Nowy podział dzielnic Gdańska - Orunia Górna stanie się Chełmem...

Adrian Dampc
Wrzeszcz - podzielony na  Górny i Dolny wzdłuż torów PKP<br><br>
Wrzeszcz - podzielony na Górny i Dolny wzdłuż torów PKP G. Mehring
Radni zakończyli prace nad projektem. Mieszkańcy Oruni Górnej są zaskoczeni - ich dzielnicą będzie Chełm

W przyszłej kadencji Rady Miasta Gdańsk zyska siedem nowych dzielnic. Komisja Samorządu i Ładu Publicznego przygotowała już projekt uchwały, który będzie rozpatrywany w czwartek na ostatniej sesji.

Stogi z Przeróbką zostaną rozdzielone, z kolei Wrzeszcz podzielony na Górny i Dolny, a Chełm z Gdańskiem Południe - na Chełm, Jasień i Ujeścisko - Łostowice. - Wszystko po to, by ułatwić powstawanie rad dzielnic - wyjaśnia Jarosław Gorecki, przewodniczący Komisji Samorządu i Ładu Publicznego.

Po miesięcznych konsultacjach z mieszkańcami w projekcie wprowadzono jedynie kosmetyczne poprawki.

Największe kontrowersje wzbudza pozostawienie Oruni Górnej w granicach Chełmu.

- Błąd popełniono już wcześniej. Nie zapytano ludzi, jak powinien wyglądać podział. Przecież mieszkańcy Oruni Górnej wcale nie utożsamiają się z Chełmem - irytuje się Przemysław Kluz z portalu MojaOrunia.pl. - Szkoda straconej szansy, następny podział będzie można przeprowadzić dopiero za cztery lata!

Radni przyznają, że utworzenie dzielnicy Orunia Górna jest dobrym pomysłem, ale nie ma na to czasu. Dlaczego nie uwzględniono Oruni Górnej w pierwotnej wersji projektu?

- Nie mieliśmy sygnałów, że mieszkańcy tego osiedla chcieliby utworzenia własnej dzielnicy. Takie głosy pojawiły się dopiero pod koniec prac - mówi Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta i mieszkaniec Chełmu.

Swoje uwagi do propozycji radnych mieli również członkowie Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych.

- Podział radnych przypomina rysowanie granic od linijki. Rozdzielono Chełm i Gdańsk Południe na trzy równe części - mówi Beata Matyjaszczyk z Fundacji RC.

Z projektu zadowoleni są natomiast mieszkańcy Stogów z Przeróbką. - Poprosiliśmy o podział - mówi Elżbieta Gerlecka, prezes Partnerstwa na rzecz Rozwoju Dzielnicy Stogi z Przeróbką. - Teraz łatwiej będzie zadbać o sprawy mieszkańców.

Rozdzielenie Wrzeszcza na Górny i Dolny także nie budzi zastrzeżeń. - Nasze badania wskazują, że ten podział jest dla mieszkańców naturalny - uważa Matyjaszczyk.

Głosowanie nad uchwałą odbędzie się na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta, czyli 29 października.

Magdalena Sapkowska

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
As

Boże przecież oni z tą Orunią tracą

g
gosc

A czy cwniaczki z platformy w tej sprawie kogos sie pytali. Juz wiem na kogo nie oddac glosu w wyborach

Dodaj ogłoszenie