Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia 2012 obowiązują nowe przepisy o ochronie zwierząt

Grażyna Antoniewicz
Jeśli ten łańcuch jest za krótki, będzie kara
Jeśli ten łańcuch jest za krótki, będzie kara Dariusz Gdesz
Od 1 stycznia 2012 mamy nowe prawo dotyczące ochrony zwierząt. A to oznacza, że pies nie może być uwiązany na łańcuchu dłużej niż 12 godzin, natomiast łańcuch musi mieć co najmniej trzy metry długości.

- Ale kto będzie mierzył czas przebywania przy budzie? Czy nie stanie się tak, że rolnicy zamiast płoty na podwórzu stawiać, zechcą pozbywać się psów w lesie? - niepokoją się miłośnicy zwierząt.

- Spokojnie - mówi Henryk Kozłowski, sołtys wsi Ostróżki (gmina Kolbudy). - Nie widzę problemu. W naszej wsi albo psy biegają po podwórzu, albo mają swoje kojce.

- Ciekawy jestem, kto będzie mierzył długość łańcuchów i czas przebywania psa przy budzie? - zastanawia się sołtys Goszyna (gmina Pruszcz Gdański) Jerzy Łangowski. - Ja na pewno nie będę tego robił. To ciężkie do sprawdzenia. A tak w ogóle jestem przeciwnikiem trzymania psów na łańcuchu. Mój ma specjalny duży kojec.

Mieszkańcy walczą o ochronę zwierząt

O tym, że psu może dziać się krzywda, Straż Miejska wie głównie od sąsiadów.

- Mamy ekopatrol - to ludzie znający się na przepisach, reagujący, gdy zajdzie potrzeba - tłumaczy Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni. - Oprócz tego strażnicy rewirowi podczas obchodu dzielnicy zwracają uwagę, czy psu na podwórzu nie dzieje się krzywda.

- Na pewno my, jako strażnicy miejscy będziemy interweniować tam, gdzie otrzymamy zgłoszenie w tej sprawie - zapewnia Wiśniewski. - Co do długości łańcucha, skoro jest taki przepis, musi być on respektowany. Oczywiście, nie jesteśmy nastawieni na to, aby od razu karać. Ludzie często nie wiedzą, że istnieje jakiś przepis. Wystarczy zwrócenie uwagi, poinformowanie np. że łańcuch ten musi mieć trzy metry.

- Natomiast co do czasu przebywania psa przez 12 godzin na łańcuchu, to nie mamy możliwości sprawdzenia tego - przyznaje komendant.
Nie będzie więc dyżurów z zegarkiem ani monitoringu podwórek. Zapewne podstawą do interwencji staną się informacje od obywateli.

Straż Ochrony Zwierząt uratowała zagłodzonego psa

Nowe przepisy o ochronie zwierząt

Nie można trzymać psów na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę.
* Sama uwięź ma mieć co najmniej 3 metry.
* Zabroniona jest sprzedaż zwierząt domowych na targowiskach, a ich rozmnażanie możliwe jest tylko w zalegalizowanych hodowlach.
* Wzrosły kary za znęcanie się nad zwierzętami: finansowe do 100 tysięcy złotych oraz więzienia do lat trzech.
* Myśliwi nie mają prawa strzelać do wałęsających się po lesie zwierząt (np. psów). Zobowiązani są natomiast zgłosić takie zwierzę schronisku, Straży Gminnej lub policji
* Gminy mają obowiązek wprowadzić program opieki nad zwierzętami.
Program taki obejmuje nie tylko zapewnienie zwierzętom miejsca w schronisku, ale także: zapewnienie opieki żyjącym wolno kotom, odławianie zwierząt bezdomnych, obligatoryjną ich sterylizację w schroniskach, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypianie ślepych miotów, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej zwierzętom, które ucierpiały w wypadkach drogowych.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki