Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 10 września można oddać głos w budżecie obywatelskim na Pomorzu. Rekordowa edycja BO w Gdańsku i Sopocie

Katarzyna Gruszczyńska, Współpraca: Janina Stefanowska
Od 10 września można głosować w budżecie obywatelskim na Pomorzu
Od 10 września można głosować w budżecie obywatelskim na Pomorzu Przemek Świderski
Rekordowa edycja budżetu obywatelskiego w Gdańsku i Sopocie właśnie się rozpoczęła. Od 10 września można głosować na zgłoszone projekty, m.in. parki zabaw czy instalację monitoringu na osiedlach. Głosowanie odbywa się też w innych miejscowościach na Pomorzu.

Dzięki współpracy metropolitalnej w tym roku w jednym terminie głosować będą mieszkańcy Gdańska, Kartuz, Pruszcza Gdańskiego, Sopotu, Rumi, Redy, Władysławowa i Żukowa. Głosowanie potrwa przez najbliższe dwa tygodnie - od 10 do 24 września.

W tegorocznej, szóstej edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku jest prawie 20 mln złotych i aż 319 projektów.

- Jest to rekordowa edycja. Zgłoszono najwięcej wniosków z dotychczasowych edycji - mówi Maciej Kukla z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Wśród propozycji są m.in. gry terenowe, instalacja monitoringu na osiedlach (jedynki na Olszynce i we Wrzeszczu Dolnym) czy oświetlenia (Wzgórze Mickiewicza). Z dzielnicy Śródmieście zgłoszono 15 wniosków. Pierwsze miejsce zdobył projekt rewitalizacji parku św. Barbary.

Głosować można wyłącznie elektronicznie - przez internet lub w punktach konsultacyjnych.

Również w Sopocie mieszkańcy zgłosili rekordową liczbę wniosków, dzięki czemu w efekcie będą wybierać spośród 170 projektów - 62 ogólnomiejskich oraz 108 lokalnych. Na realizację z budżetu miasta przeznaczono 4 miliony złotych.

- W zeszłym roku mieliśmy rekordową frekwencję podczas głosowania, w tym rekordową liczbę wniosków. To cieszy i pokazuje, że Sopocki Budżet Obywatelski, który realizujemy już po raz ósmy, odpowiada na potrzeby mieszkańców - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Na uwagę spośród projektów ogólnomiejskich zasługuje ten dotyczący stworzenia w kurorcie całodobowego pogotowia ratunkowego. W jego ramach w przychodni przy ul. Chrobrego miałby zostać zatrudniony chirurg i technik radiolog na dyżury nocne, weekendowe i świąteczne. Realizacja pomysłu pochłonęłaby milion złotych.

Z kolei na głosy mieszkańców Żukowa czekają cztery projekty, m.in. budowa ul. Kasztanowej z kostki brukowej wraz z chodnikiem, kanalizacją deszczową, podłączeniem do ulicy Dambka oraz 5-6 lamp oświetlenia ulicznego.

W Kartuzach głosowanie skupi się na siedmiu inicjatywach. Mieszkańcy zgłosili m.in. pomysł budowy pomostu na Jeziorze Klasztornym Dużym, parku Solnego z architekturą towarzyszącą przy ul. Kolejowej czy budowę nowych placów zabaw.

Peryskop: 7.09.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki