Obwodnica odkorkowała miasto

  Obwodnica odkorkowała miasto

  Grzegorz Janowczyk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Miasto w końcu odetchnęło od rozjeżdżających je wielotonowych ciężarówek. Od kilku dni Chojnice mają obwodnicę. Samorządowcy zabiegali o nią dziesięć lat. Budowa trwała zaledwie 24 miesiące.
  Inwestycję, najkosztowniejszą w powojennej historii Chojnic, sfinansowano z budżetu państwa. Na otwarciu trasy najwięcej ciepłych słów usłyszał Franciszek Rogowicz, dyrektor pomorskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku.

  - To on wskazał nam drogę, krok po kroku, do osiągnięcia celu - przypomina Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic.
  Dyrektor Rogowicz zapewnia, że po obwodnicach Chojnic i budowanej właśnie obwodnicy Słupska przyjdzie szybko czas na Malbork i Czersk.

  - W trzy, cztery lata chcemy zmodernizować całą berlinkę w naszym województwie - zdradza Rogowicz. - To bardzo ważna droga tranzytowa, łącząca zachodnią granicę Polski z obwodem kaliningradzkim.

  Tyle dobrych wiadomości. Złe są takie, że część trasy będzie tonąć w ciemnościach. Chojnicka gmina wiejska nie zdecydowała dotąd o przejęciu na swoje utrzymanie ponad 330 lamp, mimo że przepisy nakładają na nią taki obowiązek.

  Wójt Zbigniew Szczepański gotów jest ustąpić, ale pod warunkiem, że drogowcy wyremontują trzy kilometry mocno zdewastowanej berlinki, którą wkrótce będzie musiał przejąć pod swój zarząd.
  Patowa sytuacja trwa od kilku miesięcy.
  Szczepański szuka wyjścia, które pozwoliłoby mu nie płacić słonych rachunków za energię. Szacuje je na aż 200 tys. zł rocznie!

  - Wysłałem do centrali GDDKiA wniosek o zmianę statusu obwodnicy z trasy ruchu przyspieszonego na ekspresową, bo za oświetlenie takich mogą płacić drogowcy - wyjaśnia Szczepański.
  Pod pismem podpisali się także wójt gminy Człuchów Adam Marciniak i burmistrz Chojnic. Czekają na odpowiedź. I jeden, i drugi przejęli oświetlenie na swoich odcinkach obwodnicy.

  201 mln Tyle zł kosztowała budowa południowej obwodnicy Chojnic. Trasa to także osiem mostów i wiaduktów, kilkanaście dróg dojazdowych, węzły drogowe i skrzyżowania

  14,1 km Tyle mierzy obwodnica Chojnic od skrzyżowania w pobliżu Nieżywięcia do zjazdu pod Krojantami. Niektóre jej odcinki mają po dwa pasy ruchu

  500 m Taki odcinek drogi firma Budimex-Dromex budowała każdego miesiąca. Jej prezes Marek Stańczyk szacuje, że to tempo na około 100 km nowych tras w kraju miesięcznie


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo