MKTG SR - pasek na kartach artykułów
7 z 38
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Zbigniew Jujka...

Odeszli w 2020 roku na Pomorzu. Wspominamy ludzi związanych z naszym regionem: artyści, naukowcy, sportowcy. ktorzy zmarli w 2020

Zbigniew Jujka
23.07. 1935 - 18.11.2019


Legendarny gdański rysownik satyryczny i karykaturzysta. Urodził się w Starym Targu (powiat sztumski). Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. A jako rysownik i satyryk zadebiutował w 1953 r. w „Gazecie Zielonogórskiej”, gdzie początkowo rysował graficzne ozdobniki. Z czasem redakcja zaczęła mu podsuwać rysunki z pseudosatyrycznego radzieckiego „Krokodyla”, które miał przerabiać na czarno-białe (bo „Krokodyl” był kolorowy, a „Zielonogórska” nie). Radzieckie rysunki nie podobały mu się tak bardzo, że zaczął tworzyć swoje własne.

Do redakcji „Dziennika Bałtyckiego” był w 1963 r. rekomendowany przez Jacka Fedorowicza, który kończył współpracę z gazetą, w związku z przeprowadzką do stolicy. Przez parę miesięcy rubryka Jujki nazywała się „Odpowiadamy”. Pierwszy „Dzienniczek” zrobiony był na Dzień Dziecka. Od tego czasu ukazywał się w „Rejsach” niemal nieprzerwanie, poza pierwszymi tygodniami stanu wojennego. W „Dzienniczku” autor w satyryczny sposób komentował najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne tygodnia. Chłonął sygnały z rzeczywistości i przetwarzał je w satyryczne skróty. O swoich bojach z cenzurą za czasów komuny mówił, że bywały ciężkie. - Czasem potrafili nawet połowę rysunków z „Dzienniczka” zdjąć. I z redakcji dzwonili w ostatniej chwili, że potrzebne są nowe - opowiadał. - Ale po ‘89 nie zdjęto mi już ani jednego rysunku.

Przez 30 lat Jujka był też redaktorem odpowiedzialnym za graficzną stronę „Dziennika Bałtyckiego”. Jako autor rysunków satyrycznych współpracował także z innymi pismami krajowymi i zagranicznymi. Zajmował się również grafiką, plakatem oraz ilustrowaniem książek. W latach 1989-1996 był prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Gdańszczanom znany jest też z wydanego wspólnie z Andrzejem Januszajtisem przewodnika po mieście i zabytkach „Z uśmiechem przez Gdańsk”. Współtworzył albumową antologię „III Rzeczpospolita w karykaturze”. Był wielokrotnie laureatem konkursów w Polsce i za granicą. W 2000 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 r. - Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Zobacz również

Tysiące zużytych opon składowanych na posesji. Kontrola WIOŚ w powiecie malborskim

Tysiące zużytych opon składowanych na posesji. Kontrola WIOŚ w powiecie malborskim

Pankejki z truskawkami

Pankejki z truskawkami

Polecamy

Technologiczny narkotyk: telefon. Jak walczyć z taką formą uzależnienia?

Technologiczny narkotyk: telefon. Jak walczyć z taką formą uzależnienia?

ME w kajakarstwie górskim. Srebrny medal Klaudii Zwolińskiej

ME w kajakarstwie górskim. Srebrny medal Klaudii Zwolińskiej

Awaria akumulatora. To teraz największy problem kierowców!

Awaria akumulatora. To teraz największy problem kierowców!