Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku 1.03. Koncert, film, edukacyjne zajęcia [PROGRAM]

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Mat. prasowe
Uroczystości i wydarzenia kulturalne zaplanowano w Gdańsku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę, 1 marca, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbędzie się projekcja dokumentu "Milczące pokolenie" oraz koncert zespołu Zayazd, Lecha Makowieckiego. Odbędzie się również Apel Pamięci.

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na gdańską odsłonę obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Patriotyzm, odwaga, niezłomność, tymi cechami odznaczali się żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Pierwszego marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bądźmy razem - apelują organizatorzy obchodów z ramienia Muzeum II Wojny Światowej, gdańskiego IPN oraz Parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku. - Chcemy w szczególny sposób uhonorować pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

W muzealnym kinie, w niedzielę o godz. 12.30 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego pt. "Milczące pokolenie".
Dokument opowiada o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej – mordowanych, więzionych lub szykanowanych przez komunistyczną władzę w Polsce. Poznajemy w nim historię major Danuty Szyksznian-Ossowskiej. W 1944 roku została aresztowana przez NKWD i trafiła do więzienia w Wilnie. Po wielodniowych torturach wysłano ją do sowieckiego łagru. Po wojnie nie mówiła nikomu przez co przeszła, nawet własnej rodzinie. Była inwigilowana i zastraszana przez komunistyczne służby. Po latach milczenia jej historię poznaje wnuk Michał. Wyrusza on w podróż do Wilna, gdzie odnajduje nie tylko przerażającą prawdę o przeszłości swojej babci, ale również odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Wszystko to dzieje się w momencie, w którym naukowcy i historycy odnajdują szkielety skazanych na zapomnienie bohaterów – towarzyszy broni Danuty Szyksznian-Ossowskiej. W pokazie uczestniczyć będą twórcy filmu, między innymi reżyser Paweł Domański oraz bohaterowie dokumentu – wśród nich Michał Szyksznian. Po zakończeniu projekcji zaplanowano rozmowę z zaproszonymi twórcami, którą moderować będzie dr Marek Szymaniak, kierownik Działu Naukowego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Darmowe wejściówki do pobrania w kasach biletowych.

Z kolei o godzinie 18.00, na scenie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wystąpi Lech Makowiecki z zespołem Zayazd (Lech Makowiecki – śpiew, gitara, Bożena Makowiecka – śpiew, Lech Bolibok – skrzypce, altówka, śpiew) – jeden z najważniejszych bardów współczesnej piosenki. Kompozycje Makowieckiego są mocno zakorzenione w polskiej historii, odwołują się do rodzimej kultury i tradycji. Rekonstruują najszlachetniejsze, ale i najdramatyczniejsze momenty z naszej przeszłości, poruszając takie zagadnienia, jak między innymi hekatomba katyńska, tragedia Powstania Warszawskiego czy krwawa bitwa pod Monte Cassino. W utworach artysty znajdziemy wizerunki polskich władców, bohaterów i męczenników. Bilet wstępu w cenie 10 zł. Koncert odbędzie się na sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego.

Program wydarzeń w Gdańsku 1.03
09:30 – Apel pamięci, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, skwer w okolicy ul. 3-go Maja w Gdańsku (organizator: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku)

10:15 – Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku (organizator: Instytut Pamięci Narodowej)

11:00 – Msza Święta w Bazylice pw. św. Brygidy (organizator: Parafia pw. św. Brygidy)

12:30 – Pokaz filmu „Milczące pokolenie”, Kino Muzeum (organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

18:00 – Koncert Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd, sala konferencyjna im. Jana Olszewskiego (organizator: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, edukatorzy poprowadzą dla chętnych zajęcia edukacyjne na Wystawie Głównej Muzeum II Wojny Światowej (osoby zainteresowane udziałem w zajęciach prosimy o potwierdzenie obecności pod nr tel. +48 58 760 31 97 w godz. 8.15-16.15)
11.00 – Żołnierze Niezłomni
12.00 – Losy Polaków na wschodzie
13.00 – Żołnierze Niezłomni
14.00 – Losy Polaków na wschodzie

zmiany w 2020 roku

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki