Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obywatele RP zablokowali salę posiedzeń KRS. Wynieśli ich funkcjonariusze policji

Leszek Rudziński
Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, protest Obywateli RP
Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa, protest Obywateli RP marek szawdyn/polska press
Krajowa Rada Sądownictwa miała dziś wydać opinię na temat sędziów kandydujących do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz Izby Cywilnej. Obrady odbyły się z kilkugodzinnym poślizgiem, bo członkowie Obywateli RP zablokowali wejście do sali. Interweniowała policja.

Początek obrady KRS zaplanowano na godz. 10.00. Kandydaci na sędziów Sądu Najwyższego mieli być opiniowani w sali znajdującej się w gmachu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jednak nim członkowie Rady pojawili się w budynku, kilkunastu przedstawicieli Obywateli RP stanęło przed drzwiami sali z transparentem, głoszącym hasło: „Zdradza Ojczyznę ten kto łamie jej najwyższe prawo”. Tym samym uniemożliwili członkom KRS wejście do sali obrad.

Z kwitkiem odprawiona została, m.in. posłanka PiS Krystyna Pawłowicz, będąca członkiem Rady. Upust swojemu niezadowoleniu dała w mediach społecznościowych. - Bojówka zablokowała KRS. Rektor SGGW nie chce wezwać Policji. Rozpoczęto dziś skoordynowaną akcję przeciwko Polsce - napisała na Twitterze.

Z kolei aktywiści podnosili, że członkowie KRS przykładają się do niszczenia niezależności sądownictwa, a tym samym do dewastacji praworządności.

Interwencję w sprawie okupacji korytarza uczelni podjął przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur, który stwierdził, że budynek powinien „zostać oczyszczony z ludzi, którzy uniemożliwiają prowadzenie posiedzenia”. Aby tak się stało wystąpił do rektora SGGW z wnioskiem, by ten zwrócił się do służb porządkowych. Rektor początkowo odmówił.

Do manifestantów wyszedł kierownik administracyjny uczelni Józef Moczulski, który zaapelował o opuszczenie budynku. - W przeciwnym wypadku będę zmuszony powiadomić policję - ostrzegał.

Obywatele RP pozostali niewzruszeni. W związku z tym ok. godz. 13.00 kilkunastu funkcjonariuszy weszło do gmachu uczelni. Wówczas manifestanci usiedli pod drzwiami sali obrad.

Po krótkiej wymianie zdań z protestującymi policjanci zaczęli ich po kolei wynosić z budynku. Cała akcja trwa kilkanaście minut. Gdy korytarz został już „oczyszczony”, członkowie KRS wznowili posiedzenie.

Tego dnia Rada miał wybierać m.in. sędziów do nowo powstałej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Jej zadaniem ma być rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych na m.in. prawomocne wyroki sądów. Instytucja została skrytykowana, m.in. przez Komisję Europejską oraz część środowiska sędziowskiego. - Chodzi o to, żeby mieć instrument do wzruszenia wyroków, z których politycy obecnie sprawujący władze są niezadowoleni - przekonywał na antenie TVN24 były rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.

TVN24/x-news

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Obywatele RP zablokowali salę posiedzeń KRS. Wynieśli ich funkcjonariusze policji - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki