18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Obniżony wiek emerytalny od 1.10.2017. Jakie zmiany w emeryturach? [zasady, porady, kontakt z ZUS]

Redakcja, kb

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Obniżony wiek emerytalny 2017. Decyzja o zakończeniu pracy zawodowej i przejściu na emeryturę będzie należała do nas. A to dlatego, że od października 2017 roku w wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) na emeryturę będzie można iść - ale wcale nie będzie trzeba.

MASZ PRAWO WIEDZIEĆ

Obniżony wiek emerytalny, odc. 1

To nasz nowy program, w którym będziemy przybliżać ważne dla Was zagadnienia. Zapraszamy specjalistów, którzy w przystępny sposób opowiadają o tym, co wiąże się z nowymi przepisami, zmianami w aktach prawnych czy nowymi rozwiązaniami ustawowymi.

W tym odcinku rzecznik ZUS, Krzysztof Cieszyński, tłumaczy zmiany związane z obniżeniem wieku emerytalnego.

OBNIŻENIE WIEKU EMERYTALNEGO - ZASADY [nasz poradnik]


Chcesz przejść na emeryturę? Musisz złożyć wniosek

Każdy, kto chce przejść na emeryturę, musi złożyć wniosek oraz dołączyć do niego odpowiednie dokumenty. Kiedy możemy złożyć taki wniosek? Z przepisów wynika, że miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pierwsze wnioski wpłynęły do ZUS 1 września.

Jeszcze parę lat temu każda kobieta, która spełniała określone warunki, mogła otrzymać emeryturę po ukończeniu 60 lat. Mężczyzna - po ukończeniu 65 lat. Obecnie jednak nie jest tak łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi wiek emerytalny. Dlaczego? Otóż 1 stycznia 2013 roku weszła w życie reforma emerytalna. Wprowadziła wiele zmian. Główną nowością było jednak właśnie podniesienie wieku emerytalnego - docelowo do poziomu 67 lat - zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Miało to się odbywać stopniowo, było zaplanowane na lata.

Czytaj też: Kto może przejść na emeryturę w obniżonym wieku?

Od 1 października 2017 roku te wszystkie ustalenia trafią jednak do kosza - bo wrócimy do tych samych zasad, które obowiązywały przed reformą z 2013 roku.

Obniżony wiek emerytalny już jesienią

Nowy, obniżony wiek emerytalny będzie wynosił dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn - 65 lat. Czyli wrócimy do tego, co było.

ZUS jest w pełni przygotowany do terminowej obsługi wniosków. Nawet gdyby wszyscy potencjalni emeryci chcieli przejść na emeryturę i złożyli wniosek, to nie spowoduje to żadnych zatorów. W 2015 r. weszła w życie ustawa pozwalająca m. in. na uwzględnienie w kapitale początkowym całego okresu studiów, a także zaliczenie urlopu wychowawczego jako okresu składkowego. Wpłynęło wówczas do ZUS ponad pół miliona wniosków o przeliczenie świadczeń. Zostały one rozpatrzone terminowo. Obecnie terminowość wydawania decyzji emerytalnych wynosi 99,5 proc. Nie ma więc powodów do obaw dotyczących terminowego przyznawania świadczeń.

Zobacz: Tysiące Pomorzan ruszyło do ZUS składać wnioski o emeryturę

Od lipca 2017 roku w placówkach ZUS pracują specjalni doradcy emerytalni. Wyjaśniają potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury. W specjalnym kalkulatorze wyliczają wysokość przewidywanego świadczenia - w zależności od wskazanego przez nas momentu zakończenia aktywności zawodowej.

Emerytura to prawo

Tak, decyzja o przejściu na emeryturę będzie należała do nas. W wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) będzie można iść na emeryturę - ale wcale nie będzie trzeba. W praktyce każdy z nas samodzielnie zadecyduje o momencie zakończenia swojej aktywności zawodowej - biorąc pod uwagę stan zdrowia, sytuację rodzinną, pozycję na rynku pracy, oczekiwania dotyczące wysokości przyszłego świadczenia. Ustawa określa bowiem tylko minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury.

Wiek emerytalny. Co z okresem ochronnym

Istotą przywrócenia dawnego wieku emerytalnego jest także zapewnienie możliwości pracy do osiągnięcia wymaganych lat. Z tego też powodu przepisy, które go określają, zapewniają jednakowy, czteroletni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Czyli osoby, które skończą 60/65 lat, począwszy od października 2017 roku, nadal będą mogły korzystać z okresu ochronnego.

Zasady Przegląd systemu emerytalnego

Przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego musi następować nie rzadziej niż co 3 lata. Pierwszy przeprowadzono w 2013 roku. W 2016 roku odbył się z udziałem społeczeństwa. Wiodącą rolę w jego prowadzeniu miał ZUS. W skład zespołu, który odpowiadał za przeprowadzenie przeglądu, weszli też przedstawiciele ministerstw, instytucji centralnych i rynku ubezpieczeniowego, organizacji pracodawców, związków zawodowych. Celem była ocena rozwiązań w systemie i reform m.in. z 2013 roku. Wyniki prac zespołu (zielona księga) zostały przedstawione ministrowi resortu pracy. Na tej podstawie rząd opracował „Białą Księgę” z zaleceniami i planem wprowadzania niezbędnych zmian w systemie.

Gdy masz pytania, gdy masz problem dotyczący emerytury

Masz pytania związane z twoją indywidualną sytuacją emerytalną? Pomocy zawsze szukaj w oddziałach ZUS. Jest bezpłatna i fachowa. Działa też Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS - pod nr 22 560 16 00 (koszt połączenia wg twojej umowy z operatorem). Po połączeniu usłyszysz komunikat powitalny. Możesz wybrać jedną z opcji (wybierając odpowiednią cyfrę na klawiaturze telefonu): 1 - odsłuchasz komunikaty informacyjne z wybranego zakresu funkcjonowania ZUS (całą dobę, 7 dni w tygodniu), 2 - możesz się uwierzytelnić, 3 - uzyskasz dane adresowe placówek ZUS, 0 - połączysz się z konsultantem, po wybraniu zakresu rozmowy. Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. 7-18.

(kb)
Konsultacja merytoryczna: Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
skladki

od Maja nie dostaje pieniedzy invalidow emwrytury zZUS ale skladki musze placic wyrownania tez nie mam mieszkam w austri jaka biurokracja byla w polsce taka zostala od 30 lat

f
fiołek

I o to chodzi obecnym panującym.Więźniowie mają swoje prawa.Po opuszczeniu więziennych murów z więźnia da się jeszcze co nieco wycisnąć.Z emeryta już nic nie wyciśniesz.Trzeba go wykończyć życiem w niedostatku i to szybko bez zbędnej zwłoki-zutylizować.Chyba,że jest jeszcze w "pretensjach" więc może pojechać do pracy na zachodzie i podcierać "tyłki"

O
Oni winni

Państwo jest gwarantem emerytury ale w Polsce z uwagi na złodziejstwo mamy jalmuzną i emeyryci mimo, że mają rację nie wygrają ZUS. To takie niepisane prawo. Polecam wam,,, Okradło mnie Panstwo metodą na OFE,, i nikt nie został ukarany tylko Polacy. Kraj bezprawia! MOP mówi,, Ubóstwao gdziekolwiek istnieje stanowi zagrożenie dla dobrobytu wszystkich,, tą zasadę współtworzylo Panstwo Polskie w roku 1919 i juz o niej zapomniało i i 100 lat później emeryci w środku Europy przymieraja głodem przy czym więzień musi mieć godne warunki i koszt utrzymania takiego wy nosi 3300 i on może się Poskarzyc a emeryt Nie! Dziki Kraj!

O
Oni winni

Państwo jest gwarantem emerytury ale w Polsce z uwagi na złodziejstwo mamy jalmuzną i emeyryci mimo, że mają rację nie wygrają ZUS. To takie niepisane prawo. Polecam wam,,, Okradło mnie Panstwo metodą na OFE,, i nikt nie został ukarany tylko Polacy. Kraj bezprawia! MOP mówi,, Ubóstwao gdziekolwiek istnieje stanowi zagrożenie dla dobrobytu wszystkich,, tą zasadę współtworzylo Panstwo Polskie w roku 1919 i juz o niej zapomniało i i 100 lat później emeryci w środku Europy przymieraja głodem przy czym więzień musi mieć godne warunki i koszt utrzymania takiego wy nosi 3300 i on może się Poskarzyc a emeryt Nie! Dziki Kraj!

Dodaj ogłoszenie