Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnicą Metropolitalną Trójmiasta pojedziemy za pięć lat? "Nowa trasa odciąży Obwodnicę Trójmiasta oraz odkorkuje centrum Żukowa"

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemyslaw Swiderski
Ruszyła procedura przetargowa, w ramach której wybrany zostanie wykonawca Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Trasa ma mieć 33 km długości i okrążać Gdańsk i Sopot od zachodu łącząc się z drogami ekspresowymi na Elbląg i Koszalin. Dodatkowo powstanie ponad 6-kilometrowa obwodnica Żukowa.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jest szansa, że za pięć lat Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej połączy węzeł Południe, miejsce gdzie Obwodnica Trójmiasta łączy się z Południową Obwodnicą Gdańska, z powstającym obecnie węzłem Chwaszczyno.

Nowa droga szansą na odciążenie Obwodnicy Trójmiasta

16 czerwca 2020 r. rząd przyjął uchwałę o zwiększeniu nakładów na Program Budowy Dróg Krajowych, wśród których znalazła się także OMT. Dzięki temu trasa nie będzie realizowana w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne jak wcześniej planowano, ale zostanie sfinansowana z budżetu państwa. O rozpoczęciu procedury przetargowej poinformowano podczas środowej (19.08.) konferencji prasowej, w której uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Marcin Horała.

- Postępowanie obejmuje pierwszy odcinek drogi ekspresowej S6 podzielonej na dwa zadania: 16-kilometrowy odcinek Chwaszczyno – Żukowo oraz 16-kilometrowy odcinek Żukowo – Gdańsk Południe wraz z obwodnicą Żukowa - mówi Piotr Michalski, st. specjalista ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o. Gdańsk.

- Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej umożliwi sprawny, bezpieczny i komfortowy przejazd od strony autostrady A1 oraz drogi ekspresowej S7 w kierunku zachodnim i północnym województwa pomorskiego, wyprowadzając ruch tranzytowy na dalsze odcinki trasy S6 w kierunku Lęborka, Słupska i Koszalina. Zapewni dostępność komunikacyjną terenów leżących wzdłuż obecnych dróg krajowych nr 7 i 20, odblokuje centra Żukowa i Chwaszczyna oraz częściowo odciąży istniejącą drogę ekspresową S6 Obwodnicę Trójmiasta.

Obwodnicą Metropolitalną Trójmiasta pojedziemy za pięć lat?
GDDKiA

Budowa obwodnicy metropolitalnej do 2025 r.

Decyzja rządu o przekazaniu dodatkowych środków na realizację drogi ekspresowej S6 i realizacji w oparciu o środki budżetu państwa ma przyspieszyć proces budowy. GDDKiA planuje podpisać umowę z wykonawcami w drugim kwartale 2021 r. Co najmniej kolejny rok potrwa projektowanie oraz uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń. Jeśli proces przygotowania i realizacji inwestycji przebiegnie bez zakłóceń, nową trasą powinniśmy pojechać drugim kwartale 2025 r.

Obecnie w realizacji jest ponad 40-kilometrowy odcinek S6 pomiędzy węzłami Bożepole Wielkie i Gdynia Wielki Kack. Trasę ze względu na długość podzielono na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino - Szemud oraz Szemud - Gdynia. Pierwsze samochody pojadą po niej pod koniec 2021 r. Z kolei dla odcinków przyszłej S6 na zachód od Słupska w stronę Koszalina, o długości ponad 46 km, opracowywany jest obecnie projekt budowlany. Ten fragment będzie realizowany w formule tradycyjnej, po uzyskaniu przez GDDKiA decyzji ZRID. Przetargi na wyłonienie wykonawców prac budowlanych planowane są w III kwartale 2021 r., tak by realizacja zakończyła się w 2025 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki