NSZZ Solidarność stworzy w Gdańsku Instytut Dziedzictwa Solidarności. IDS ma działać równolegle do Europejskiego Centrum Solidarności

Tomasz RozwadowskiZaktualizowano 
Czerwiec 2019. Obchody 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce na placu przed ECS Przemyslaw Swiderski
Rzecznik prasowy NSZZ Solidarność potwierdził medialną informację o pomyśle powołania Instytutu Dziedzictwa Solidarności, który ma być ogłoszony oficjalnie w Gdańsku 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Jak podało z nieoficjalnych źródeł Radio Zet, 31 sierpnia, w Gdańsku zostanie ogłoszony pomysł powołania Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Instytucja powstaje z inicjatywy NSZZ Solidarność i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ma działać równolegle do Europejskiego Centrum Solidarności.

Instytut Dziedzictwa Solidarności ma docelowo stać się instytucją skupiającą obiekty ważne dla historii "Solidarności" w całej Polsce. Wśród nich będzie na pewno historyczna Sala BHP Stoczni Gdańskiej, ale plany obejmują zaangażowanie do IDS instytucji w innych miastach na terenie całej Polski, w których działy się wydarzenia ważne dla historii związku.

Nieoficjalne źródła w związku poinformowały reportera Radia ZET, że powstanie instytutu ma uciąć wszelkie związki "Solidarności" z Europejskim Centrum Solidarności. Od kilkunastu miesięcy trwa bowiem konflikt między działaczami "S" a tą instytucją, nad którą kontrolę mają przede wszystkim władze Gdańska.

Czytaj także

Zapytany przez "Dziennik Bałtycki" rzecznik prasowy Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Marek Lewandowski, potwierdził, że Instytut Dziedzictwa Solidarności powstanie, a szczegóły inicjatywy zostaną przekazane opinii publicznej 31 sierpnia.

Zobacz też: Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Tłumy przed ECS

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

PiS zmienia historię chociaż pan Duda i tak nie wiele z tego rozumie.

f
fds
2019-08-21T13:25:54 02:00, Gość:

Uczciwi Polacy mówią Bolkowi i POstkomunie"NIE" i przeciwstawiaja sie ECS na klamstwa o histori "Solidarnosci"i legendzie TW Bolka !

A TW Balbina ?

d
dfs
2019-08-21T13:25:54 02:00, Gość:

Uczciwi Polacy mówią Bolkowi i POstkomunie"NIE" i przeciwstawiaja sie ECS na klamstwa o histori "Solidarnosci"i legendzie TW Bolka !

nie bądź zakłamany jak TVP INFO, zobacz życiorysy pisirstwa :

Andrzej Aumiller,Aleksander Chłopek,Henryk Cioch,Krzysztof Czabański,Wojciech Jasiński,Karol Karski,Stanisław Kostrzewski,Andrzej Kryże,Maciej Łopiński,Jan Pietrzak,Marcin Wolski... a to tylko ci z góry, a ilu jest gdzieś po powiatach ?

G
Gość

Uczciwi Polacy mówią Bolkowi i POstkomunie"NIE" i przeciwstawiaja sie ECS na klamstwa o histori "Solidarnosci"i legendzie TW Bolka !

g
gosc

Gdańszczanie jakby się uniezależnić od warsawki, rozumiecie jak dobrze by się na Pomorzu żyło ? Socjaliści, komuniści by kombinowali jak zrobić żeby niepracującym żyło się tak samo jak pracującym, a my byśmy zrobili coś innego, osoby które prowadzą firmy i osoby które pracują płacą 5% podatku dochodowego. Rozumiecie wszystkie firmy w regionie miały by główne siedziby w Gdańsku i takich wieżowców jak Oliwia było by od Gdańska do Rumi, może nawet część firm z Ikei by się przeniosła - efekt : 500 mld zł wpływów z samego podatku dochodowego czyli jakieś 214 000 zł na każdego mieszkańca Pomorza, rozumiecie to ?

Dodaj ogłoszenie