Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O przeprowadzkach zwierząt do miast

Redakcja
Młoda pustułka, uratowana w Gdańsku Oruni
Młoda pustułka, uratowana w Gdańsku Oruni Marcin Tymiński
O coraz liczniejszych dzikich mieszkańcach lasów, którzy postanowili osiedlić się w naszych miastach opowiada druga edycja cyklu pt. „Północny eko pomocnik”, który przygotowała Polnocna.Tv wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku.

- Północny eko pomocnik - cykl filmów przyrodniczo-edukacyjnych tym razem liczy trzy odcinki – informuje Marcin Tymiński, jeden z realizatorów tego projektu, przedstawiającego zjawisko zbliżania się zwierząt do osiedli ludzkich. - Podobnie jak w pierwszej serii, merytoryczną pomocą przy produkcji filmów służyli przyrodnicy, naukowcy, pracownicy RDOŚ w Gdańsku, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Nadleśnictwa Gdańsk.

- Podobnie jak w pierwszej serii, projekt porusza aktualne zagadnienia związane z ochroną przyrody. Tym razem skupiliśmy się na wzajemnym współistnieniu człowieka i zwierząt i to w środowisku nam najbliższym, czyli w miastach – mówi Hanna Dzikowska, dyrektor RDOŚ w Gdańsku. - Dzięki przystępnej formule i atrakcyjnemu przekazowi widz może zapoznać się też z problematyką z jaką na co dzień mają do czynienia pracownicy naszej instytucji.

 

Co tym razem zobaczymy w Eko pomocniku?

 

Las w mieście czy miasto w lesie – ten problem przedstawia odcinek 1 Północnego eko pomocnika. Uświadamia widzom fakt, że prawie nikt nie ma tak blisko do lasu jak mieszkańcy Trójmiasta. Las wkracza do miasta, a miasto coraz częściej zagarnia leśne do tej pory tereny. Jak w takiej sytuacji żyć gdy na śmietniku żeruje dzik, a lisy biegają po osiedlach razem z kotami? Jak zachowywać się w lesie i dlaczego pies bez smyczy sieje spustoszenie w lesie? O tych zagadnieniach i nie tylko opowiada odcinek pierwszy.

Odcinek drugi: Leśni emigranci. Czy dzik może być słoikiem? To znaczy, imigrantem. Miejskie klimaty coraz bardziej służą dzikom, lisom czy... bobrom. Dzikie zwierzęta chętnie zaglądają do aglomeracji. Jak postępować gdy na osiedlu poczujemy się jak w środku lasu? Co zrobić w przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem? Dlaczego warto podnosić żaby? Na te inne pytania znajdziemy odpowiedź w odcinku drugim.

O skrzydlatych mieszczanach informuje odcinek 3 filmu. Dobrymi przykładami takich obywateli są gołębie. Ptaki te mogą żyć nawet 30 lat. Pod warunkiem, że nie spotkają na swojej drodze mewy srebrzystej. Ani sokoła wędrownego. Te ostatnie coraz bardziej lubią miasta. A komin gdańskiej rafinerii to dla nich wymarzone miejsce do życia. Poznajmy bliżej naszych skrzydlatych sąsiadów, zarówno tych, którzy w miastach żyją od wielu lat jak i zupełnie "świeżych" mieszczan – zachęcają twórcy "Północnego eko pomocnika".

Filmy można znaleźć na stronie www.polnocna.tv, a także na stronie internetowej partnera programu: Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, www. gdansk.rdos.gov.pl . Projekt dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Dzikich zwierząt będzie w miastach coraz więcej. Tu łatwiej się im żyje niż w kniejach, gdzie podczas ciężkiej zimy bardzo trudno zdobyć pożywienie i łatwiej zginąć w zębach czy dziobach drapieżników. Zwierzęta to nasi przyjaciele; mają takie samo prawo do Ziemi, jak ludzie. Szanujmy te stworzenia.

 

Kazimierz Netka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki