Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NSZZ Solidarność Gdańsk. Rocznice grudniowe w Trójmieście. Otwarcie wystawy w Gdańsku

Maja Czech
Maja Czech
Wystawa w gdańskiej siedzibie NSZZ „Solidarność” poświęcona życiu w Polsce objętej stanem wojennym.
Wystawa w gdańskiej siedzibie NSZZ „Solidarność” poświęcona życiu w Polsce objętej stanem wojennym. Przemyslaw Swiderski
W gdańskiej siedzibie NSZZ „Solidarność” uroczyście zainaugurowano czas upamiętniania rocznic grudniowych. Od piątku 10 grudnia 2021 można tam oglądać wystawę elementarną Instytutu Pamięci Narodowej. Na spotkaniu pojawił się dyrektor IPN Mirosław Golon, który otworzył wystawę i skomentował współczesne realia w kontekście wydarzeń początku lat 80. ubiegłej dekady.

Wystawa Gdańsk 2021 - „STAN WOJENNY 1981-1983”

Czterdzieści lat temu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej utworzono Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Władzę nad krajem przejęli najwyżsi wojskowi na czele z ówczesnym ministrem obrony narodowej gen. Wojciechem Jaruzelskim. Tak rozpoczęły się lata represji, które już na zawsze zapisały się w pamięci narodowej. Szacuje się, że ponad milion Polaków opuściło kraj w okresie stanu wojennego. Z tymi stratami do dziś niełatwo się pogodzić.

Aby upamiętnić te zdarzenia, IPN ufundował wystawę poświęconą życiu w Polsce objętej stanem wojennym. Zwiedzający mogą obejrzeć ją bezpłatnie w siedzibie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” (Wały Piastowskie 24) aż do 29 grudnia.

Każdy, kto uważa, że o najnowszej historii Polski wie już wszystko, powinien udać się na tę wystawę i dać się zaskoczyć nowymi faktami.

Wystawa Gdańsk 2021 - Odebrana dekada

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Mirosław Golon nie ukrywa, że wystawa jest adresowana głównie do młodszego pokolenia. Pragnie, aby współcześni Polacy zdali sobie sprawę z tego, jakie emocje towarzyszyły rodakom w tamtym czasie.

Tego dnia straciliśmy szansę zmiany państwa na lepsze. Blokowanie społeczeństwu możliwości normalnego funkcjonowania i padanie ofiarą przymusu migracyjnego oznaczają katastrofę narodową. W tę noc grudniową zabrano nam dekadę. - mówił Golon - Dziś wspominamy przede wszystkim ofiary stanu wojennego.

Dyrektor IPN zwrócił uwagę na to, jak ta "odebrana dekada" wpłynęła na współczesne ukształtowanie ekonomiczne, edukacyjne i technologiczne kraju. Zaznaczył, że gdyby nie ów zastój lat 80., prawdopodobnie jako naród bylibyśmy obecnie o wiele bardziej zaawansowani w wielu dziedzinach.

Dziś upominamy się o tę mądrą ideę, jaką była "Solidarność". 13 grudnia 1981 roku zatrzymano nas w marszu do wolności, która była już na wyciągnięcie ręki.

Mirosław Golon kontynuuje

"Solidarność" nauczyła nas demokracji bez walki. Postawiła na to, co sprawdziło się na zachodzie, w wolnej Europie. Wystawa przypomina, że w każdej dziedzinie powinniśmy się kierować ideą fachowości, nie partyjności.

Wystawa "STAN WOJENNY" w Gdańsku - czego można się spodziewać?

Wystawa przypomina widzom, jak wyglądała codzienność stanu wojennego, ale prezentuje również fragmenty oporu stawianego przez polskie społeczeństwo. W pigułce podaje podstawowe fakty opisujące, czym tak naprawdę był stan wojenny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki