reklama

Od stycznia obowiązek wystawiania e-recept! Co się zmieni? Wielka zmiana w polskim systemie lekowym

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Mariusz Kapala
Nieuchronnie zbliża się wielka zmiana w polskim systemie lekowym. Lekarze i wszyscy uprawnieni pracownicy medycznie od 8 stycznia będą mieli obowiązek wystawiania e-recept. Sprawdź w jaki sposób będą wydawane leki i co się zmieni!

Cyfryzacja usług medycznych to projekt, który jest realizowany od kilku lat. Teraz czeka nas jednak prawdziwa rewolucja, bowiem papierowe recepty odchodzą w niepamięć. Od stycznia lekarze będą zobowiazani wystawiać elektroniczne recepty, które mają ułatwić proces kupowania leków. E-recept nie da się zgubić i w każdej chwili można sprawdzić ich stan na Internetowym Koncie Pacjenta.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz pomysł wprowadzenie e-recept?

Jak będzie wyglądać procedura?

Chory będzie mógł kupić lek w aptece po okazaniu kodu dostępu, oraz numeru PESEL. Znikają wszelkie inne formy papierowych druczków. Kod dostępu może być generowany na trzy różne sposoby: w postaci wydruku informacyjnego, jaki możemy otrzymać u lekarza, informacji nadesłanej SMSem lub drogą mailową. W przypadku dwóch ostatnich metod, pacjent będzie musiał zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, gdzie znajdą się informacje nie tylko o receptach, ale także o wizytach lekarskich, pobytach ​w szpitalach i uzdrowiskach.

Korzyści Internetowego Konta

  • Przewlekle chorzy będą mogli po konsultacji ze specjalistą otrzymać następną e-receptę bez wizyty u lekarza.
  • Na stronie będą znajdować się nie tylko informacje o lekach, ale także harmonogram zaplanowanych wizyt.
  • Łatwy dostęp przy pomocy SMS i e-maila.

Czytaj także

Jedna e-recepta będzie wystawiana na jeden lek. Nie zmieni się też sytuacja w przypadku zapisania większej ilości medykamentów. Będą one grupowane w pakiety - maksymalnie po pięć leków. Jeden pakiet będzie generował jeden kod dostępu, dzięki odbierzemy wszystkie leki w pakiecie. Oczywiście lekarz będzie mógł wypisać kilka pakietów. Należy pamiętać, że w przypadku wykupienia leku, w którym przypisane są np. 4 opakowania a pacjent wykupi np. tylko jedno, to realizacja pozostałych opakowań tego leku będzie możliwa w aptece, w której pacjent rozpoczął jego realizację.

Czytaj także

Warto wspomnieć, że wystawianie i realizacja e-recept rozpoczęła się w 2018 roku po programie pilatożowym, który został przeprowadzony w Siedlcach i Skierniewicach. Obecnie systematycznie zwiększa się liczba podmiotów, które otrzymały certyfikat umożliwiający dołączenie do systemu, a także samych podmiotów wystawiających e-recepty. Jak idzie wdrażanie systemu na Pomorzu?

- Jesteśmy obecnie na szóstym miejscu w skali całego kraju jeśli chodzi o szkolenia i wdrożenie. Jeszcze w lipcu byliśmy na 14. pozycji, a dziś 425 podmiotów leczniczych wystawia na Pomorzu elektroniczne recepty, w tym 165 praktyk zawodowych - powiedział Paweł Treder, przedstawiciel Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.

Kto może wystawiać e-recepty?

Elektroniczne recepty mogą być wystawiana przez pracowników medycznych, w tym przez lekarza, pielęgniarkę, położną lub asystenta medycznego.

Czy lekarz będzie mógł jeszcze wystawiać papierowe recepty?
Tak, natomiast tylko w konkretnych sytuacjach. Wyjątki będą stanowić recepty dla osób o nieustalonej tożsamości, recepty transgraniczne i importu docelowego. Oczywiście jeżeli lekarz np. podczas wyjazdu terenowego, nie będzie miał dostępu do systemu, to również będzie mógł się posiłkować tradycyjnym drukiem. Jak się okazuje, ministerstwo nie przewiduje również kar za wystawianie papierowych recept po ogłoszonym terminie. Ponadto, każdy pacjent, który po 8 stycznia przyjdzie z papierowym drukiem, zostanie przyjęty na starych zasadach.

​Ważna informacja dla lekarzy​

- Pracownik medyczny powinien do 31 grudnia 2019 roku podłączyć się do systemu P1, czyli do elektronicznej platfory gromadzenia, analizowania i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. W przypadku pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, obowiązek ten spełnia pracodawca. W przypadku osób prowadzących indywidualne praktyki lekarskieinie korzystają z inne oprogramowania gabinetowego., ministerstwo zdrowia przygotowało bezpłatną aplikację gabinet.gov.pl

- powiedział Paweł Treder, przedstawiciel Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia.
Lekarz będzie podpisywał e-recepty poprzez jeden z trzech podpisów cyfrowych: certyfikat ZUS, profil zaufany i podpis kwalifikowany.

Czytaj także

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Profesor Jacek Jassem: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"Znikają wszelkie inne formy papierowych druczków. Kod dostępu może być generowany na trzy różne sposoby: w postaci wydruku informacyjnego,...". Czy autor tekstu przeczytał, co napisał??

E-recepty funkcjonują od kilku miesięcy, 99% pacjentów otrzymuje je w formie papierowej, ponieważ ...nie chce im się zakładać IKP.

Dodaj ogłoszenie