Nowy rok szkolny 2019/2020 w Gdańsku. W jednej ze szkół lekcje mają trwać do godz. 20! Efekty tzw. podwójnego rocznika

Katarzyna GruszczyńskaZaktualizowano 
W związku z podwójnym rocznikiem w gdańskich szkołach dwuzmianowość nie da się aż tak mocno we znaki uczniom. Choć w niektórych placówkach lekcje potrwają do godz. 18, a nawet 20. Karol Makurat
W związku z podwójnym rocznikiem w gdańskich szkołach dwuzmianowość nie da się aż tak mocno we znaki uczniom. Choć w niektórych placówkach lekcje potrwają do godz. 18, a nawet 20.

Nowy rok szkolny 2019/2020. Podwójny rocznik i problemy szkół

Ok. 60 tys. uczniów rozpocznie nowy rok szkolny w gdańskich samorządowych oraz niesamorządowych publicznych przedszkolach i szkołach. W samych podstawówkach prowadzonych przez gminę będzie to ok. 30 tys. dzieci.

Rozpoczynamy chyba najtrudniejszy rok szkolny od bardzo dawna, w którym do szkół ponadpodstawowych idzie podwójny rocznik

– mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, 28.08. podczas konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom miasta do nowego roku szkolnego.

- W tym roku wydatki Gdańska na edukację po raz pierwszy przekroczą miliard złotych, co jest jedną trzecią budżetu naszego dużego miasta. A jak z takim problemem mają sobie poradzić małe miasta, które nie mają z czego dokładać? Dziś to nie rząd finansuje edukację, a samorząd. Rząd jedynie do niej dopłaca. W każdej złotówce wydanej na tę sferę ponad 50 groszy z budżetu miasta Gdańska – wyliczała Aleksandra Dulkiewicz.

Do kwestii finansowania oświaty odniósł się także Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Od września do grudnia na obiecaną przez rząd podwyżkę dla nauczycieli potrzeba w Gdańsku 14 mln zł. Rząd zwiększy subwencję oświatową dla Gdańska w tym punkcie o 9 mln zł, czyli na starcie brakuje nam już 5 mln zł na realizację tej podwyżki. Trzeba je dołożyć z budżetu gdańszczanek i gdańszczan

- zaznaczył Kowalczuk.

Do której godziny potrwają lekcje?

- Jedynie Zespół Szkół Morskich w Nowym Porcie zadeklarował, że zajęcia będą trwały do około godziny 20. Zostanie to potwierdzone w poniedziałek – plan jest jeszcze ustalany - poinformował podczas konferencji Piotr Kowalczuk.

- W Zespole Szkół Łączności zajęcia będą się odbywały do godz. 18. Lekcje we wszystkich innych placówkach potrwają do godz. 16.30 – dodał.

Władze Gdańska przypominają, że jest jeszcze kilkadziesiąt wolnych etatów, które czekają na nauczycieli.

Z kolei prezydent Dulkiewicz wspomniała też o inwestycjach edukacyjnych.

- Już 2 września otworzymy Centrum Edukacji Jabłoniowa, czyli szkołę podstawową i przedszkole – łącznie trzy budynki. W dwóch znajdują się przestronne i przyjazne dzieciom sale lekcyjne, w trzecim sala gimnastyczna z aulą widowiskową. Budowa placówki kosztowała 80 mln zł – poinformowała prezydent.

To w tej placówce 2 września br. odbędzie się gdańska inauguracja roku szkolnego.

– Także w tym roku skończyliśmy budowę Szkoły Metropolitalnej w Kowalach. Od 2 września uczniowie będą mogli korzystać z nowej sali gimnastycznej z aulą widowiskowo-konferencyjną. Koszt budowy sali gimnastycznej wyniósł ponad 18 mln złotych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dulka a co na to Biedroń?

G
Gość

ona to intryganta super , wez sie babo do roboty a nie pluj jadem....

G
Gość

Koszt budowy sali gimnastycznej wyniósł ponad 18 mln złotych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Mowa (jedynie) o "samorządowych pieniądzach" !. Odpowiedzialność Samorządu jest w sposób (jedynie) "liberalny", a nawet "nad-liberalny". Nikt nie wspomina o odpowiedzialności za edukację w powiązaniu z normami wskazywanymi przez Konstytucję RP. Pani Dulkiewicz nie posiada "ani za grosz" takich umiejętności !. Nie jest w stanie przeprowadzić ( ani nawet pomyśleć) o przeprowadzeniu merytorycznej wizytacji jakichkolwiek zajęć dydaktycznych. Jej poziom kompetencji na tym polu wyraża się określeniem "below low competency level". Niestety !.

G
Gość
28 sierpnia, 15:19, Polihistor:

Jeśli - mając do dyspozycji kilka lat - nie potrafi się przygotować gminy na nową sytuację, nie powinno się piastować urzędu jej szefa. Co dotyczy w równej mierze poprzednika na tej funkcji. Niezdarom dziękujemy.

jakie kilka lat? Co by zrobili, poszerzyli mury szkoły? Szkoła powinna być prywatna, przynajmniej wiadomo by było, kto by był dobrym nauczycielem, a nie co teraz się dziej....

G
Gość

Daleko mi do pisostwa.

Ale może kontynuować to co zrobił poprzednik, który też byl odpowiedzialny za edukację czyli wysłać dzieciaki celem zdobycia edukacji do USA?

M
Mała
28 sierpnia, 19:04, Głos:

Ciekawe kto układa te plany? Może to wina tych osób, bo układają plan pod siebie, a nie dla uczniów, bo np. drugi etat może uciec, bo po co mają zatrudnić drugiego nauczyciela jak 1 dwa etaty obskoczy. W niemal każdej szkole takie patologie się dobrze maja, ale o tym nikt nie mówi. Nikt.

Z tego, co wiem, to bardziej się nauczycielowi opłaca finansowo, wziąć dwa razy po pół etatu niż jeden cały.

G
Głos

Ciekawe kto układa te plany? Może to wina tych osób, bo układają plan pod siebie, a nie dla uczniów, bo np. drugi etat może uciec, bo po co mają zatrudnić drugiego nauczyciela jak 1 dwa etaty obskoczy. W niemal każdej szkole takie patologie się dobrze maja, ale o tym nikt nie mówi. Nikt.

M
Mim

Jak do 20.00 ??? Przecież się miały w ogóle nie dostać ??? Znowu wina PiS ???

G
Gość

JUZ TA BABA SIEJE FERMENT.

g
gdanszczanin

Ja w latach 70 też wracałem o 19 bo byłem z wyżu demograficznego i było to normalne ! Ata ma problem jak likwidowali szkoły i sprzedali działki to teraz kłopot ! Myśleć to zbyt trudno kasa i każda działka na sprzedaż ! Może deweloper wybuduje szkołę !

P
Polihistor

Jeśli - mając do dyspozycji kilka lat - nie potrafi się przygotować gminy na nową sytuację, nie powinno się piastować urzędu jej szefa. Co dotyczy w równej mierze poprzednika na tej funkcji. Niezdarom dziękujemy.

Dodaj ogłoszenie