, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk i urządzeń, identyfikacja osób oraz ograniczona liczba uczestników. W tym etapie nastąpi także zniesienie zakazu organizacji imprez sportowych na świeżym powietrzu z maksymalną liczbą 50 osób, ale bez udziału publiczności.

V etap

Ostatni, piąty etap to pozwolenie na organizację imprez masowych. Przedstawiciele rządu już w piątek poinformowali, że to bardzo daleka perspektywa i będzie obwarowana nowymi zasadami sanitarnymi.

Gareth Bale najbardziej niedocenianym piłkarzem świata?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świątek w finale turnieju w Rzymie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki