Polski rząd szykuje nowy podatek dla przenoszących się za granicę. Już teraz większość przedsiębiorców z branży IT, freelancerów, grafików, działając w granicach prawa, przenosi firmy za granicę, np. do Wielkiej Brytanii czy Irlandii, gdzie posiadając rezydencję podatkową nie muszą obawiać się o skutki “exit tax”.

Plany przyjęcia ustawy o “exit tax” słusznie wywołują obawy przedsiębiorców. Dyrektywa z założenia ma zniechęcać przedsiębiorców do przenoszenia działalności do krajów oferujących niższe podatki czy niższe koszty pracy. W praktyce funkcjonowanie ustawy poznamy najwcześniej od 1 stycznia 2019 r., jednak już teraz może być ostatni dzwonek dla tych, którzy ze względów podatkowych chcą opuścić Polskę.

Polski rząd zamierza do końca roku wprowadzić nowy podatek dla przedsiębiorców przenoszących swoje aktywa za granicę. Ministerstwo Finansów na razie nie ujawnia projektu nowej ustawy, wiadomo jednak, że ma przybrać formę podatku zniechęcającego przedsiębiorców do przenoszenia majątku za granicę.

Taką wolę rządu potwierdził we wtorek 21 sierpnia wiceminister finansów Paweł Gruza. Nowy podatek ma być wkrótce uchwalony przez Sejm - poprzez nowelizację ustaw o podatkach dochodowych: PIT i CIT.

“Exit tax” - dyrektywa Unii Europejskiej o unikaniu opodatkowania

Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 12 lipca 2016 r. wprowadziła przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania. Celem dyrektywy jest zwiększenie skuteczności i szczelności krajowych systemów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Państwa członkowskie są zobowiązane do wdrożenia przepisów dyrektywy do końca 2018 r. Projekt Ministerstwa Finansów jest na wstępnym etapie, jednak pojawiają się głosy ekspertów o tym, że ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Kto i kiedy zapłaci nowy podatek

Zgodnie z założeniami dyrektywy podatek będzie pobrany, gdy podatnik:
●przeniesie swoje aktywa z siedziby w jednym kraju do stałego zakładu zlokalizowanego w innym państwie (zlokalizowanego na terytorium UE lub poza jej granicami);
●przeniesie swoje aktywa ze stałego zakładu zlokalizowanego w jednym kraju do siedziby zlokalizowanej w innym państwie (zlokalizowanej na terytorium UE lub poza jej granicami);
●przeniesie rezydencję podatkową do innego państwa (unijnego bądź pozaunijnego), poza sytuacją, gdy aktywa pozostaną związane ze stałym zakładem w danym kraju;
●przeniesie przedsiębiorstwo do innego kraju.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

Optymalizacja podatkowa - dla każdego?

Optymalizacja podatkowa to zespół działań mających na celu zminimalizowanie przewidzianych prawem zobowiązań podatkowych. W ramach unijnej dyrektywy o unikaniu opodatkowania pewne działania związane z optymalizacją podatkową będą skutkować naliczeniem podatku od dochodów kapitałowych, wynikających ze zmiany rezydencji podatkowej.

Na wojnie promocjami między Biedronką i Lidlem korzystają najbardziej klienci. Od poniedziałku Biedronka "atakuje" nowością: Gang Słodziaków. Czym odpowie Lidl? Kliknij po prostu w ten tekst, a poznasz szczegóły.

Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax

Polaków pracujących zagranicą dotknie zmiana metody opodatkowania PIT na mniej korzystną. Najpierw w Anglii. A innych? Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły!