Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowa segregacja szkła w Gdańsku się sprawdza. A od kwietnia 2018 r. dojdą nowe pojemniki

Ewelina Oleksy
Przemyslaw Swiderski
Władze Gdańska i Zakładu Utylizacyjnego podsumowały 8 sierpnia pierwszy rok obowiązkowej segregacji szkła. Do recyklingu trafiło ponad dwa razy więcej tego surowca, niż przed wprowadzoną zmianą. Od kwietnia 2018 r. czekają nas kolejne śmieciowe nowości.

W Gdańsku obowiązkową segregację szkła wprowadzono 1 lipca ubiegłego roku. Wtedy do wiat śmietnikowych, gdzie dotychczas stały kosze na odpady mokre i suche dołączyły zielone pojemniki na szkło. W ten sposób miasto chciało podnieść poziom recyklingu tego surowca. We wtorek, na terenie Zakładu Utylizacyjnego, poinformowano, że to się udało i przedstawiono efekty, po roku trwania obowiązkowej segregacji szkła.

Zobacz też: Zakład Utylizacyjny w Gdańsku po ostatniej ulewie znów mocniej czuć

- Już od roku segregujemy dodatkowo szkło. Mamy wyrobione w tym zakresie 226 proc. normy. O tyle wzrosła liczba zebranego szkła. W okresie od stycznia do czerwca 2016 r. były to 1173 tony. A w okresie lipiec grudzień 2016 r. już 2658 ton. Od stycznia do czerwca tego roku zebraliśmy jeszcze więcej, bo 2745 ton. To widać na składowisku i w jakości szkła, które tu trafia - mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. - Porównując okres przed wprowadzeniem obowiązkowej zbiórki szkła z drugim półroczem 2016 r. zanotowaliśmy wzrost masy szkła ponad dwukrotnie. Podobnie, jeśli zestawiamy ze sobą pierwszą połowę ubiegłego i obecnego roku. Szacujemy, że w 2017, rekordowym roku w przeliczeniu na mieszkańca odzyskamy ok. 16 kg szkła. 5 lat temu było to 10 kg mniej. To bardzo dobry wynik, który pokazuje, że mieszkańcy chcą odpowiedzialnie postępować z odpadami i ciągle się w tym kierunku rozwijają. Co więcej, ten wynik przekłada się na osiąganie przez Gdańsk tzw. poziomów odzysku surowców wtórnych, które wynikają ze zobowiązań, które przyjęliśmy w Polsce jako członek Unii Europejskiej. Przede wszystkim jednak jest to odczuwalne odciążenie dla gdańskiego składowiska i tym samym także dla środowiska, bowiem zebrane w ten sposób szkło trafia do huty, a następnie do ponownego użytku - tłumaczył Grzelak.

Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach powiedział, że choć statystki odzysku szkła są bardzo dobre, to liczy na to iż będą jeszcze lepsze.

Czytaj też: Fetor z Szadółek ma być mniejszy. Na wysypisku w Gdańsku zlikwidowano plac dojrzewania kompostu

- Szkło to problematyczny surowiec, bo jest ciężkie i się tłucze. Z drugiej strony można je w nieskończoność odzyskiwać, co z punktu widzenia środowiska jest najcenniejszym efektem - powiedział Dzioba. - Szacujemy, że 5 lat temu połowę masy odpadów trafiających na składowisko stanowiła tłuczka szkła, dziś jest to już tylko 15proc. i zamierzamy dalej ten wynik poprawiać – podkreślił Dzioba. A Mieczysław Kotłowski, szef Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który odpowiedzialny jest za odbiór odpadów przekonywał, że segregacja się opłaca. - Im bardziej jest staranna, tym mniejszy koszt dla mieszkańców- zaznaczył.

Gdańsk przygotowuje się już do kolejnej, tym razem ogólnopolskiej, „śmieciowej rewolucji”, czyli nowego systemu segregacji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska zmiany w tym zakresie weszły w życie 1 lipca 2017 r., Gdańsk jednak postanowił skorzystać z opcji okresu przejściowego i wprowadzi je od 1 kwietnia 2018 r. Zasady segregowania na suche, mokre i szkło jeszcze przez 8 miesięcy pozostają bez zmian. Jednak już od września będzie trwała długoterminowa kampania edukacyjna zapowiadająca szczegóły nowych, poszerzonych zasad segregowania. A te obejmą dzielenie śmieci na odpady biodegradowalne (mokre), szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, odpady resztkowe.

- Wynik dla frakcji szkła jest obiecujący dla następnych surowców. Dla nas wprowadzanie szkła było ogromną operacją logistyczną i organizacyjną. To cenne doświadczenie, które chcemy przełożyć na jak najsprawniejsze wdrożenie obowiązku segregowania papieru, plastiku oraz metali, co nastąpi w Gdańsku 1 kwietnia 2018 r. – zapowiedział Kotłowski.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki