reklama

O nadjeżdżającej karetce kierowcy dowiedzą się z radia? Ratownicy: To ciekawy pomysł

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
Karolina Misztal
„Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd” - niewykluczone, że już wkrótce komunikat o takiej treści będzie ostrzegał kierowców o nadjeżdżających pojazdach uprzywilejowanych. Miałby być nadawany w radiu i - według założeń - przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków z udziałem karetek czy wozów strażackich.

Wprowadzenie tzw. „trzeciego sygnału” [po dźwiękowym i świetlnym - przyp red.] zaproponowali strażacy po wypadku, w jakim przyszło im uczestniczyć.

- Jadąc do zdarzenia, moi koledzy uderzyli w samochód dowożący pizzę. W gęstej zabudowie kierowcy nie widzieli się nawzajem. Poszkodowany tłumaczył, że gdyby widział światła albo słyszał syreny, na pewno przepuściłby wóz strażacki. Mówił, że ponieważ słuchał głośno muzyki z radia, nie dał rady zareagować w porę - mówi Paweł Staniec, strażak, pomysłodawca tzw. „trzeciego sygnału” i dodaje: - Jadąc do wypadku, nie wolno nam stwarzać kolejnych!

Wielu kierowców, słuchając w samochodzie głośnej muzyki, nie słyszy sygnału nadjeżdżającej karetki czy wozu strażackiego

Stąd propozycja instalowania w pojazdach uprzywilejowanych specjalnego urządzenia, które transmitowałoby komunikat ostrzegawczy. Fale radiowe zagłuszałyby sygnał odbierany przez samochodowe radio, a zamiast niego z głośników padałoby ostrzeżenie o zbliżającej się np. karetce pogotowia. Zdaniem pomysłodawców, rozwiązanie to nie tylko pozwoliłoby na ograniczenie liczby wypadków z udziałem pojazdów uprzywilejowanych, ale też zapewniłoby im sprawniejszy przejazd.

- Wielu kierowców nas nie słyszy. Szczególnie te starsze ambulanse czy radiowozy mają sygnał, który trudniej usłyszeć, nawet jak nie słucha się w tym momencie muzyki - przyznaje Roman Pluta, ratownik medyczny z Trójmiasta i dodaje, że choć pomysł tzw. „trzeciego sygnału” wydaje się ciekawy, to jego realizacja może okazać się skomplikowana. - Na których częstotliwościach ten emiter miałby nadawać? W różnych częściach Polski stacje radiowe odbierają na różnych częstotliwościach. Poza tym urządzenie, o którym mówimy, zakłócałoby sygnał, na który ktoś ma koncesję, więc nasuwa się wątpliwość, czy byłoby to w ogóle pod kątem prawnym dopuszczalne.

Starsze ambulanse czy radiowozy mają sygnał, który trudniej usłyszeć, nawet jak nie słucha się w tym momencie muzyki

Choć eksperci przyznają ratownikom rację, że największym problemem pozostają kwestie prawne, do pomysłu wprowadzenia tzw. „trzeciego sygnału” pozytywnie odniosła się już m.in. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Poznaniu. Sprawą zainteresowała się także jedna z francuskich firm, a oddział we Włoszech stworzył prototyp urządzenia.

- Myślę, że wszystko, co mogłoby poprawić szeroko pojętą widoczność ambulansu czy innego pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, jest dobrym pomysłem. Problemem na drodze bywa często zasada ograniczonego zaufania - mówi Roman Pluta. - Do tego kierowcy nie wiedzą, jak się zachować. Nie chodzi o to, żeby zjechali nam z drogi, ale o to, żeby umożliwili nam przejazd. Zamiast np. podjechać do przodu i w ten sposób zrobić nam miejsce, usilnie próbują usunąć się na bok. Ważniejsze byłoby przeprowadzenie kampanii społecznej, edukacyjnej, jak zachowywać się, gdy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grabol

Wszystko ładnie, pięknie... A co w przypadku gdy ktoś podczas jazdy nie używa radia lub słucha muzyki np. z urządzenia zewnętrznego podłączonego po bluetooth lub jack ? Druga sprawa, jeśli ktoś mieszka przy głównej ulicy, która jest jednocześnie ulicą którą pojazdy uprzywilejowane MUSZĄ przerywać, to kilka / kilkanaście razy dziennie zamiast radia będzie z radia napier.... „Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd” ? Jak ma ułatwić przejazd, skoro nawet nie jest w jakimkolwiek pojeździe... Sam pomysł, może i ok, ale oparcie rozwiązania o konwencjonalne radio FM to moim zdaniem poroniony pomysł....

Dodaj ogłoszenie