Obowiązkowe szczepienia dla pracowników? To nowy pomysł rządu, który miałby umożliwić zapobieganie rozprzestrzenianiu się takich chorób jak np. odra, której ostatnio dwa ogniska zostały wykryte w województwie śląskim. Obligatoryjne szczepienia posiadane przez pracowników - taki krok narzucone odgórnie przez pracodawców mógłby się przyczynić do rozwiązania problemu. Co z nieszczepionymi pracownikami pochodzącymi z innych krajów niż Polska? Jak się okazuje wymóg posiadania szczepień musiałby dotyczyć wszystkich.

Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich pracowników?

Nowy pomysł rządu, który miałby zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnych chorób, takich jak np. odra to wprowadzenie obligatoryjnych szczepień dla wszystkich pracowników. W wypadku braku zaświadczeń potwierdzających, że pracownik jest zaszczepiony, pracodawca może nie przyjąć takiej osoby do pracy. Co jednak z obcokrajowcami, którzy przyjeżdżają do Polski za pracą?

Jest tylko jeden problem, nie możemy dyskryminować obcokrajowców, więc choć tak naprawdę chodzi o nich, to ten obowiązek musiałby dotyczyć wszystkich, a więc także polskich pracowników – mówi na łamach Super Expressu jeden urzędników Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Przyglądanie się szczepieniom potencjalnych pracowników to zadanie dla medycyny pracy. Jednak, jak mówi Jan Bondar, rzecznik GIS w rozmowie z "SE" jest jeszcze za wcześnie na to, by przesądzać które z dyskutowanych rozwiązań zostanie wybrane.

Pomysł jednak przypadł do gustu ekspertom:

Jest to jedyny skuteczny sposób zabezpieczenia naszych obywateli, żebyśmy nie musieli obawiać się epidemii - powiedział "SE" Marcin Kostka z inicjatywy "Szczepimy, bo myślimy".

Odra, ospa, polio...Co wiesz o chorobach zakaźnych? Ta wiedza jest ci niezbędna! TEST

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Arnold Schwarzenegger w Katowicach

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku