Odkryj swoje mocne strony i na nich buduj karierę zawodową. Jak wykorzystać talenty w pracy radzi doradca zawodowy, Katarzyna Burda-Kosałka

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Katarzyna Burda-Kosałka
Katarzyna Burda-Kosałka fot. nadesłane/Centrum Rozwoju Talentów
Udostępnij:
Katarzyna Burda-Kosałka, doradca zawodowy z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku opowiada o tym, co wydarzyło się w Centrum w ciągu ostatnich pięciu lat, a także o tym, jak odnaleźć swój talent, jak wykorzystać swój talent w pracy i o tym, czy zawsze należy kierować się talentem podczas wyboru kariery zawodowej.

Centrum Rozwoju Talentów skończyło już 5 lat działalności. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą – czym zajmuje się Centrum, kto może skorzystać z jego pomocy? I od razu – w ramach podsumowania tego pięciolecia zapytam: jak przyczyniło się do zmiany życia zawodowego mieszkańców Gdańska istnienie Centrum?

Centrum Rozwoju Talentów jest jednostką Gdańskiego Urzędu Pracy. Jesteśmy nowoczesnym, gościnnym i przyjaznym miejscem dla wszystkich osób poszukujących wsparcia w kreowaniu swojej kariery zawodowej. Naszym priorytetem jest pomoc w budowaniu mocnych stron, wspieraniu rozwoju talentów oraz planowaniu kariery i edukacji. Pracujemy zarówno z osobami dorosłymi, które poszukują swojego miejsca w życiu zawodowym, jak i z młodzieżą stojącą przed wyborem szkoły lub kierunku studiów. Podczas rozmowy doradczej korzystając z różnorodnych testów dobranych do indywidualnych potrzeb pomagamy naszym klientom odkrywać ich talenty i mocne strony. W ramach naszej działalności prowadzimy również warsztaty skierowane do osób dorosłych i młodzieży, targi, konferencje oraz webinary. Zapraszamy na naszą stronę internetową www.centrumtalentow.pl oraz do śledzenia naszych social mediów i zachęcamy do korzystania z wszystkich naszych usług, które są bezpłatne.

W czerwcu obchodziliśmy pięciolecie naszego istnienia. Przez ten czas odwiedziło nas ogółem 30 692 klientów, w tym 9 335 klientów indywidualnych. Przeprowadziliśmy 18 690 porad indywidualnych oraz 1240 warsztatów, zarówno dla osób dorosłych, jak i młodzieży ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Łączna liczba uczestników warsztatów wyniosła 19 399 osób. Aktualnie prowadzimy między innymi program „Ambasador Talentów” pod hasłem bliżej Was, bliżej uczniów który jest formą współpracy pomiędzy Centrum Rozwoju Talentów, a środowiskiem szkolnych doradców zawodowych.

Skoro rozmawiamy o Centrum Rozwoju Talentów, skupmy się właśnie na talentach. Jak odkryć w sobie talenty i jak wykorzystać je w życiu zawodowym? Często mówiąc „talent”, mamy na myśli, np. talent artystyczny, aktorski, sportowy. Ale na tym lista, zwłaszcza talentów przydatnych w pracy zawodowej, chyba się nie kończy?

Talenty rzeczywiście powszechnie kojarzone są z talentami artystycznymi, sportowymi lub muzycznymi. W Centrum Rozwoju Talentów pomagamy odkrywać talenty naszych klientów posługując się między innymi testem Gallupa. Zgodnie z definicją talenty są wewnętrznymi, naturalnymi i powtarzającymi się wzorcami myślenia, odczuwania i postępowania. Dzięki rozpoznaniu swoich dominujących talentów można świadomie kształtować, rozwijać i wykorzystywać swoje mocne strony. Według Instytutu Gallupa każdy człowiek posiada 34 talenty, które są obecne w naszym codziennym funkcjonowaniu. Dotyczą one różnych obszarów zarówno budowania relacji, myślenia strategicznego, wywierania wpływu oraz skutecznego wykonywania. Ważnym elementem na drodze odkrywania swoich mocnych stron jest rozwój samoświadomości czyli wiedzy o sobie. Jeśli poznam i zrozumiem siebie, będę mogła skuteczniej wykorzystywać swoje talenty w życiu zawodowym.

Czy zdarza się, że talent w karierze zawodowej może zaszkodzić? Słyszałam kilka historii o tym, że kandydaci do pracy celowo nie wpisywali wszystkich swoich atutów, żeby… nie przerazić pracodawcy. To dobry pomysł?

Talenty i mocne strony są tymi czynnikami, na których zdecydowanie warto oprzeć się budując swoją karierę zawodową. Szukając pracy i tworząc dokumenty aplikacyjne należy pamiętać o dopasowaniu CV do stanowiska, wymagań i oczekiwań pracodawcy. Dopasowanie to jest kluczowe i w dużej mierze decyduje o pozytywnej odpowiedzi ze strony rekrutera. Warto podkreślać te talenty i kompetencje, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy. Dobrym dopasowaniem będzie na przykład osoba o dużej empatii pracująca w przedszkolu, a człowiek charakteryzujący się dokładnością i przestrzeganiem procedur pracujący na stanowisku księgowego. Z pewnością koloryzowanie bądź ukrywanie faktów zaszkodzi podczas rekrutacji. Każde kłamstwo lub niedomówienie łatwo jest zdemaskować, już na etapie poszukiwania pracy lub w trakcie zatrudnienia.

Co bardziej liczy się w budowaniu kariery zawodowej? Talent czy ciężka praca? Kto ma większe szanse na odniesienie sukcesu? Ktoś, kto poświęca swojej pracy dużo czasu i wysiłku, czy ktoś, kto postanowił przełożyć swoją pasję na życie zawodowe?

W budowaniu kariery zawodowej kluczowe jest połączenie talentu i pracy. Poznanie swoich talentów to punkt wyjścia. Talenty pozwalają na określenie kierunku, w którym warto podążać, poprawiają również skuteczność naszego działania. Kolejny ważny krok to budowanie mocnych stron w oparciu o te talenty, tak aby można było z powodzeniem wykorzystywać je w życiu zawodowym. Rozwijanie swojego potencjału zawodowego to najbardziej skuteczna droga do osiągnięcia sukcesu. Nie każdemu udaje się połączyć karierę zawodową i pasję. Wybierając ścieżkę zawodową warto zastanowić się, co lubi się robić, a następnie czy można to wykorzystać w wybranym zawodzie. Dobrze jest pracę, którą chcemy wykonywać, wiązać ze swoimi zainteresowaniami i możliwościami. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy zmiany na rynku pracy stawiają przed nami konieczność ciągłej nauki i zdobywania nowych umiejętności. Najważniejszy sposób na odkrycie swojej pasji to próbowanie różnych rzeczy, testowanie i sprawdzanie, co sprawia nam przyjemność i satysfakcję.

Jakie miałaby Pani rady dla młodych osób, takich, które dopiero szukają swojego miejsca w życiu zawodowym, albo wciąż zastanawiają się, jaki zawód wybrać? Na ile przy podejmowaniu tego typu decyzji trzeba brać pod uwagę swoje talenty, a na ile np. wiedzę o tym, ile zarabia się w danym zawodzie?

Wybierając swoje miejsce w życiu zawodowym, warto jest postawić przede wszystkim na swoje talenty. Kluczowa jest odpowiedź na pytania "jaki jestem, jakie posiadam mocne strony, co lubię robić?". Warto jest budować i rozwijać świadomość siebie również poprzez zbieranie różnorodnych doświadczeń zawodowych, pracując w wakacje, odbywając staże i praktyki. Dzięki tym działaniom młodzi ludzie mogą nabyć jak najwięcej umiejętności oraz sprawdzić, co będzie dla nich najlepszą ścieżką zawodową. Warto oczywiście śledzić tendencje, w jakim kierunku rynek pracy się rozwija. Podlega on nieustannym i dynamicznym zmianom, tak naprawdę trudno jest przewidzieć dokładny kierunek tych zmian. Jak pokazują badania, młode osoby w trakcie swojej drogi zawodowej wiele razy będą zmieniać zawody - część zawodów, które istnieją obecnie zniknie, a na ich miejsce pojawią się nowe. Biorąc pod uwagę fakt dynamicznych zmian, tym bardziej kluczowe jest oparcie się w swoim życiu zawodowym na dobrej znajomości samego siebie.

Gdzie można przyprowadzić psa do pracy? Czy czworonogi odnajdują się w przestrzeni biurowej?  Zobacz, jak wygląda praca z psem.

Psy chętnie chodzą do pracy. W tych biurach są mile widziane (zdjęcia)

Katarzyna Burda Kosałka - biogram

Doradca zawodowy, psycholog, certyfikowany trener testu Extended Disc. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe na kierunku Job-coaching - doradztwo zawodowe na Uniwersytecie SWPS. Przez pięć lat pracy w Centrum Rozwoju Talentów realizowała projekt „Gdańsk Miastem Zawodowców”, w ramach którego prowadziła warsztaty grupowe oraz porady indywidualne dla uczniów gdańskich szkół technicznych i branżowych. Posiada bogate doświadczenie zawodowe w branży HR, zajmowała się między innymi polityką szkoleniową firmy, rekrutacją oraz oceną pracowników. Uczestniczka wielu szkoleń specjalistycznych doskonalących warsztat zawodowy.

rozm. Monika Jankowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie