Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocieplenie klimatu sprawia, że w sadach pojawiają się nowe szkodniki. Relacja ze zdjazdu sadowników

Oprac. AGW
pixabay.com
Sadownicy z regionu mieli okazję poznać najnowsze wymagania i zagrożenia podczas IX Zjazdu Sadowników Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku.

W związku z wprowadzeniem ustawy Prawo wodne na obszarze całego kraju obowiązuje „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Był to jeden z tematów zjazdu, przedstawiony przez Małgorzatę Kołacz z KPODR w Minikowie. Prezentacja obejmowała wymagania dotyczące prowadzenia dokumentacji w gospodarstwach, szerokość stref buforowych (stosowanie i przechowywanie nawozów azotowych), okres przechowywania nawozów.

Nowe zagrożenia i możliwości ochrony drzew owocowych przed szkodnikami

Jedną z prelegentek była prof. dr hab. Barbara Łabanowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Z jej wystąpienia wynikało, że coraz większym zagrożeniem w sadach stają się szkodniki występujące powszechnie około 20 lat temu między innymi takie jak: piędzik przedzimek, znamionówka tarniówka i bawełnica korówka. Bez wpływu na występowanie szkodników w naszych sadach nie pozostaje ocieplający się klimat. Problemem stają się nowe szkodniki, takie jak: bielik klonowiec, muszka plamoskrzydła oraz tarcznik niszczyciel. W Polsce wykryto na owocach również owocówkę południóweczkę, według prof. Łabanowskiej było to związane z reeksportem jabłek, nie wykryto tej zwojkówki w sadach.

Wymagania konsumentów rosną

Sadownicy spotykają się z coraz wyższymi wymaganiami marketów i konsumentów. Mówił na ten temat prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Prorektor ds. Dydaktyki Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie. "Dotyczy to pożądanych odmian, wysokiej jakości a zwłaszcza jędrności miąższu. Chcąc sprostać wymogom jakościowym stawianym owocom przez odbiorców dbać należy o wszystkie elementy etapów produkcji i przechowywania. Istotny jest optymalny termin zbioru, który umożliwia zachowanie wysokiej jakości w okresie przechowywania. Opóźnienie terminu zbioru pociąga za sobą szybszą utratę jędrności miąższu, wcześniejszy rozkład chlorofilu, skutkujący zmianą skórki z zielonej na żółtą, a także większą podatnością na gorzką zgniliznę", relacjonuje KPODR.

Przeczytaj też: Restrukturyzacja małych gospodarstw 2019 - termin naboru wniosków ogłoszony

Ochrona roślin w sadach i pozostałości

Jabłko, gruszka, śliwka czy jakikolwiek inny owoc opuszczający gospodarstwo, musi być bezpieczny. Taka odpowiedzialność spoczywa na sadownikach. Można stosować tylko zarejestrowane w konkretnych uprawach środków ochrony roślin. "Z roku na rok zmniejsza się ilość prób owocowych, w których wykrywa się przekroczenia pozostałości środków ochrony roślin. Interesujące jest też to, że coraz więcej prób jest bez pozostałości lub tylko z jedną, dwoma lub trzema pozostałościami". Mówił o tym dr Artur Miszczak z Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

_________________________

Agro Pomorska, odcinek 48, premiera 29.01.2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ocieplenie klimatu sprawia, że w sadach pojawiają się nowe szkodniki. Relacja ze zdjazdu sadowników - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki