Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbywają się pierwsze obchody strajków z Sierpnia 1980 r. i z 1988 r. Obchodzimy też 101 rocznicę Bitwy Warszawskiej

Monika Jankowska
Monika Jankowska
W 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej z armat ORP “Błyskawica” wybrzmiały strzały. Gdynia oddała hołd żołnierzom Rzeczypospolitej, szczególnie nierozerwalnie związanej z Gdynią Marynarce Wojennej
W 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej z armat ORP “Błyskawica” wybrzmiały strzały. Gdynia oddała hołd żołnierzom Rzeczypospolitej, szczególnie nierozerwalnie związanej z Gdynią Marynarce Wojennej Łukasz Kamasz
Rozpoczęły się uroczystości z okazji 41. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 33. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. Choć główne wydarzenia zaplanowano na 31 sierpnia 2021, już w niedzielę 15 sierpnia odbyło się składanie kwiatów pod pomnikami i uroczyste msze św. W niedzielę 15 sierpnia obchodzimy także 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Rozpoczęły się już tzw. uroczystości sierpniowe, związane z obchodami strajków z Sierpnia 1980 r. i z 1988 r. Większość pierwszych wydarzeń z tymi obchodami odbywa się w Gdańsku w niedzielę 15 sierpnia 2021, ale wspomnieć też trzeba spotkaniu członków Stowarzyszenia Strzebielinek w miejscowości pod tą samą nazwą w powiecie wejherowskim i złożeniu przez nich kwiatów pod tablicą w byłym miejscu internowania. W Gniewinie z kolei (także powiat wejherowski) o godz. 11.30 rozpoczęła się msza św. w intencji Ojczyzny. Tam też miejsce ma uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych (Krzyży Wolności i Solidarności) działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. Krzyże otrzymali:

  • Andrzej Bysewski,
  • Mirosław Kamieński,
  • Stanisław Oleszczuk,
  • Maria Walentynowicz,
  • Leon Wiczanowski
  • Andrzej Zarębski
  • Stanisław Zwolicki,
  • pośmiertnie Zenon Baranowicz oraz Witold Walentynowicz.

Uroczystości w Gdańsku

Niedziela 15 sierpnia 2021 w Gdańsku mija pod znakiem pierwszych uroczystości sierpniowych. O godz. 9.30 przedstawiciele stowarzyszenia „Godność” złożyli kwiaty pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II i Prezydenta USA Ronalda Reagana na gdańskim Przymorzu, następnie o godz. 10.00 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku Wrzeszczu, a o 10.30 pod pomnikiem Anny Walentynowicz. W bazylie św. Brygidy odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. Uczestnicy wydarzenia uczcili także rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Mszę św. w intencji Ojczyzny zaplanowano także na godz. 13 w kościele św. Franciszka z Asyżu.

Rocznica Bitwy Warszawskiej

101 rocznicę Bitwy Warszawskiej świętować można m.in. w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które z okazji Święta Wojska Polskiego obchodzonego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej zaprasza w swoje mury bezpłatnie. Do godz. 15.00 można zapoznać się z umundurowaniem wojska polskiego - dzięki obecności licznych grup rekonstrukcyjnych. Na miejscu nie brakuje również żołnierskiej grochówki i innych atrakcji.
Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą, była przełomowym momentem na kartach historii Polski i zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez nasz kraj.

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Muzeum otworzyło swoje bramy

W ramach Święta Wojska Polskiego muzeum otworzyło swoje bramy dla wszystkich zwiedzających, 15 sierpnia wstęp do muzeum był bezpłatny. Na miłośników historii przed placówką czekała prawdziwa żołnierska grochówka, a pasjonaci historii wojskowości mogli spotkać się z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych.

Święto Wojska Polskiego. Gdynia oddała hołd żołnierzom Rzeczpospolitej

W Kartuzach obchodzili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Skromna uroczystość z okazji 101. rocznicy tej niezwykłej wygranej odbyła się też w Kartuzach, zorganizowana przez Związek Piłsudczyków RP. - To było wielkie, ogromne zwycięstwo. Chyba za mało jeszcze jako społeczeństwo świętujemy ten dzień - mówił do zebranych Tomasz Kocent, prezes kaszubsko-pomorskiego okręgu Związku.

Piknik Wojskowy w Kościerzynie. Najbardziej oblegany 1. Lęborski Batalion Zmechanizowany

Jak dużą popularnością cieszył się Piknik Wojskowy w Kościerzynie, świadczyć może szybkość, z jaką wydanych zostało około 1200 porcji grochówki wojskowej. Niektórzy musieli obejść się smakiem. Na pocieszenie można było sprawdzić, jakiego sprzętu używają obecnie żołnierze.

Obchody w Gniewinie

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, otwarcie wystawy dotyczącej stanu wojennego oraz wręczenie odznaczeń państwowych - Krzyż Wolności i Solidarności - dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. Tak w tym roku wyglądały obchody w gminie Gniewino z okazji rocznicy wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej (14 sierpnia 1980 roku). W Strzebielinku znajdował się jeden z większych w Polsce obozów odosobnienia dla internowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki