MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny. Piontkowski: Nie będzie obowiązku szczepień w szkołach

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Nowy rok szkolony. Piontkowski: Nie będzie obowiązku szczepień w szkołach
Nowy rok szkolony. Piontkowski: Nie będzie obowiązku szczepień w szkołach Robert Wozniak
Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowki poinformował w poniedziałek jak wyglądają przygotowania do nowego roku szkolnego. Oświadczył w tym kontekście, że resort nie planuje organizowania obowiązkowych punktów szczepień w szkołach i obowiązku szczepienia nauczycieli. Dziś w południce, w sprawie powrotu uczniów do szkół, zbierze się Rada Gabinetowa pod przewodnictwem prezydenta.

Dziś o godz. 12.00 odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej, którą zwołał prezydent Andrzej Duda. Dyskusja poświęcona będzie stanowi przygotowań na powrót uczniów do szkół.

Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, przekazał w poniedziałek na antenie Radia Zet, że szef MEiN Przemysław Czarnek powie prezydentowi m.in. o wytycznych dla szkół dotyczących bezpiecznego funkcjonowania w pandemii.

Piontkowski przypomniał, że pojawiły się one na początku sierpnia i dyrektorzy mieli kilka tygodni na to, aby „przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa w szkołach”. - Nie różnią się one od wytycznych z poprzedniego okresu, dotyczą wietrzenia sal, dezynfekowania rąk i pomieszczeń, noszenia maseczek itd. - wymieniał.

Piontkowski: Nauka stacjonarna może przez cały rok

Wiceszef resortu edukacji wskazał, że „najważniejsze jest to, że wracamy do nauki stacjonarnej”. - Zakładamy, że ten sposób prowadzenia zajęć będzie utrzymywał się długo, może i cały rok szkolny. To oczywiście zależy jednak od sytuacji epidemiologicznej, której nie jesteśmy w stanie dziś przewidzieć. Mówi się o czwartej fali, ale nie wiemy, czy i kiedy ona ostatecznie nastąpi – mówił.

Piontkowski dodał, że robocze badania przeprowadzone w okresie pandemii, wskazują, że coraz więcej młodych ludzi tęskni za szkołą. - Większość dzieciaków woli chyba jednak wakacje, ale po jakimś czasie tęskni się do szkoły, rówieśników. Chciałoby się poznawać nową wiedzę – stwierdził.

Punkty szczepień w szkołach nieobowiązkowe

Wiceminister wyjaśnił, że dyrektorzy - po akcji informacyjnej, po zebraniu deklaracji od rodziców - będą mogli zorganizować punkty szczepień w szkołach, o ile będzie wola rodziców. - Nie będzie tak, że przymusowo dyrektorzy szkół będą musieli organizować punkty szczepień – mówił wiceminister, dodając, że do ministerstwa nie dotarły żadne wątpliwości dyrektorów czy nauczycieli w tej sprawie.

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że z badań, robionych w okresie pandemii wynika, że coraz więcej młodych ludzi tęskni za szkołą. - Większość dzieciaków woli chyba jednak wakacje, ale po jakimś czasie tęskni się do szkoły, rówieśników. Chciałoby się poznawać nową wiedzę – mówił wiceminister.

Gdzie zarażamy się koronawirusem?Naukowcy z Uniwersytetu  Stanforda i Uniwersytetu w Northwestern na podstawie analizy przemieszczania się niemal 100 mln ludzi poprzez dane zamieszczone w telefonach komórkowych ustalili, że najczęściej do zakażeń dochodzi w trzech miejscach, gdzie trudno o zachownie dystansu, a rozprzestrzenianie się koronawirusa wydzielanego przez aerozole przez zakażonego jest ułatwione.SPRAWDŹ KOLEJNE MIEJSCA, W KTÓRYCH ZARAŻAMY SIE KORONAWIRUSEMZobacz kolejne miejsca. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gdzie zarażamy się koronawirusem? Naukowcy wskazali miejsca ...

Piontkowski: Szkoła ma uczyć tradycyjnych wartości

Pytany o zmiany w podstawie programowej, podkreślił, że resort edukacji che, aby „szkoła uczyła w sposób nowoczesny, dawała uczniom możliwości zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, ale także wychowywała ich w tradycyjnych wartościach, przygotowywała, by byli dobrymi patriotami” - Aby młodzi ludzie mieli wpojone pewne zasady moralne i potrafili odróżniać dobro od zła – mówił.

Przygotowania MEiN do nowego roku szkolnego

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło dotąd m.in. wytyczne dotyczące zaleceń sanitarnych. Są to w dużej mierze rozwiązania znane z poprzedniego roku szkolnego. Główne zasady to: rekomendacja szczepień, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych.

Część wytycznych dotyczyło uprawnień dyrekcji placówek. Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego. Zgoda i opinia mogą być wydane w trybie pilnym, np. ustnie, pisemnie w formie adnotacji, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. Następnie muszą one zostać utrwalone.

MEiN zadeklarowało, że wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych wyposaży szkoły i placówki w dodatkowy sprzęt oraz środki ochrony osobistej, finansowane z budżetu państwa. Łącznie na ten cel przeznaczymy 100 mln zł. Są to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry oraz środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące. Do szkół trafi prawie 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury. Stacje można umieścić przy wejściu do szkoły na stojaku lub bezpośrednio na ścianie. Będą one wyposażone w zapas płynu do dezynfekcji (30 litrów na 1 stację).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy rok szkolny. Piontkowski: Nie będzie obowiązku szczepień w szkołach - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki