Odkryli stare, cenne pamiątki

  Odkryli stare, cenne pamiątki

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Słupsk odkrywa swoje tajemnice. Tylko w ciągu trzech dni miasto wzbogaciło się o dwie pamiątki z przeszłości. Pierwszą jest emaliowana niebieska tablica z niemiecką nazwą ulicy Blumenstrasse.
  Znaleźli ją pracownicy firmy, która wykonuje remont mostu Zamkowego w Słupsku. Moment odnalezienia zabytkowej tablicy zauważył dyżurny pracownik monitoringu miejskiego.

  - Tablica przynajmniej przez 62 lata była przysypana ziemią, ale zachowała się w naprawdę niezłym stanie - mówi Marek Sosnowski, z Biura Promocji i Integracji Europejskiej słupskiego ratusza. - Dawna Blumenstrasse to dzisiejsza ulica Partyzantów, w okolicach której wykopano znalezisko.

  Przypuszczalnie wcześniej była przytwierdzona do pobliskiego muru, z którego po przejściu frontu przez te ziemie po prostu ją oderwano i porzucono.

  Tablicę przekazano Wydziałowi Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Dzień po odnalezieniu tabliczki pracownicy remontujący salę obrad Rady Miejskiej w ratuszu natknęli się na niemieckie bony żywnościowe, zwane powszechnie kartkami, z przełomu stycznia i lutego 1941 roku. Pocięte wg asortymentów kartki "cukier", "chleb", "mąka" itd. ukryte były za boazerią południowej ściany reprezentacyjnej sali ratusza.

  - Tablica oraz kartki zostaną przekazane do Muzeum Pomorza Środkowego. Tam przygotowywana jest wystawa eksponatów ze starego Słupska - dodaje Sosnowski.

  Docelowo eksponaty trafią do Muzeum Dawnego Słupska, które dopiero powstanie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo