Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nowy sposób wystawiania faktur od 1 stycznia 2020 roku. Bez NIP-u nie wystawisz już faktury! Co uległo zmianom? Sprawdź!

Sandra Janikowska
NOWY SPOSÓB WYSTAWIANIA FAKTUR 2020. W styczniu przyszłego roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Na czym będą one polegać? Najważniejsza z nich zakłada, że faktura do paragonu będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę, czyli tzw. NIP. Za nieprzestrzeganie lub próby naruszenia nowych przepisów będą groziły surowe kary.
NOWY SPOSÓB WYSTAWIANIA FAKTUR 2020. W styczniu przyszłego roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Na czym będą one polegać? Najważniejsza z nich zakłada, że faktura do paragonu będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę, czyli tzw. NIP. Za nieprzestrzeganie lub próby naruszenia nowych przepisów będą groziły surowe kary. Pixabay
NOWY SPOSÓB WYSTAWIANIA FAKTUR 2020. W styczniu przyszłego roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące wystawiania faktur do paragonów fiskalnych. Na czym będą one polegać? Najważniejsza z nich zakłada, że faktura do paragonu będzie wystawiana tylko w przypadku, gdy na paragonie będzie znajdować się numer identyfikujący nabywcę, czyli tzw. NIP. Za nieprzestrzeganie lub próby naruszenia nowych przepisów będą groziły surowe kary.

Projekt nowelizacji tej ustawy zakłada zmodyfikowanie regulacji dotyczących terminów wystawienia faktury VAT określonych w § 9, § 10 oraz § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zmiany te w praktyce dostosowują przepisy w sprawach faktur do planowanych zmian dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec z fakturami w PDF. Od czwartku obowiązują nowe regulacje w obszarze e-fakturowania

Zmiany w sposobie wystawiania faktur od 1 stycznia 2020. Obowiązkowy NIP

Obowiązek zamieszczania NIP-u na paragonach będzie obowiązywał wszystkich przedsiębiorców od 1 stycznia 2020 roku. Co oznacza, że jedynie do końca 2019 roku podatnicy mogą wystawiać faktury do paragonów, które nie posiadają NIP-u nabywcy.

Warto wspomnieć, że zmiana przepisów wprowadzająca NIP jako obowiązkowy element paragonu, na podstawie którego może zostać wystawiona faktura, dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy firmami. W przypadku transakcji B2C - pomiędzy firmą a osobą prywatną - obowiązują dotychczasowe przepisy. Co oznacza, że zgodnie z art 106i ust. 6 ustawy o VAT, przedsiębiorca ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu na żądanie nabywcy w terminach:

  • do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży – jedynie pod warunkiem, że żądanie ma miejsce przed upływem końca miesiąca, w którym sprzedaż miała miejsce bądź otrzymano całość lub część zapłaty
  • nie później niż 15 dnia od dnia zgłoszenia żądania – jedynie pod warunkiem, że żądanie ma miejsce po zakończeniu miesiąca, w którym miała miejsce sprzedaż bądź otrzymano całość lub część zapłaty

Zmiany w sposobie wystawiania faktur od 1 stycznia 2020. Kary za ignorowanie przepisów

Za nieprzestrzeganie przepisów zostaną nałożone na nas sankcje, w tym przypadku będą to dodatkowe zobowiązania podatkowe w wysokości odpowiadającej 100 proc. kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze. Zobowiązanie to wystawiane będzie wobec podatników, którzy ujmą w ewidencji wystawioną dla nich fakturę dotyczącą sprzedaży udokumentowanej paragonem, który nie posiadał numeru identyfikacyjnego podatnika.

Interesujący wydaje się fakt, że sankcja w takiej postaci nie będzie wymierzana w stosunku do osób fizycznych, które za ten czyn ponoszą odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie.

ZOBACZ TAKŻE: Taśmy Kaczyńskiego. Awantura o fakturę dla Srebrnej. Rzecznik PiS Beata Mazurek: „Każdy może wystawić taką fakturę”

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki