Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny 2020/2021 - jak będzie zorganizowany w czasie pandemii. Uczniowie zadają pytania, Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiada

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. archiwum
Początek nowego roku szkolnego budzi wiele wątpliwości u uczniów i rodziców. I jedni i drudzy, wysyłają do nas pytania związane z tym, jak szkoła będzie funkcjonować po 1 września. Za naszym pośrednictwem odpowiada na nie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowy rok szkolny 2020/2021 - zasady organizacji nauki

- Czy uczniowie z chorobami współistniejącymi, szczególnie narażeni na ciężki przebieg zakażenia (astma, cukrzyca, niedobory immunologiczne itp), będą szczególnie chronieni w szkole? Przewiduje się dla nich np. osobne ławki, brak możliwości wyjścia na przerwę, konieczność noszenia maseczki?

Decyzję podejmuje dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę nad uczniem z chorobą przewlekłą.

- Czy będą funkcjonować stołówki szkolne? Jak będzie wyglądać wydawanie obiadów i ich spożywanie na terenie stołówki? Co, jeśli szkoła zostanie zamknięta? Co wówczas z pracownikami stołówki i pieniędzmi na dofinansowaniem obiadów, przekazanymi przez samorządy?

Tak. Zasady korzystania ze stołówki ustali dyrektor. Rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków lub – w miarę możliwości – spożywanie ich przy stolikach z rówieśnikami z danej klasy. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach.

- Co z uczniami, którzy będą na kwarantannie np. z powodu kontaktu kogoś z rodziny z osobą chorą, choroby w rodzinie, niekoniecznie nawet choroby ucznia? Taka kwarantanna może trwać nawet kilka tygodni. Jak wówczas będzie realizowana nauka?

Dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować kształcenie zdalne np. dla uczniów pozostających na kwarantannie.

Nowy rok szkolny 2020/2021 - zasady organizacji nauki

- Co z zebraniami rodziców?

W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

- Co z organizacją studniówek? Większość szkół już zebrała zaliczki, zarezerwowała sale itd. Rozważa się rezygnację ze studniówek?
 
To nie jest pytanie do MEN. Studniówka nie jest formą zajęć szkolnych, lecz dobrowolnym i autonomicznym przedsięwzięciem rodziców uczniów. Imprezy studniówkowe organizowane są przez rodziców i to wyłącznie od ich decyzji zależy, czy się odbędą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki