MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odmrażanie gospodarki, kolejny etap od 18.05.2020. Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Kolejny etap odmrażania gospodarki od 18.05.2020. Salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także restauracje i kawiarnie od przyszłego tygodnia mają wznowić działalność po przerwie spowodowanej epidemią. Pod warunkiem, że nie przybierze ona na sile. Szczegóły nowego etapu powrotu do normalności ogłoszono na konferencji premiera i ministra zdrowia 13.05.2020 roku.
Rząd ogłosił trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku, 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Podwyższony zostanie również limit pasażerów w transporcie publicznym. Sprawdź, jakie zasady będą obowiązywały od 18 maja.Przejdź dalej i zobacz nowe zasady --->

Nowe zasady w restauracji i u fryzjera. Sprawdź, co się zmie...

Odmrażanie gospodarki - kolejny etap od 18.05.2020. Nowe zasady. Otwarcie restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych

Salony piękności, restauracje i kawiarnie rozpoczynające działalność po przerwie spowodowanej koronawirusem, muszą spełniać określone warunki:

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

  1. Odległość między stanowiskami pracy musi wynieść przynajmniej 1,5 metra. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, właściciele salonów powinni ustawić przepierzenia między fotelami.
  2. W salonach powinien być prowadzony pomiar temperatury u klientów, a także krótka ankieta dotycząca ich stanu zdrowia.
  3. Klienci będą przyjmowani w takich odstępach czasowych, żeby się ze sobą nie kontaktowali.
  4. Salony tymczasowo mają też zrezygnować z poczekalni i przechowywania odzieży na wieszakach (według rekomendacji, płaszcze i kurtki klientów miałyby trafiać do worków).
  5. Fryzjerzy i kosmetyczki nie mogę częstować kawą czy herbat, mogą podawać wodę w zamkniętych butelkach.
  6. Zarówno pracownicy, jak i klienci muszą mieć twarze zasłonięte maseczkami (klient salonu kosmetycznego może zdjąć ją przed samym zabiegiem)

Restauracje i bary

  1. Goście będę przyjmowani w restauracyjnych i kawiarnianych ogródkach.
  2. Odległość między stolikami musi wynosić przynajmniej dwa metry.
  3. Obsługa wyłącznie kelnerska. Chwilowo nie ma jeszcze możliwości samoobsługi.

Otwarcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych. Kiedy i pod jakimi warunkami?

W tym tygodniu przedstawiciele rządu przedstawią kolejne etapy odmrażania gospodarki. Prawdopodobnie za tydzień, od 18 maja, działalność wznowią salony kosmetyczne i fryzjerskie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski i wicepremier Jadwiga Emilewicz podkreślili, że ta data jest możliwa, o ile nie dojdzie do nagłego wzrostu liczby zakażeń. Z wielu ankiet wynika, że zamknięcie salonów piękności (oprócz do niedawna przedszkoli) najbardziej doskwierało Polakom. Firmy tej branży nasiliły lobbing, aby rząd dał im zielone światło na reaktywację.

Umożliwienie tej grupie usługodawców szybkiego powrotu do pracy to jedyna szansa na ocalenie wielu tysięcy miejsc pracy. W trakcie rządowych i branżowych konsultacji, w których braliśmy pod uwagę zarówno sytuację i możliwości małych, jednoosobowych działalności jak i sieci salonów, wypracowaliśmy kompromis - wytyczne, dzięki którym zarówno klient, jak i pracownik może czuć się bezpiecznie

- twierdzi Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Wytyczne zostały zaakceptowane przez rząd, obecnie są oceniane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi, odległość między stanowiskami pracy w salonach fryzjerskich i kosmetycznych będzie musiała wynieść przynajmniej 1,5 metra. Tam, gdzie nie będzie to możliwe, właściciele salonów powinni ustawić przepierzenia między fotelami. Według Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, w salonach powinien być prowadzony pomiar temperatury u klientów, a także krótka ankieta dotycząca ich stanu zdrowia. Mają oni być przyjmowani w takich odstępach czasowych, żeby się ze sobą nie kontaktowali. Salony tymczasowo mają też zrezygnować z poczekalni i przechowywania odzieży na wieszakach (według rekomendacji, płaszcze i kurtki klientów miałyby trafiać do worków). Fryzjerzy nie będą też serwować kawy czy herbaty, mogą podawać wodę w zamkniętych butelkach. Bezwzględnym wymogiem będą maseczki na twarzach pracowników i klientów. Co oczywiste, klient salonu kosmetycznego zdejmie ją przed zabiegiem, który ma być wykonany na jego twarzy.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego opublikował instrukcje, zgodnie z którymi salony fryzjerskie i kosmetyczne mają od 18 maja przyjmować klientów.
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego opublikował instrukcje, zgodnie z którymi salony fryzjerskie i kosmetyczne mają od 18 maja przyjmować klientów. Infografiki, takie jak ta, mają się znaleźć na drzwiach salonów w całej Polsce. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego

Kiedy rząd otworzy restauracje i bary?

Wiele wskazuje na to, że od przyszłego tygodnia ruszą też bary, restauracje i kawiarnie. Na początku goście mają być przyjmowani w restauracyjnych i kawiarnianych ogródkach. Właściciele lokali powinni tak ustawić stoliki, żeby odległość między nimi wynosiła przynajmniej dwa metry. Wymogiem ma być obsługa kelnerska. Z kolei działalność samoobsługowa ma być tymczasowo jeszcze zablokowana, aby ograniczyć przemieszczanie się osób po lokalu. To nie będzie dotyczyło restauracji, które sprzedają jedzenie na wynos.

Czy będą dwie prędkości odmrażania gospodarki?

Minister zdrowia rozważa też wariant zróżnicowanego tempa odmrażania gospodarki w różnych regionach kraju, w zależności od liczby zachorowań.

Termin 18 maja jest cały czas aktualny, a czy on się sprawdzi, będziemy informowali. Chcielibyśmy, żeby - w reżimie sanitarnym - powoli odmrażać gastronomię i usługi. (...) Zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości odmrażania, czy w całej Polsce te działania będą takie same. Są regiony, które mają wysoką liczbę zachorowań i są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności

- powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w jednym z wywiadów udzielonych w weekend.

Co z siłowniami i klubami fitness?

Rząd już zdecydował się otworzyć galerie handlowe, ale znajdujące się w nich kluby do uprawiania sportu pozostały zamknięte. Siłownie, kluby fitness, kręgielnie czy baseny mają zostać otwarte w czwartym, ostatnim etapie odmrażania gospodarki. Władze obawiają się, że w zamkniętych pomieszczeniach, w których korzysta się z tych samych sprzętów czy pryszniców, może nastąpić eksplozja zakażeń. Otwarcie prawdopodobnie nastąpi więc pod koniec maja lub na początku czerwca. Z pewnością nie będzie można początkowo korzystać z szatni i pryszniców. Należy się też spodziewać ograniczeń liczby osób biorących udział w ćwiczeniach grupowych - np. tanecznych czy fitness. Będzie ona uzależniona od wielkości sal znajdujących się w klubach. W ostatnim etapie odmrażania gospodarki zaplanowano też otwarcie m.in. salonów masażu i solariów. W nowym reżimie sanitarnym ma też zostać wznowiona działalność teatrów i kin.

Fryzury jaskiniowców powrócą? Salony fryzjerskie znów zamkni...

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki