Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblężenie Malborka 2015. Wielki jarmark średniowieczny pod zamkiem [WIDEO,ZDJĘCIA]

Radosław Konczyński
Oblężenie Malborka 2015
Oblężenie Malborka 2015 Radosław Konczyński
Zakończyło się tegoroczne Oblężenie Malborka. Nowa formuła imprezy, jak szacują organizatorzy, przyciągnęła kilkadziesiąt tysięcy osób. W sobotę Muzeum Zamkowe pobiło rekord, sprzedając 7 tysięcy biletów.

Oblężenie Malborka 2015 można uznać za zakończone. Od piątku, 24 lipca na terenach obok muzeum i w murach zamku odbywały się liczne pokazy, warsztaty, prezentacje. Muzeum Zamkowe, organizator imprezy, w tym roku zmieniło formułę i nie zorganizowało tradycyjnego widowiska.

Rekordowa pod względem wejść do zamku, bo sprzedało się ponad 7 tysięcy biletów, okazała się sobota. Jak do tej pory, jest to więc dobry rok dla Muzeum Zamkowego, gdyż od początku stycznia warownię odwiedziło ponad 300 tysięcy turystów.

- Również Oblężenie Malborka pod względem frekwencyjnym nie rozczarowało. Mimo chwilowych załamań pogody turyści licznie przybyli specjalnie na Oblężenie. Pociąg Jagiełło prosto ze stolicy Wielkopolski dowiózł 250 gości z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei - informują pracownicy Muzeum Zamkowego.

Według organizatorów, największym powodzeniem podczas Oblężenia 2015 cieszyły się szranki, gdzie na "ubitej ziemi" stawali zawodnicy (i zawodniczki) sportowych walk rycerskich. - Mocnym punktem niezmiennie okazały się pokazy konne lekkie i ciężkie, w wykonaniu Książęcej Drużyny z Warszawy i Konnej Drużyny Dextrarius z Ogrodzieńca - dodają przedstawiciele organizatora.

W niedzielę na Oblężeniu, drugi rok z rzędu, odbyła się też m.in. msza święta rycerska odprawiona częściowo po łacinie. Tym razem w intencji śp. Jacka Spychały, współorganizatora Oblężenia, twórcy dużych widowisk oblężenia zamku, który zginął tragicznie pięć lat temu w wypadku drogowym.

Oblężenie Malborka 2015 - niedziela 26 lipca [PROGRAM]

Oblężenie Malborka - dzień 2
W sobotę (25 lipca) odbył się korowód uczestników imprezy oficjalnie otwierający Oblężenie Malborka. Widzowie mogli zobaczyć też m.in. pokazy sportowych walk rycerskich, turnieje kusznicze i pokazy konne.

(autor: Paweł Sekida)

***
Oblężenie Malborka - dzień 1
Bitew o zamek, ściśle nawiązujących do oblężenia warowni w 1410 roku, nie ma w programie tegorocznego Oblężenia, ale to wiadomo od dawna. Muzeum Zamkowe zapewnia jednak, że od strony rycerskiej - co prawda w innej formule - impreza nie ucierpi. Przy tej okazji organizatorzy chcą też uwypuklić inne elementy związane ze średniowieczem, które do tej pory były jakby w cieniu atrakcji rycerskich.

- Chcemy zaprosić mieszkańców i turystów do barwnego miasta, jakim był Malbork w XIV wieku, pokazać nie tylko historię rycerstwa, ale też bogactwo średniowiecznej kultury - mówi Rafał Mańkus, wicedyrektor Muzeum Zamkowego.

- W tamtym okresie, powiedzmy, że ostatnie 25 lat przed Grunwaldem, Malbork obok dworu burgundzkiego był centrum życia w średniowiecznej Europie - dodaje Andrzej Iwanowski, który tradycyjnie zajmuje się organizacją turniejów kuszniczych (wracają na stare miejsce - do fosy głębokiej), z imprezą związany od samego początku, bo współtworzył ją jako członek Stowarzyszenia Anno Domini.

Malbork podczas XVI Oblężenia ma więc stać się takim miastem średniowiecznych rycerzy, ale też rzemieślników, minstreli, aktorów itd. Wracając jednak do części rycerskiej, która zawsze budzi wielkie zainteresowanie, wszystkie dni Oblężenia są wypełnione sportowymi walkami rycerskimi, turniejami pieszymi i pokazami konnymi. Nowością są etiudy rycerskie - ok. 20-minutowe scenki, w których występują rycerze, a opowieść przeplata się z walką. To - można powiedzieć - taka edukacja historyczna momentami z przymrużeniem oka.


Czytaj więcej: Pierwszy dzień Oblężenia Malborka 2015 [FILM i ZDJĘCIA]. Sportowe walki i sokoły wśród ludzi

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki