Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obajtek: to Orlen przejmuje Lotos, nie odwrotnie

JKL
Instalacje gdańskiej rafinerii
Instalacje gdańskiej rafinerii mat. prasowe
Prezes Orlenu na spotkaniu ze związkowcami jednoznacznie dał do zrozumienia, że obecnie nie ma zmiany koncepcji i to płocki koncern będzie przejmował gdańską firmę. Minister Tchórzewski stwierdził niedawno, że rafineria może zostać wydzialona w przyszłej grupie, jako osobna spółka.

Przedstawiciele trzech organizacji związkowych w płockim PKN Orlen tj. OM NSZZ Solidarność, MBZZ i MZZPRC z prezesem koncernu Danielem Obajtkiem.

Płockich związkowców zaniepokoiły nieoficjalne doniesienia, że to Orlen zostanie przejęty przez Lotos. Prezes Obajtek powiedział, że nie mają się czego obawiać i Orlen zostanie w Płocku.

- Chciałbym Państwa przede wszystkim uspokoić - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Na dzień dzisiejszy mamy podpisany list intencyjny, w którym mowa jest o tym, że to Orlen kupuje Lotos. Nie ma żadnej zmiany koncepcji, jak ta zadeklarowana właśnie w liście intencyjnym. Natomiast wszystkie kwestie trzeba dokładnie przeanalizować pod kątem korzyści dla firmy - dodał prezes.- Chciałbym Państwa przede wszystkim uspokoić - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Na dzień dzisiejszy mamy podpisany list intencyjny, w którym mowa jest o tym, że to Orlen kupuje Lotos. Nie ma żadnej zmiany koncepcji, jak ta zadeklarowana właśnie w liście intencyjnym. Natomiast wszystkie kwestie trzeba dokładnie przeanalizować pod kątem korzyści dla firmy - dodał prezes.

Niedawno przebywający w Gdańsku minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że podstawą dla dalszych prac nad fuzją, jest list intencyjny podpisany w lutym między PKN Oren i resortem energii, który przewiduje, że Orlen przejmie bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziałów w kapitale zakładowym Lotosu.

Minister energii w Gdańsku poinformował, że za wcześnie jest na tym wstępnym etapie mówić o tym jak transakcja zostanie przeprowadzona i czy to Lotos może być firmą przejmującą Orlen.

- Połączenie, jeśli do niego dojdzie nie może odbyć się ze szkodą dla Pomorza - powiedział minister Krzysztof Tchórzewski.

Z drugiej strony zaznaczył jednak, że jeżeli będzie fuzja, to rafineria będzie wydzielonym przedsiębiorstwem z siedzibą w Gdańsku - powiedział minister, dodając, że dochody z podatku PIT się nie zmienią, bo one są determinowane miejscem zamieszkania pracowników. Dodatkowo ponad 80 proc. wpływów z podatków w Grupie Lotos generuje rafineria.

Nie odpowiedział na pytanie co po fuzji będzie z pozostałymi spółkami w Grupie Lotos, czyli m.in. z firmami Petrobaltic, Lotos Paliwa czy Upstream.

Jeśli rafineria zostanie spółką wydzieloną w strukturze narodowego czempiona paliwowego który ma powstać po fuzji, oznaczać to może faktyczny podział budowanej od kilkunastu lat kapitałowej Grupy Lotos.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki