Oczy bardzo szeroko zamknięte

  Oczy bardzo szeroko zamknięte

  Sebastian Dadaczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zarządca autostrady A1 wydaje tysiące złotych na naprawę drogowej infrastruktury. Zdarza się, że kierowcy - najczęściej ciężarówek - zasypiają za kółkiem i uderzają w barierki, znaki czy słupy drogowe. Wymiana metra tych pierwszych kosztuje od 350 do 500 zł. A ostatnio jeden z tirów zniszczył aż 200 metrów barierek. Ich wymiana kosztowała drogowców ponad 70 tys. zł!
  Jak przyznają przedstawiciele firmy Gdańsk Transport Company, kocesjonariusza autostrady, zazwyczaj zasypiają ci, którzy w stronę Trójmiasta kierują się z południa Polski.
  - Na drogach lokalnych kierowca musi się liczyć z różnymi ograniczeniami prędkości, zatorami czy innymi utrudnieniami i to go zmusza do ciągłej koncentracji - mówi Wojciech Mąkinia, dyrektor ds. eksploatacji i utrzymania A1 w GTC.

  - Oczywiście, na naszej trasie też obowiązują pewne zasady, najszybciej można jechać 130 km na godzinę, niemniej tu podróżujący się wycisza i jedzie po prostej drodze. Kierowcy zmęczeni długą jazdą zwyczajnie wtedy zasypiają i "lądują" na barierkach bądź innych elementach infrastruktury.

  Dziennie dochodzi z tego powodu do jednej lub dwóch kolizji.
  - Miesięcznie zniszczonych jest kilkaset metrów barierek - dodaje Piotr Rotter, dyrektor generalny w firmie Intertoll Polska, operatora A1. - Koszty takich prac są bardzo duże. Wymiana metra barierki umieszczonej przy węźle kosztuje 350 zł, na autostradzie 400 zł, a na moście, gdzie zamontowane są bariero-poręcze, nawet 500 zł.

  Drogowcy podkreślają, że o ile zderzenie z barierką dla kierowcy ciężarówki nie stanowi większego zagrożenia, to w przypadku aut osobowych jest już znacznie bardziej niebezpieczne. - Pewnej nocy zasnął wracający z dyżuru lekarz - dopowiada Cezary Michalski, menedżer ds. utrzymania A1 w Intertoll. - On również uderzył w barierkę. Jego samochód został skasowany.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo