Nowy sprzęt w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Aparat gammakamera umożliwia specjalistyczną diagnostykę obrazową

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Aparat gammakamera wykonuje analizę scyntrygraficzną
Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Aparat gammakamera wykonuje analizę scyntrygraficzną Szpitale Pomorskie
Od lipca 2019 r. Szpital Morski im. PCK w Gdyni wykorzystuje nowoczesną aparaturę służącą diagnostyce obrazowej. Nowy sprzęt pozwala na analizę czynnościową narządów i tym samym na wykrycie różnorodnych stanów chorobowych.

Specjaliści z gdyńskiego Zakładu Medycyny Nuklearnej otrzymali specjalistyczne urządzenie wykonujące badania z użyciem izotopów promieniotwórczych. Chodzi o aparat gammakamera wykonujący analizę scyntrygraficzną.

- Badanie pozwala przede wszystkim na analizę czynnościową różnych narządów. Urządzenie jest stosowane między innymi w przypadku diagnostyki nowotworowej, chorób serca, nerek, płuc czy tarczycy - mówi dr n. med. Krzysztof Łuka, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i dodaje: - W wielu przypadkach pozwala na wcześniejsze niż inne metody diagnostyczne wykrycie zmian chorobowych i wcześniejsze wdrożenie leczenia.

Urządzenie jest stosowane między innymi w przypadku diagnostyki nowotworowej, chorób serca, nerek, płuc czy tarczycy. W wielu przypadkach pozwala na wcześniejsze niż inne metody diagnostyczne wykrycie zmian chorobowych i wcześniejsze wdrożenie leczenia.

Badania są również wykonywane pod kątem sprawdzenia „węzłów wartowniczych” w rakach sutka czy czerniakach. Spektrum zastosowania sprzętu jest jednak o wiele szersze i umożliwia niezwykle precyzyjne obrazowanie.

- Nowa gammakamera Szpitali Pomorskich jest sprzężona z rentgenowskim tomografem komputerowym, co pozwala na „nakładanie” na siebie obrazów scyntygraficznych i rentgenowskich, co bardzo znacznie podwyższa skuteczność diagnostyczną - podkreśla dr n. med. Krzysztof Łuka.

Czytaj także

Scyntygrafia jest techniką obrazowego badania stosowanego w medycynie nuklearnej. Co ciekawe, w tym wypadku to pacjent jest źródłem promieniowania, a nie urządzenie. Gammakamera bowiem jedynie rejestruje i analizuje promieniowanie, które jest emitowane w tkankach chorego. Dzieje się tak po wcześniejszym wypiciu kontrastu znakowanego radioizotopami.

ZDROWIE - specjalny serwis!

Poprzedni, wysłużony już sprzęt został wycofany z użytku. Natomiast zakup nowej aparatury był możliwy dzięki zakwalifikowaniu się do programu „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych”. Tym samym koszt został pokryty z środków Ministerstwa Zdrowia.

Specjaliści z gdyńskiego ośrodka podkreślają, że zakład posiada również akredytację Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego do wykonywania scyntygraficznych badań kardiologicznych.

Ranking najlepszych szpitali na Pomorzu. TOP 10 placówek med...

polecane: Probiotyki – jakie mają właściwości lecznicze?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie