Od 6 maja przedszkola i żłobki mogą na nowo przyjmować dzieci. Sprawdziliśmy, które miasta i gminy na Pomorzu są już gotowe

red/AT
fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
6 maja przedszkola i żłobki będą mogły na nowo zostać otwarte i przyjmować dzieci. Konieczne będzie przestrzeganie ścisłych wymogów sanitarnych oraz w grupach liczących 12-14 dzieci. Sprawdziliśmy, które pomorskie miasta i gminy są już gotowe przyjąć z powrotem dzieci.

Gdańsk
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że samorządowe przedszkola i żłobki w Gdańsku zostaną otwarte najwcześniej 18 maja.

- Dzisiaj weryfikujemy możliwości organizacji. Chcemy jak najlepiej i jak najbezpieczniej przygotować te miejsca do przyjęcia dzieci. Mogę zadeklarować, że do 18 maja żłobki i przedszkola nie zostaną otwarte. Daliśmy sobie czas na przygotowanie w bezpieczny sposób tych placówek. Zbieramy opinie rodziców. 37 proc. rodziców w Gdańsku chciałoby albo musi otoczyć opieką w żłobkach, jeżeli chodzi o przedszkola te dane wynoszą 21 proc. rodziców - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceprezydent Piotr Kowalczuk.

Władze Gdańska wystąpiły o wsparcie materiałowe do sanepidu i wojewody. Wiceprezydent Piotr Kowalczuk powiedział - na podstawie zgłoszeń od dyrektorów placówek publicznych - że do 26 czerwca, czyli do końca działania tego sezonu pracy placówek opiekuńczych, będzie potrzeba 26 000 litrów płynu dezynfekującego, 59 881 fartuchów z długim rękawem potrzebnych do przygotowywania posiłków, 3 700 przyłbic, 231 000 par rękawic jednorazowych oraz 60 szyb z plexi. Zaapelował też do rodziców dzieci, by przemyśleli, kto ma przyprowadzać i odbierać ich dzieci, by nie robili tego dziadkowie oraz by nie zostawiali dzieci pod opieką dziadków powyżej 60. roku życia.

Gdańsk prowadzi 13 żłobków oraz 62 przedszkola. Oprócz tego w mieście działa również ok. 100 przedszkoli prywatnych, a także niepubliczne kluby dziecięce i to one we własnym zakresie podejmą decyzje o otwarciu. Łącznie opiekę znajduje w nich około 22 000 dzieci.
Sopot
W Sopocie władze miasta nie podjęły jeszcze decyzji.

- W związku z decyzją rządu o otwarciu żłobków i przedszkoli od 6 maja, mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, ich rodzin i opiekunów Miasto Sopot podjęło decyzję o nieotwieraniu sopockich podszkoli samorządowych i żłobka w tym dniu. Ogłaszając decyzję, rząd pozostawił samorządom jedynie trzy dni robocze na przygotowanie się do ponownego uruchomienia placówek. W naszej ocenie to niewykonalne i nieodpowiedzialne. O dalszych krokach i terminach będziemy informować na bieżąco - informuje wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Gdynia
W Gdyni rozpoczęły się już przygotowania do otwarcia żłobków i przedszkoli samorządowych. Jednak dzieci nie wrócą do nich ani w czwartek 6 maja, czyli w pierwszym, możliwym terminie, dopuszczonym przez rząd, ani nawet do końca tego tygodnia. Wszystko dlatego, że samorządowcy chcą przygotować placówki na ponowne otwarcie, tak, aby opieka w nich była maksymalnie bezpieczna. Niezbędne są w tym celu m.in. konsultacje z Sanepidem.

- Priorytetem jest bezpieczeństwo przedszkolaków, ich rodzin, a także nauczycieli i obsługi. Organizacja pracy, do jakiej byliśmy przyzwyczajeni, będzie musiała ulec bardzo poważnej zmianie. Praktyczne zasady dopiero powstają w ścisłej współpracy z odpowiednimi służbami - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Dlatego też nie wiadomo dokładnie, kiedy w Gdyni ponownie zostaną otwarte żłobki i przedszkola samorządowe. Urzędnicy deklarują, że poinformują o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Podobnych problemów nie ma natomiast w wielu placówkach prywatnych. Znaczna część z nich ogłosiła na swoich profilach i stronach internetowych, że dzieci powrócą do nich już w czwartek.
Pruszcz Gdański
Część gmin w powiecie gdańskim podjęło już decyzje. W gminie Kolbudy podczas wideokonferencji z dyrektorami placówek ustalono, że powrót dzieci do gminnych przedszkoli nastąpi 11 maja, po wcześniejszym zapewnieniu dodatkowych środków bezpieczeństwa i wdrożeniu wszystkich wytycznych służb sanitarno-epidemiologicznych. Podobnie będzie w gminie wiejskiej Pruszcz Gdański. Najwcześniej 18 maja swoje gminne przedszkola planują otworzyć też Pszczółki, Suchy Dąb.
Tczew
W Tczewie przedszkole samorządowe nr 8 nie zostanie otwarte co najmniej do 24 maja. Część prywatnych przedszkoli jednak przymierza się do otwarcia placówek zaznaczając, że będą one działały w nowym reżimie sanitarnym. Dlatego przyjmą mniej dzieci - a pierwszeństwo będą mieli, m.in. rodzice pracujący w służbie zdrowia, albo służbach mundurowych. Jedna z placówek poinformowała rodziców, że muszą zdawać sobie sprawę, że istnieje ryzyko zakażenia COVID-19 i prosi o przygotowanie deklaracji o wzięciu odpowiedzialności za decyzję o pozostawieniu dziecka w przedszkolu. Dzieci przyprowadzane do przedszkola mają być zdrowe.
Pelplin
- Na razie nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów związanych z zarażeniem COVID. W najbliższym czasie będzie to raczej niemożliwe do zrealizowania - mówi Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina.

Po przeanalizowaniu sytuacji w gminie Gniew, podczas spotkania z dyrektorami oraz po uwzględnieniu opinii rodziców, burmistrz Maciej Czarnecki podjął decyzję, że w gminie żłobki, przedszkola i oddziały przedszkolne pozostaną zamknięte do 24 maja.

- Nie otwieramy jeszcze placówek wychowawczych dla najmłodszych dzieci. Decyzja ta podyktowana jest troską o zdrowie najmłodszych oraz pracowników tych jednostek - mówi burmistrz.
Kwidzyn
Przedszkola miejskie w Kwidzynie swoje podwoje otworzą najprawdopodobniej 11 maja. Obecnie trwa natomiast ustalanie zasad oraz przystosowywanie poszczególnych ośrodków do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Na terenie Kwidzyna do przedszkoli (10 ośrodków, w tym jedno samorządowe) trafi (przynajmniej takie są deklaracje rodziców) 166 dzieci z 1512 objętych taką opieką. Średnio w każdej placówce będzie to po 20 kilka maluchów.
Kartuzy
Przedszkola samorządowe w Kartuzach na razie pozostaną zamknięte. Od 6 maja przedszkola oraz oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych zostaną natomiast otwarte w gminie Somonino. Niepubliczne Przedszkole Chatka Puchatka w Somoninie będzie również otwarte 6 maja. Od poniedziałku 11 maja otwarte będą przedszkola w Żukowie.
Nowy Dwór Gdański
W powiecie nowodworskim (gminy Stegna, Sztutowo oraz Nowy Dwór Gdański) otwarcie samorządowych przedszkoli i żłobków planowane jest ok. 24 maja.
Starogard Gdański
W powiecie starogardzkim otwarcie przedszkoli nastąpi najwcześniej 18 maja. Na razie muszą zaadaptować się do wprowadzonych zmian. Ich gotowość do wznowienia zajęć potwierdzi sanepid. Do otwarcia pierwszych czterech przedszkoli - w Jabłowie, Kokoszkowach, Rokocinie i Rywałdzie dojdzie po zakończeniu procedury, w pierwszym możliwym terminie. Najprawdopodobniej będzie między 18 i 24 maja. Decyzje w tej sprawie zapadną podczas kolejnej narady, którą zaplanowano na 12 maja. Wtedy też dyrektorzy placówek przedstawią stan przygotowań przedszkoli do ponownego otwarcia. W samym Starogardzie Gdańskim oraz Skarszewach przedszkola będą zamknięte do 24 maja.
Malbork
W Malborku od 6 maja na razie będą działały tyko dwa przedszkola, oba są placówkami prywatnymi.

- Była to trudna decyzja, dlatego wprowadziliśmy szereg zasad, które mają na celu zapewnić dzieciom jak największe bezpieczeństwo - wyjaśnia Elżbieta Zalewska, dyrektor Przedszkola Niepublicznego Bratek w Malborku.

Do 5 maja placówka oczekiwała na maile od rodziców zainteresowanych wysłaniem dzieci do dwóch placówek Bratka. Ci, którzy skorzystają z oferty, muszą zaakceptować specjalnie przygotowany regulamin. Dzieci można przyprowadzić w godz. 6-9, a odbierać w godz. 14:30-17:00. Rodzice nie wejdą do przedszkola, dzieci przy wejściu odbierze pracownik. Na otwarcie placówki zdecydowała się też dyrekcja i kadra Przedszkola Niepublicznego Krasnal. Samorządowe żłobek, przedszkola i szkoły w Malborku na pewno nie przyjmą dzieci do 8 maja włącznie. W tym tygodniu dyrektorzy mają czas na opracowanie procedur bezpieczeństwa.

- Z danych zebranych przez dyrektorów żłobka, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Malbork, wynika, że tylko 15 proc. rodziców chce skorzystać ze wznowienia działalności placówki, 5 proc. rodziców nie podjęło jeszcze decyzji, a aż 80 proc. rodziców deklaruje, że nie chce jeszcze skorzystać ze wznowienia działalności placówki - wylicza Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

W gminach powiatu malborskiego działają głównie placówki publiczne. W tym tygodniu raczej nie wznowią pracy stacjonarnie. Wójt Miłoradza mówi wstępnie o dacie otwarcia 11 maja; wójt Starego Pola podkreśla, że potrzeba czasu na przygotowanie przedszkola i oddziałów przedszkolnych w podstawówce; wójt Miłoradza zdecydował, że placówki nadal będą zamknięte do odwołania.
Wejherowo
W Wejherowie publiczne placówki będą zamknięte przynajmniej do końca tego tygodnia. 6 maja ponownie - z przestrzeganiem sanepidowiskich wymogów - otwarte będą m.in. Mapeciaki czy Słoneczne.

W Rumi nie wiadomo na razie kiedy otwarte będą placówki publiczne. Na wniosek rodziców od 6 maja czynne będzie np. Niepubliczne Przedszkole Artystyczno - Językowe Puchatek, przedszkola takie jak: Wioska Smerfów, Planeta Uśmiechu czy Skrzat szykują się na otwarcie placówek od 11 maja.
Kościerzyna
W Kościerzynie przedszkola samorządowe zostaną otwarte 11 maja.

Bytów
W Bytowie otwarcie samorządowych placówek opiekuńczych również ma nastąpić 11 maja.

- Zainteresowanie jest, choć nie wszystkie ankiety jeszcze wróciły do nas. Na razie wiemy, że do Przedszkola nr 1 mamy chętnych 22 dzieci, do dwójki 40, w Gostkowie zero, a w Pomysku, Niezabyszewie i Rekowie po czworo. Na razie opracowujemy system przyjmowania. Chcemy się skupić na dzieciach, których oboje rodziców pracuje oraz samotnych rodziców. Kryterium najważniejszym będzie to czy dziecko może mieć zapewnioną opiekę inną niż w przedszkolu - mówi wiceburmistrz Bytowa Mateusz Oszmaniec. Zaznacza że w ankietach były pytania dotyczące zatrudnienia rodziców ze względu na wytyczne ministerstwa. Pierwszeństwo mają mieć dzieci służb mundurowych, medyków, a także zawodów związanych z normalnym funkcjonowaniem społeczeństwa.

Na terenie Bytowa funkcjonuje także sześć niepublicznych placówek. Jak podkreślają ich właściciele, wielką pomocą okazały się telekonferencje organizowane od ubiegłego tygodnia przez władze Bytowa. Otwarte od 6 maja otwarty będzie Punkt Przedszkolny "Przyjaciele Myszki Miki" w Rzepnicy.

Nie wiadomo na razie kiedy zostaną otwarte przedszkola w Sławnie.

Współpraca: Rafał Mrowicki, Ewa Andruszkiewicz, Danuta Strzelecka, Mirosław Wiśniewski, Maciej Krajewski, Janina Stefanowska, Patryk Philipp, Jagoda Kicka, Edyta Łosińska, Krystyna Paszkowska, Maria Sowisło, Szymon Szadurski, Radosław Konczyński, Tomasz Smuga, Tomasz Turczyn.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie