Obchody 550-lecia bez udziału opozycji. Posłowie nie czekali...

  Obchody 550-lecia bez udziału opozycji. Posłowie nie czekali na przemówienie prezydenta

  Leszek Rudziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Obchody 550-lecia parlamentaryzmu podzieliły polityków. Część z nich wzięła udział w oficjalnych uroczystościach, część wyszła w ich trakcie, a niektórzy w ogóle się nie pojawili.
  Wszyscy czołowi parlamentarzyści partii rządzącej, prezydent Andrzej Duda, wraz z duchowieństwem i zaproszonymi gośćmi zebrali się wczoraj na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Właśnie tam odbyły się oficjalne obchody 550-lecia polskiego parlamentaryzmu oraz 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
  Jubileusz zainaugurowała msza święta w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, a następnie w samo południe przedstawiciele władz wzięli udział w obradach Zgromadzenia Narodowego.

  Zaczęło się w 1468 roku

  - Jubileusz to wyjątkowy czas wspominania, ale jeszcze bardziej czas wyciągania wniosków. Czas oddawania czci temu, co było wspaniałe i godne pochwały. I czas czerpania inspiracji do naszych, współczesnych, dzisiejszych działań dla dobra wspólnego - mówił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że posiedzenie Zgromadzenia Narodowego upamiętnia jeden z ważnych kroków na drodze Polski przez historię - pierwszy Sejm walny, który odbył się w 1468 roku w Piotrkowie. - Od tamtej pory parlamentaryzm, sejmowanie, ucieranie poglądów, dążenie do jednomyślności stały się podstawową metodą stanowienia prawa i kierowania polityką Rzeczypospolitej - mówił.

  Prezydent przekonywał zgromadzonych, że „spór prawdziwie polityczny” wynika z miłości do ojczyzny i „nigdy nie jest jałowy, lecz wydaje dobre owoce dla wspólnoty”.
  Choć jego przemówienie nagrodzone zostało owacjami na stojąco, to nie porwało opozycji - posłowie Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zaraz po odśpiewaniu hymnu i przed prezydenckim orędziem opuścili Zgromadzenie. - Uznaliśmy całym klubem, że nie możemy uczestniczyć w takiej hucpie jak 550-lecie polskiego parlamentaryzmu, kiedy zarzynany jest polski parlamentaryzm - tłumaczyła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

  Jej partyjny kolega Witold Zembaczyński tuż przed zakończeniem posiedzenia chciał przekazać marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu zastrzeżenie do protokołu Zgromadzenia Narodowego.

  Treść pisma opublikował w mediach społecznościowych. Poseł chciał, aby w protokole z posiedzenia umieścić zapis, że „demokratyczna Opozycja opuściła Zgromadzenie na znak protestu wobec łamania zasad parlamentaryzmu oraz bezprawia konstytucyjnego w Naszej Ojczyźnie Polsce”. Marszałek zastrzeżenia nie uwzględnił.

  Politycy Platformy Obywatelskiej w ogóle nie pojawili się na uroczystości, a lider Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmił, że przedstawiciele PSL przyszli tylko po to, aby pokazać, iż politycy jego partii są „tak samo wybranymi parlamentarzystami jak większość rządząca”. - Nie możemy zgodzić się na wspólne świętowanie, ponieważ dzisiaj nie ma czego świętować. Parlamentaryzm jest w głębokim kryzysie. Sejm jest miejscem potwierdzania decyzji prezesa PiS. Do niczego innego nie służy - mówił.

  Oprócz frakcji rządzącej jedynym klubem parlamentarnym, jaki uczestniczył w obchodach, był Kukiz’15. - Przyszliśmy do pracy, choć uważamy, że PiS psuje polski parlamentaryzm - wyjaśniał stanowisko klubu jego wiceprzewodniczący Stanisław Tyszka.

  Alternatywne obchody

  Na swój sposób rocznicę polskiego parlamentaryzmu postanowili uczcić posłowie PO i Nowoczesnej, którzy zorganizowali wspólne posiedzenie w Domu Dziennikarza przy ul. Folksal w Warszawie. - Nie obchodzimy tych uroczystości razem (z PiS), chociaż bardzo byśmy chcieli (...) Nie możemy być z tymi, którzy łamią prawo, konstytucję - tłumaczył lider PO Grzegorz Schetyna.
  Z kolei Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej wyjaśniała, że „Polsce grozi narastający chaos prawny”. - Żyjemy w Polsce PiS, w której politycy PiS-u udają, że mają prawo skrócić kadencję pierwszemu prezesowi Sądu Najwyższego, podczas gdy przepisy konstytucji są jasne i mówią wprost o sześcioletniej kadencji. Z tych wszystkich udawanych mechanizmów jednak rodzi się realne i bardzo konkretne zagrożenie dla obywateli - mówiła posłanka.

  Pomysł organizowania oddzielnych uroczystości nie spodobał się natomiast Stanisławowi Tyszce z Kukiz’15. - Nie możemy się obrażać na Polskę. My chcemy Polskę odebrać Prawu i Sprawiedliwości, a nie robić alternatywne imprezy (...) Wydaje mi się, że bojkotowanie państwa nie ma sensu - przekonywał polityk.

  Bronisław Komorowski: "Marszałek Sejmu zaakceptował swoją rolę jako zbędnego dodatku do laski marszałkowskiej"

  Źródło: TVN 24  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (18)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bydlęce standardy elyty !

  Rumcajs (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Takie zachowanie , to warcholstwo w czystej postaci !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obchody.

  Przekazywane informacje będę podpisywał psełdonimem "Bolek" (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Męża stanu -Mieczysława Wachowskiego nie zaproszono.Dlaczego?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak wieść niesie - Platforma z Polski się wyniesie

  Stajszevsczi Boys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Jak wieść niesie - Platforma z Polski się wyniesie.
  Sama, swoją GŁUPOTĄ, zapędziła się na margines, bo nikt mądry nie powie, że to zaszczyt zignorować tak ważne dla NARODU obchody 550-lecia...rozwiń całość

  Jak wieść niesie - Platforma z Polski się wyniesie.
  Sama, swoją GŁUPOTĄ, zapędziła się na margines, bo nikt mądry nie powie, że to zaszczyt zignorować tak ważne dla NARODU obchody 550-lecia polskiego parlamentaryzmu, a wszystko to z powodu partyjniactwa, choroby tej rzekomo partii OBYWATELSKIEJ(?).
  Całkowita BZDURA.
  Kiedy ta partia, jak jej się zdaje, utworzy rząd, by nie było pomyłek powiemy - VON STĄD!
  A kierunek? Dla SŁUGUSÓW dobry kierunek to NIEMCY i BRUKSELA.
  No chyba, że na Zachodzie będą już niepotrzebni, to śladami TARGOWICY pozostał kierunek: MOSKWA.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  550 - lecie parlamentaryzmu

  Klari (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Trudno udawać, że wszystko jest w porządku, kiedy posłom wycisza się mikrofon, ogranicza uposażenie, nakłada kary pieniężne, zabrania wyjazdów na konferencje itp. Nie dziwi mnie zachowanie posłów,...rozwiń całość

  Trudno udawać, że wszystko jest w porządku, kiedy posłom wycisza się mikrofon, ogranicza uposażenie, nakłada kary pieniężne, zabrania wyjazdów na konferencje itp. Nie dziwi mnie zachowanie posłów, którzy nie potrafią robić dobrej miny do złej gry. Straszne byłoby siedzieć z tymi, którzy karty historii Polski piszą „po swojemu”, którzy ... , długo by wymieniać. Wicemarszałek Tyszka Kukiz’15 zaskoczony czy zdziwiony, że opozycji nie ma na imprezie w namiocie. Była w pracy, np. w Domu Dziennikarza na Foksal. Organizatorzy obchodów wydali 1000000 zł na namiot a z powodzeniem zmieściliby się w sali obrad sejmu po stronie prawicy. Wystarczyło zadbać o R.S.V.P. Ale skąd mieli o tym wiedzieć! Mierzą ludzi swoją miarą – buty, arogancji, niekompetencji i rozrzutności. Czy będzie szczegółowe wyliczenie kosztów świętowania 550-lecie parlamentaryzmu, tak jak wyliczono koszt pobytu niepełnosprawnych w sejmie? Wątpię, ale mogę się mylić.
  Co do kar pieniężnych, polecam artykuły: „Sławomir Nitras przegrywa z Krystyną Pawłowicz” (Polska The Times O. Masternak 12 lipca 2018) czy na WP „Dla jednych łaskawy, dla drugich bezwzględny. Lista "ofiar" marszałka Kuchcińskiego” (M. Wróblewski 10 lipca 2018). Miłego weekendu! Może bez polityki?

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No i dobrze

  MP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  To przewrotne żydostwo, co ciągle pluje na Polskę wyszło z sali. W końcu, to polska rocznica

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez

  gota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  adrian spoznil sie na hymn bo jeszcze sikal na zapas w kiblu. to prawdziwa kwintesencja panstwa pis, tak panstwa pis bo oni nie rozumieha co to polska

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zagrożenie dla obywateli

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  "...realne i bardzo konkretne zagrożenie dla obywateli - mówiła posłanka." - I Prezes SN stanie się politykiem (umie już kłamać), a polityk będzie sędzią (I Prezesem SN , czy interpretacja...rozwiń całość

  "...realne i bardzo konkretne zagrożenie dla obywateli - mówiła posłanka." - I Prezes SN stanie się politykiem (umie już kłamać), a polityk będzie sędzią (I Prezesem SN , czy interpretacja Konstytucji i prawa) , czy uzewnętrzniają się poglądy polityczne sędziów - mamy problem z sędziami, brak znajomości i stosowania etyki. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska od 30 lat to już nie moja Ojczyzna

  To kraj w którym muszę dokończyć żywota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  bo nie ma dokąd uciec. wszędzie taki sam bandytyzm.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  biedny UBeku

  odPOwiadam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  uciekaj do Korei Północnej. Tam sa jeszcze twoi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Targowica bojkotuje

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Jak im Polska nie odpowiada to niech się przeprowadzą. W Moskwie czy Berlinie też można żyć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To tylko polityka

  :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Te spory i obstrukcje są żenujące. To, co dziś wyprawia opozycja nie jest niczym nowym, przecież partia rządząca robiła podobne rzeczy w poprzednich kadencjach. Jedni są godni drugich. A najlepiej...rozwiń całość

  Te spory i obstrukcje są żenujące. To, co dziś wyprawia opozycja nie jest niczym nowym, przecież partia rządząca robiła podobne rzeczy w poprzednich kadencjach. Jedni są godni drugich. A najlepiej się tym wszystkim nie ekscytować, bo to tylko... polityka.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GłuPOwaty chłoPOczku

  odPOwiadam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  moze przypomniesz kiedy obecna paria rzadząca gdy była w opozycji próbowała dokonac faszystowskiego puczu ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opozycja i 550 lecie

  polkamala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  To prawda , Ale zgromadzenie Narodowe powinno być ponad podziałami, nie sobie politykują ale są rzeczy które powinny być ponad to. Potem się dziwią że ludzie nie chcą głosować na konkretną partie,...rozwiń całość

  To prawda , Ale zgromadzenie Narodowe powinno być ponad podziałami, nie sobie politykują ale są rzeczy które powinny być ponad to. Potem się dziwią że ludzie nie chcą głosować na konkretną partie, gdyby sytuacja była odwrotna i PIS ze (swoją) opozycją tak by postępował to bym się głęboko zastanowił czy na nich głosować. Czy w PO nie ma mądrych ludzi czy oni naprawdę nie wiedzą i nie rozumieją że w ten sposób nigdy nie wygrają z PIS. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo