reklama

Nowy ustecki dukat

Hubert BierndgarskiZaktualizowano 
Gniewska vynocha była jedną z pierwszych lokalnych monet
Gniewska vynocha była jedną z pierwszych lokalnych monet Piotr Hibner
Cztery bryzgi rosowe - tak będzie się nazywał lokalny dukat, który w tym roku zamierza wypuścić na rynek ustecki samorząd.

W piątek podano wyniki konkursu na jego nazwę. Łącznie zgłoszono aż 240 propozycji. Komisja konkursowa uznała, że nazwa cztery bryzgi rosowe idealnie pasuje do Ustki, bo odnosi się do lokalnej legendy.

Bicie lokalnych monet i dukatów jest nowym sposobem na promowanie się nadmorskich samorządów. Własnego dukata ma prawie każdy kurort. To również nie lada gratka dla numizmatyków. Zdaniem specjalistów, dukat idealnie nadaje się do promowanie lokalnego charakteru danego miasta. Jest również dodatkową atrakcją dla wczasowiczów (można go zachować na pamiątkę lub też wymienić w miejscowych sklepach i punktach handlowych). Problem w tym, że pomysłodawcy dukatów w poszukiwaniu oryginalności zaszli za daleko. Przykładem może być właśnie nowy ustecki dukat - cztery bryzgi rosowe. Jego trudna i zawiła nazwa może jednak nie przynieść zamierzanego efektu - promocji Ustki.

- Pierwsze skojarzenia są dość intrygujące - mówi dr Małgorzata Łosiewicz z Wydz. Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. - To dość oryginalna nazwa, bo obecnie ludzie szukają bezpośrednich skojarzeń. Bryzga rosowa może, moim zdaniem, wyznaczać nowy trend w nazwach związanych z lokalnymi legendami. Wszystko zależy od skutecznej promocji tego produktu.
Podobnie podchodzą do pomysłu usteccy urzędnicy i członkowie komisji konkursowej.

- Wybraliśmy propozycję, która wiąże się z literacką legendą kaszubskiego pisarza Franciszka Fenikowskiego - uzasadnia decyzję kapituły prof. Sławomir Rzepczyński z Akademii Pomorskiej w Słupsku. - W tejże legendzie ustecka syrenka występuje właśnie jako Bryzga Rosowa.

- Nazwa dukata, choć na pierwszy rzut oka nie dla wszystkich zrozumiała, zachęci turystów do zapoznania się z legendą. Co ciekawe, po wpisaniu w popularną wyszukiwarkę słowa Bryzgi Rosowe jako pierwsza pojawia się strona z herbem Ustki i wspomnianą legendą - dodaje Jacek Cegła, rzecznik prasowy usteckiego ratusza.

Lokalne dukaty na Pomorzu

Szymbark - Cepr
Nazwa to skrót od Centrum Edukacji i Promocji Regionu, moneta pamiątkowa, którą można samemu sobie wykuć, nie jest w obiegu.

Miastko - Rummele
Nazwa to imię legendarnego zbója, który miał być założycielem Miastka (po niemiecku nazywa się ono Rummelsburg).

Bytów - Krofeye
Nazwa ma uczcić ewangelickiego pastora Szymona Krofeya (ur. w 1550 roku, zm. przed 1590 rokiem) - autora pierwszych na Pomorzu katechizmów pisanych w dialekcie kaszubskim.

Tczew - Dersławy
Pierwszy z trzech lokalnych dukatów emitowanych z okazji jubileuszu 750-lecia nadania Tczewowi praw miejskich ukaże się w czerwcu br.
Nazwa dersław wywodzi się od legendarnego założyciela miasta Tczew Dersława.

Pelplin - Cysteny
Dukaty pojawiły się na Jarmarku Cysterskim w Pelplinie na rynku przed trzema laty.
Nazwa monety wywodzi się od zakonu cystersów - założycieli miasta.

Gniew - Vynocha
Właściciele zamku w Gniewie, w związku z proklamacją Republiki Gniewskiej II, wybili swoją monetę, nazywaną vynochą.
Nazwa związana jest z przekorną akcją proklamowania republiki gniewskiej.

Chojnice - Tury
Dukaty nawiązują do herbu miasta.

Sopot - Guldeny
Monety upamiętnią 100-lecie Opery Leśnej oraz 50-lecie rock'n'rolla w Polsce.

Malbork - Krzyżaki i malborki, 10 oblężników
Krzyżaki i malborki - lokalne dukaty, które zostały wybite w sezonie turystycznym 2008 roku.
Przygotowywana jest nowa moneta - 10 oblężników, która zostanie wybita z okazji 10 edycji plenerowej imprezy Oblężenie Malborka.

Lębork - Lewinki
Nazwa wywodzi się od lwa znajdującego się w herbie Lęborka.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie