Nowy Kodeks Pracy ma być gotowy jeszcze w tym roku. Minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiedziała na piątek przedstawienie szczegółowych zmian, ale już wiadomo, że szykuje się rewolucja w Kodeksie Pracy, przynajmniej teoretycznie. Jest bowiem też możliwe, że minister ogłosi koniec prac i zamrożenie projektu. Proponowane zmiany mają objąć m.in. urlopy na żądanie, zwolnienia lekarskie L4, a nawet ciążę. Po raz pierwszy od 40 lat nowy Kodeks Pracy ma się zmienić tak mocno. Zmiany mają być odczuwalne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Część przepisów jest bardzo kontrowersyjna. Oto 10 najważniejszych zmian w kodeksie pracy 2018, które zaproponowała rządowi Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy.

Nowy Kodeks Pracy 10 ZMIANY

Od kilku miesięcy nad zmianami w Nowym Kodeksie Pracy pracowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Kolejne przecieki coraz bardziej niepokoiły pracowników. Zmiany mniej lub bardziej rewolucyjne dawały do myślenia. W marcu Komisja jednak zakończyła pracę, i wyłożyła wszystkie swoje propozycje stronie rządowej i opinii publicznej. Na piątek 13 kwietnia minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiedziała przedstawienie szczegółowych rozwiązań.

URLOP NA ŻĄDANIE: KONIEC, BEZPŁATNY?
Teoretycznie pozostanie do dyspozycji pracownika, również w wymiarze 4 dni, jak ma to miejsce obecnie, jednak pojawiają się propozycje, aby radykalnie ograniczyć prawa pracownika w tym zakresie. Wiele wskazuje na to, że o urlopie na żądanie pracodawcę trzeba będzie poinformować na 24 godziny przed rozpoczęciem pracy, a nie jak obecnie po prostu przed jej rozpoczęciem. Pojawiła się również propozycja, aby był on bezpłatny.

Urlop na żądanie JAK ZGŁOSIĆ URLOP SZEFOWI? JAKIE WARUNKI? Zasady przyznawania urlopu na żądanie. Kiedy szef może odmówić urlopu na żądanie

W piątek, 13 kwietnia, Ministerstwo Rodziny przedstawi plan prac nad Kodeksem Pracy

Co ciekawe, jeszcze kilka dni temu gruchnęła wiadomość, że projekt nowego kodeksu pracy może nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Oficjalne stanowisko ujawniła Beata Mazurek, rzecznik PIS:

KODEKS PRACY 2018

NOWY KODEKS PRACY 2018: ZMIANY

Projektowanych zmian w nowym kodeksie pracy jest naprawdę sporo. Zaczynając od nowego rodzaju umów o pracę, po system urlopów czy zasad zwalania pracowników. Teraz to ministerstwo pracy na podstawie proponowanych zmian ma przygotować odpowiednią ustawę.
Zobacz galerię
Przyjrzeliśmy się proponowanym zmianom w Kodeksie Pracy 2018. Oto najbardziej rewolucyjne i najważniejsze zmiany dla pracowników w nowym Kodeksie Pracy.

ZOBACZ W GALERII: OTO 10 NAJWAŻNIEJSZYCH, PROPONOWANYCH ZMIAN W KODEKSIE PRACY 2018

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: