Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy przedmiot w szkołach 2022! Zastąpi WOS? Kto będzie uczył HiTu?

Maja Czech
Maja Czech
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Będą kolejne zmiany w systemie edukacji. Minister Czarnek zapowiada nowy przedmiot, który ma zostać włączony do programu nauczania. Podczas konferencji prasowej szefowie resortu podali szczegóły dotyczące "historii i teraźniejszości". Wyjaśnili m.in., kto będzie uczył nowego przedmiotu, jaki materiał będzie on obejmował i z jakimi jeszcze zmianami wiąże się wprowadzenie HiTu.

Nowy przedmiot ma zapoznać uczniów z historią po II wojnie światowej. Edukacja rozpocznie się od przybliżenia ostatnich lat wojny i obejmie ogólny zarys biegu historii od 1939 do 1945 roku. Uczniowie mają dokładnie poznać dzieje historii najnowszej i dowiedzieć się więcej o współcześnie funkcjonujących mechanizmach historycznych. HiT będzie więc połączeniem historii nowożytnej oraz wiedzy o społeczeństwie.

- Ideą jest to, żeby wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia drugiej połowy XX w., - tłumaczył minister Czarnek - Poczynając od końca II wojny światowej, ale z wprowadzeniem i przypomnieniem tego, co działo się w czasie II wojny światowej, żeby narysować kontekst do kolejnych rozważań, które będą na poszczególnych lekcjach podejmowane.

Nowy przedmiot w szkołach - czy to koniec WOS-u?

Wiedza o Społeczeństwie zostanie wycofana z programu nauczania, jednak tylko na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy będą chcieli uczyć się WOS-u w zakresie rozszerzonym, wciąż będą mogli uczęszczać na ten przedmiot, jak i zdawać go podczas egzaminu maturalnego. Decyzja o rezygnacji z podstawowych lekcji Wiedzy o Społeczeństwie wynika z tego, że Historia i Teraźniejszość ma w pełni obejmować zakres tego przedmiotu i będzie dodatkowo urozmaicona o elementy historii najnowszej.

Nowy przedmiot ma być obowiązkowy od I klasy szkół ponadgimnazjalnych, a więc dla uczniów liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia.

Historia i Społeczeństwo - czy będą inne zmiany w systemie edukacji?

Jak informował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, program nauczania historii w zakresie podstawowym również zostanie poddany korekcie. Takie zmiany są wymagane, jeżeli liczba godzin spędzonych przez uczniów w szkole ma się nie zmienić.

Z oficjalnej informacji Ministerstwa Edukacji i nauki wynika, że "Wymiar godzin przedmiotu historia i teraźniejszość będzie wynosił 3 godziny (...), zamiast obecnych 2 godzin przeznaczonych na przedmiot Wiedza o Społeczeństwie".
Wymiar godzin historii w cyklu kształcenia w zakresie podstawowym zmieni się z obecnych 8 i będzie wynosił 7.

Podczas konferencji prasowej poinformowano też, że wprowadzenie Historii i Teraźniejszości do programu nauczania nie będzie wymagało powiększania kadry nauczycielskiej. HiT mają poprowadzić nauczyciele już zatrudnieni w placówkach.

5 października br. rozpoczęły się prace nad projektem dokładnego zakresu nauczania przedmiotu. Do końca listopada mają zostać przedstawione efekty pracy ekspertów, a już w grudniu tego roku projekt zostanie poddany dyskusjom wewnątrz ministerstwa. Lekcje HiTu mają rozpocząć się 1 września 2022 roku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki