Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O tyle wzrosły opłaty za mieszkanie! Ceny mocno poszły do góry, a w 2021 roku będziemy płacić jeszcze więcej!

OPRAC.:
Jacek Klein
Jacek Klein
56 złotych – o tyle zdrożało w ciągu roku miesięczne utrzymanie mieszkania przez statystyczną rodzinę. Niestety już wiemy, że to nie koniec podwyżek. W 2021 roku więcej zapłacimy za prąd i wywóz śmieci. Wzrośnie też podatek od nieruchomości - wyliczają eksperci HRE Investments.

7,4 proc. - o tyle w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły koszty utrzymania mieszkania – wynika z najnowszej publikacji GUS na temat inflacji. Dobra i usługi związane z posiadaniem „czterech kątów” są obecnie najszybciej drożejącą kategorią składającą się na wzrost kosztów życia.

W listopadzie na ten cel trzyosobowa familia wydała 968 zł – wynika z szacunków HRE Investments. To o 56 złotych więcej niż rok temu.

Przy tym ważna uwaga - kwota ta nie uwzględnia rat kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości. Te koszty GUS pomija w swoich wyliczeniach. Ponadto kalkulacje te dotyczą statystycznej polskiej rodziny. To w praktyce oznacza, że w bardzo niewielkim stopniu uwzględniany jest we wspomnianej kwocie czynsz najmu mieszkań. Wszystko dlatego, że większość Polaków mieszka w nieruchomościach, których są właścicielami. Tylko 4-5 proc. osób to najemcy płacący czynsz na zasadach rynkowych. Do tego 11-12 proc. obywateli to najemcy korzystający z mieszkań o obniżonych czynszach (np. komunalnych, zakładowych czy TBS-ów) - informuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

O tyle wzrosły opłaty za mieszkanie! Ceny mocno poszły do góry, a w 2021 roku będziemy płacić jeszcze więcej!
archiwum

Rosnące koszty utrzymania „dachu nad głową” to przede wszystkim zasługa drożejącej energii elektrycznej. Za prąd musimy płacić o prawie 12 proc. więcej niż przed rokiem. Problem w tym, że tegoroczne podwyżki nie będą ostatnimi. Już bowiem wiemy, że od przyszłego roku więcej zapłacimy za energię elektryczną. Wzrost dzięki opacie mocowej będzie podobny do tegorocznego, ok. 12-13 proc.

10.07.2019 sopot.  segrgacja odpadow - pojemniki na smieci.   fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
10.07.2019 sopot. segrgacja odpadow - pojemniki na smieci. fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal

Koszty utrzymania windują także rosnące opłaty za wywóz śmieci. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożały aż o 53,5 proc. Tym samym usługi firm wywożących śmieci w Polsce drożały najszybciej w całej Europie – sugerują dane Eurostatu.
W 2021 roku wyższych opłat możemy się też spodziewać za wywóz śmieci. Taki ruch zapowiedziało bardzo wiele gmin.
W górę pójdą podatki i opłaty.

Rok 2021 przyniesie tez wyższy podatek od nieruchomości.

-

Większość gmin zaktualizowała stawki do maksymalnych dopuszczalnych, a te w 2021 roku będą o 3,9 proc. wyższe niż w bieżącym roku. To oznacza wyższy podatek za metr mieszkania, za garaż czy udział w gruncie pod budynkiem.

Całe szczęście najczęściej nie uderzy nas to zbyt mocno po kieszeni, bo podatek od nieruchomości mieszkalnych przeważnie nie jest wysoki. Właściciel przeciętnego dwupokojowego mieszkania rocznie wydaje na ten cel 100-300 złotych. Podwyżka powinna więc zamknąć się w kwocie kilku czy kilkunastu złotych w skali roku - dodaje Bartosz Turek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki