Obchody Światowych Dni Młodzieży na Pomorzu [PROGRAM, ORGANIZACJA RUCHU,ZDJĘCIA]

Ewa Andruszkiewicz, Szymon ZiębaZaktualizowano 
Od wczesnego rana trwają w Gdańsku główne uroczystości z okazji Światowych Dni Młodzieży. Obchody rozpoczęła Litania Narodów na Placu Solidarności. We wspólnej modlitwie udział wzięły tysiące pielgrzymów z 30 krajów całego świata. Następnie wszyscy udali się do Bazyliki Mariackiej, by tam, w samo południe, uczestniczyć w Mszy Św., pod przewodnictwem abp Sławoja Leszka Głódzia. Towarzyszyli mu gdańscy biskupi oraz kapłani, przybyli wraz z młodzieżą z najdalszych zakątków świata. Msza została odprawiona po łacinie. Modlitwy zabrzmiały w kilku językach: angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim.

Zobacz też: Pelplin. Wspólna modlitwa w trakcie Światowych Dni Młodzieży [ZDJĘCIA]

- Oddajcie Panu, rodziny narodów, oddajcie Panu należną chwałę. Przynieście dary i wejdźcie na jego dziedziniec. Dzisiaj, my - młodzież Światowych Dni weszliśmy na ten boży dziedziniec Bazyliki Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Wasze ekscelencje, czcigodni bracia biskupi z Martyniki, Gwadelupy, Białorusi, wszyscy kapłani, witamy Was serdecznie - mówił w czasie homilii abp Głódź. - Bracia i Siostry, zanim dotrzemy do Krakowa, gromadzimy się tu dziś w Gdańsku, aby oddać chwałę Panu. Nasza radość jest wielka, bo przecież młodość to radość, młodość to nadzieja. I przybywamy spod tych krzyży nadziei, trzech krzyży solidarności do miasta wielkich uczonych. Tu pracował astronom Jan Heweliusz, fizyk Daniel Fahrenheit, filozof Artur Schopenhauer. Tu rodziła się solidarność. A dzięki Waszej obecności, dzisiaj Gdańsk zyskuje nowe, młode oblicze. Gdańsk jest dzisiaj Waszym domem, a Wy jesteście częścią jego rodziny! Dotknęliście kultury, architektury, jesteśmy teraz w świątyni. Tutaj w Gdańsku, w 1987 roku Jan Paweł II powiedział, że człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich i dla drugich. Powiedział też, nie ma wolności bez solidarności i nie ma solidarności bez miłości. Zgodnie z ewangelicznym wezwaniem, bądźcie miłosierni, jak Ojciec Wasz jest miłosierny.

W uroczystej Mszy Św. w Bazylice Mariackiej udział wzięli także prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i Wejherowa, wojewoda Dariusz Drelich oraz szefowa kancelarii premiera, Beata Kempa.

- Absolutny festiwal wiary, radości, ale też wielka uczta intelektualna. Młodzi ludzie z całego świata wnoszą dzisiaj w nasz polski krajobraz wszystko co najlepsze - mówiła tuż przed rozpoczęciem Mszy Św. Beata Kempa. Myślę, że ten entuzjazm wszystkim nam się udziela, a ja jako szefowa kancelarii premiera, ale przede wszystkim też szefowa zespołu rządowego ds. przygotowania Światowych Dni Młodzieży cieszę się bardzo, że ta chwila już nastała i że możemy powitać wszystkich młodych obywateli, którzy zechcieli do naszego kraju przyjechać. Z tego co wiem, świetnie czują się tutaj w Gdańsku, na wybrzeżu. Teraz zapraszamy ich do Krakowa, tam wszystko jest już przygotowane perfekcyjnie.

Zanim jednak pielgrzymi ruszą na spotkanie z papieżem Franciszkiem, dzisiejszy wieczór spędzą jeszcze w Gdańsku. Wezmą udział w Festiwalu Młodych na Placu Zebrań Ludowych. Swój pobyt na wybrzeżu oceniają jak dotąd za niezwykle udany.

- Gdynia is a beautiful city. Polish people have interesting culture and history. They are very cool. I'm here for the first time, but definitely not the last one - [Gdynia to piękne miasto. Polacy mają bardzo interesującą kulturę i historię. Są super. Jestem tu pierwszy, ale na pewno nie ostatni raz] - przyznaje Louis z Wenezueli.

- Wiedziałam, że jak nie wezmę udziału w tym wielkim przedsięwzięciu, to stracę coś wspaniałego. Moi znajomi wcześniej byli na wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro i mówili, że po prostu trzeba to przeżyć. Byłam w Łagiewnikach, gdzie spotkali się przedstawiciele z każdego kraju. Kiedy machali flagami i śpiewali po polsku, bardzo się wzruszyłam. Piękne jest to, że pomimo różnic językowych i kulturowych, w ten wyjątkowy czas potrafimy razem bawić się, modlić i cieszyć naszą wiarą. Nie wstydzimy się pokazać, że nie jesteśmy jedynie małą grupką. W Boga wierzy cały świat - mówi Ewelina Obertał z Głuszycy Górnej, wolontariuszka podczas Światowych Dni Młodzieży.

Aktualizacja godz. 14.30

Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku podają, że do tej pory wydarzenia podczas Światowych Dni Młodzieży przebiegają spokojnie i bez incydentów. Zabezpiecza je kilkuset policjantów. - Każdego dnia dbamy o bezpieczeństwo nie tylko pielgrzymów, ale również turystów i mieszkańców Gdańska - mówi Lucyna Rekowska z KMP w Gdańsku.

Mundurowi podkreślają, że zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży to priorytet dla gdańskich policjantów.

- W dniach 20-25 lipca br. w Gdańsku odbywają się wydarzenia i uroczystości w ramach Tygodnia w Diecezjach. Każdego dnia nad bezpieczeństwem przybyłych pielgrzymów, a także turystów i mieszkańców Gdańska czuwa kilkuset funkcjonariuszy z komendy miejskiej i komisariatów. Wspierają ich także policjanci z oddziałów prewencji komendy wojewódzkiej - informują przedstawiciele KMP w Gdańsku.

Jak podają, funkcjonariusze realizują działania przede wszystkim w obszarach dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom zakwaterowanym na terenie miasta, zabezpieczenia imprez towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży, a także zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas wyjazdu pielgrzymów do Krakowa oraz przejazdu innych uczestników ŚDM przez Gdańsk.

Niezależnie od działań na terenie miasta, gdańscy policjanci wspierają w działaniach kolegów z województwa małopolskiego. Funkcjonariusze z wydziału prewencji komendy miejskiej przeszkolili też blisko 150 wolontariuszy ŚDM m.in. pod kątem umiejętności rozpoznawania zagrożeń i dalszego w tym zakresie postępowania.

Aktualizacja

- Będzie to nawiązanie do symboliki placu Trzech Krzyży i wydarzeń, które miały tam miejsce. Pielgrzymów interesuje nasza historia, pytają o tę iskrę, która wyszła z Gdańska, czyli właśnie o Solidarność, jest to coś, o czym kiedyś już słyszeli, a tu mogą tego czegoś dotknąć. O godzinie 10 na placu rozpocznie się Litania Narodów - wspólna modlitwa w intencji świata i ojczyzn - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. - Stamtąd ruszymy w marszu świętych do bazyliki Mariackiej, odwołującym się do naszych patronów i wzorów do naśladowania.

Światowe Dni Młodzieży na Pomorzu. Gdzie zjechali pielgrzymi? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Uroczystej mszy św., w samo południe, w bazylice, będzie przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Następnie wierni przejdą ulicami Grobla I, Szeroka, Targ Drzewny, Hucisko i 3 Maja na plac Zebrań Ludowych, gdzie do godzin wieczornych potrwa Festiwal Młodych.

- W tej części obchodów zaplanowaliśmy koncerty zespołów ewangelizacyjnych. Będą wspólne śpiewy, mamy nadzieję, że dopisze wesoła, radosna atmosfera. Spodziewamy się, że w sobotnich obchodach udział weźmie w sumie sześć tysięcy osób - mówi Katarzyna Gruszka, dyrektor Centrum Informacyjnego ŚDM 2016.

Niedzielę pielgrzymi spędzą już w swoich parafiach i z rodzinami, które ich przez kilka ostatnich dni gościły. Chodzi o integrację i pożegnanie zarazem, bo już w poniedziałek wierni wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. - Część parafii zaplanowała na nadzielę festyny i grille - dodaje Gruszka.

Atrakcji w niedzielę nie zabraknie także w Gdyni. O godzinie 17 w muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim rozpocznie się koncert finałowy ŚDM na Pomorzu.

Światowe Dni Młodzieży na Pomorzu- PROGRAM

Sobota, 23 lipca

Godz. 10-10.30 - Litania Narodów na placu Solidarności w Gdańsku. Oficjalne rozpoczęcie centralnych uroczystości ŚDM 2016 w archidiecezji gdańskiej. Przywitanie młodych przez metropolitę gdańskiego i władze samorządowe. Wspólna modlitwa wiernych w intencji świata i swoich ojczyzn.

Godz. 10.30-11.30 - Korowód Świętych. Przemarsz uczestników do bazyliki Mariackiej ulicami: Jana z Kolna, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Targ Drzewny, Szeroka, Grobla I. Prawy pas ruchu ul. Jana z Kolna przeznaczony będzie dla autokarów. Możliwe będzie dynamiczne wyłączenie z ruchu ul. Jana z Kolna na odcinku od węzła Kliniczna do wysokości ECS. Ul. Wały Piastowskie będzie zamknięta dla ruchu drogowego przez policję od godz. 8 do czasu zakończenia uroczystości ok. godz. 11.

Godz. 12 - Msza św. w bazylice Mariackiej. Eucharystii będzie przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź.

Godz. 15 - Przemarsz uczestników na plac Zebrań Ludowych. Wierni przejdą ulicami: Grobla I, Szeroka, Targ Drzewny, Hucisko,3 Maja. Zamknięcie ulic oraz kierowanie ruchem drogowym będzie odbywało się dynamicznie i będzie realizowane przez funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Godz. 16 - 19 - Festiwal Młodych na placu Zebrań Ludowych.

Śpiewy i koncerty grup ewangelizacyjnych. Występ zespołów Kannan oraz 12 Kamieni. Zaproszeni są wszyscy pielgrzymi, gdańszczanie oraz turyści.

Niedziela, 24 lipca

Dzień Parafii „Pamiętaj, abyś Dzień Święty święcił”. Wszystkie uroczystości odbywają się w punktach przyjęć pielgrzymów.

11 - Okazja do osobistej adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

12 - Eucharystia.

14.30 - 18 - Ewangelizacja parafii przez uczestników ŚDM 2016.

19 - Podsumowanie dnia. Wspólna modlitwa parafian i pielgrzymów. Błogosławieństwo.

Godz. 15-16 - grill w Grodzisku.

Godz. 17-20 - Koncert Finałowy w muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim w Gdyni.


Poniedziałek, 25 lipca

Godz. 10 - 11 - Dzień wyjazdu pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej do Krakowa. Tam młodzież spotka się z papieżem Franciszkiem.

14 - 15 - Koncert w katedrze oliwskiej.

Światowe Dni Młodzieży. Zmiany w organizacji ruchu w Gdańsku

* W piątek 22 lipca od godziny 21:00 ul. Św. Ducha, na wysokości kościoła NMP będzie wyłączona z ruchu, włącznie z przylegającym parkingiem. Od godziny 21:00 wyłączony zostanie także odcinek ul. Nowomiejskiej w rejonie ESC oraz ul. Doki.

* W sobotę 23 lipca ul. Jana z Kolna w relacji do centrum prawy pas ruchu przeznaczony będzie dla autokarów. Możliwe będzie dynamiczne wyłącznie z ruchu ul. Jana z Kolna na odcinku od węzła Kliniczna do wysokości ECS.

* 23 lipca komunikacja miejska kursuje jak w dni świąteczne, nie przewiduje się zmiany tras. Mogą nastąpić czasowe wstrzymania ruchu w związku z przemarszem uczestników ŚDM. Ulica Wały Piastowskie będzie zamknięta dla ruchu drogowego przez Policję od godziny 8:00 do czasu zakończenia uroczystości ok. godz. 11:00. Funkcjonowanie linii 100 zostanie zawieszone w godz. od 9:00 do 15:00, natomiast w razie potrzeby, trasa linii autobusowych 130, 151 i 154 może zostać skrócona do Dworca Głównego (tzn. ul. Wałowa i ul. Wały Piastowskie nie będą obsługiwane). Na wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych mogą wystąpić chwilowe opóźnienia.

* Także w sobotę w ciągu ul. Złotników będzie obowiązywał bezwzględny zakaz zatrzymywania się. Zmiany zaplanowane zostały do soboty do około godziny 16:00.

* Teren przed dworcem głównym PKP wyłączony będzie całkowicie z ruchu od 22 lipca od godzin porannych aż do 2 sierpnia 2016 roku do godz. 24.00 (zamknięcie do tego dnia odbywa się na wniosek PKP, a spowodowane jest powrotem uczestników Światowych Dni Młodzieży z Krakowa).

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Malwina

O jaki przewrażliwiony. Złość urodzie szkodzi.

g
gdanszczanin

Cieszyć się czy bać? Policjanci mają przechlapane ,wędrówki ludów ,pełno młodzieży bez umiaru ,krzykliwej prowokującej mam nadzieje że szybko opuszczą Gdańsk.

N
Natasza

Nie ma upałów a tobie się obwody przepaliły?!

@@

@@

szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4)

Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!

@@

T
Tolek

Bardzo ciekawa ta reklama Polmosu na pierwszym zdjęciu.

Dodaj ogłoszenie