18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Grudnia '70 w Gdyni. Kwiaty i modlitwa w miejscu masakry robotników [ZDJĘCIA]

Ksenia Pisera
Apelem Poległych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70 uczczono w poniedziałek rano w Gdyni 42 rocznicę masakry robotników. W uroczystości nieopodal stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia uczestniczyło kilkaset osób.

Pod pomnikiem Ofiar Grudnia '70, przy al. Solidarności w Gdyni, tradycyjnie złożone zostały kwiaty i wieńce, odczytano Apel Poległych. Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odmówił modlitwę, a żołnierze Marynarki Wojennej oddali trzy salwy honorowe. Uroczystość odbyła się w symbolicznym miejscu, bowiem to właśnie na pobliskiej stacji SKM wojsko i milicja otworzyły ogień do robotników. Wśród uczestników tegorocznych gdyńskich obchodów byli m.in. przewodniczący Solidarności Piotr Duda oraz były szef tego związku Janusz Śniadek. Przyszli też m.in. przedstawiciele lokalnych władz, członkowie Młodzieży Wszechpolskiej i kibice.

- Od 42 lat zadajemy sobie pytanie, ile razy, spotykając się pod tym pomnikiem, będziemy żądać osądzenia i ukarania tej ohydnej zbrodni - mówił Roman Kuzimski, przewodniczący międzyzakładowej komisji zakładowej NSZZ Solidarność Stoczni Gdynia. - Ulegliśmy złudzeniu, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, mądrze korzystającym ze swojej wolności, ale to nieprawda. Żyjemy w słabym państwie.

Hołd ofiarom Grudnia '70 złożyli również związani z Gdynią artyści i kibice. Na murze przy stacji SKM Gdynia Stocznia stworzyli specjalny mural. Twórcy uwiecznili nie tylko wydarzenia sprzed 42 lat, ale także osamotnienie rodzin ofiar i późniejszy upadek gdyńskiej stoczni. - Jest na przykład scena przedstawiająca kobietę z dzieckiem, która w grudniu 1970 roku straciła męża i ojca, czy też scena pokazująca robotników niosących na drzwiach ciało Zbyszka Godlewskiego - mówiła Maja Wagner, gdyńska radna.

Uroczystości rocznicowe w Gdyni kontynuowano również po południu. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiono mszę. Uczestnicy przeszli też przez centrum miasta pod pomnik Ofiar Grudnia obok magistratu. Złożono kwiaty i odczytano Apel Poległych.

W proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL w grudniu 1970 roku przez Wybrzeże przetoczyły się protesty. Władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni, by stłumić demonstracje. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęło ponad 40 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. W Gdyni zginęło 18 osób.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki