Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOWY KODEKS DROGOWY 2019. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. W tym roku nowe prawo jazdy. Zmiany dla kierowców na lepsze?

Sandra Janikowska
ul. Zakopiańska, Kraków, 01.04.2019.
ul. Zakopiańska, Kraków, 01.04.2019. Andrzej Banas / Polska Press
W maju ubiegłego roku wprowadzono nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Na jej podstawie zniesiono obowiązek posiadania dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Warto też wspomnieć, że od marca br. wprowadzono nowe dokumenty prawa jazdy pozbawione jednego stałego elementu. Sprawdzamy, czy wszystkie te udogodnienia sprawiają, że kierowcom żyje się lepiej.

Kodeks drogowy 2019. Nowelizacja ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.

W dniu 9 maja 2018 r. została uchwalona nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych ustaw, która uchyla w art.38 punkt 2 i 3 Kodeksu Drogowego, które mówią kolejno:

Art. 38. Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:
1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;
2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;
3) dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie (…)

Kodeks drogowy 2019. Prawo jazdy bez adresu

Od 4 marca br. dokumenty prawa jazdy wydawanego w Polsce, pozbawione są rubryki z adresem zamieszkania. Cztery lata temu miała miejsce podobna sytuacja, z tzw. nowymi dowodami bez adresu. Rząd tę zmianę tłumaczy wygodą właścicieli dokumentu, gdyż obecnie coraz więcej osób zmienia czasowo adres zamieszkania.
Do wejścia w życie nowych przepisów odnośnie dokumentu jazdy, nakazywano aktualizację danych w prawie jazdy w ciągu 30 dni od przeprowadzki. Dzięki zlikwidowaniu rubryki miejsca zamieszkania, kierowcy w swoich kieszeniach znajdą o 100 zł 50 gr więcej.

Jednakże mimo uproszczonych dokumentów prawa jazdy istnieje pewien minus. Kierowcy mogą zostać zmuszeni do przebycia długiej trasy w celu odzyskania dokumentu. Stanie się tak np. w momencie, gdy kierowca przekroczy w terenie zabudowanym dopuszczalną prędkość o ponad 50km/h. W takiej sytuacji prawo jazdy jest inkasowane przez policję. Aby odzyskać dokument trzeba udać się do urzędu, w którym go wydano. Bez względu na to czy znajdujemy się na drugim końcu Polski. Informację potwierdza rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś:

Odbiór dokumentu następuje w urzędzie, w którym został wydany

Wydaje się to dosyć dużym utrudnieniem dla kierowców, zważywszy na to, że w 2018 roku policja zatrzymała 25 tys. praw jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Kodeks drogowy 2019. Jazda bez dowodu rejestracyjnego

Od 1 października 2018 roku kierowcy zarejestrowanych w Polsce pojazdów mogą poruszać się po krajowych drogach bez dowodu rejestracyjnego. Policja podczas kontroli sprawdza wszystkie niezbędne informacje na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu umieszczonego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Obecnie wszystkie radiowozy policyjne są wyposażone w elektroniczne terminalne kontrolne.

Jednakże i w tym rozwiązaniu jest pewien minus. W momencie zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję z powodu braku aktualnego potwierdzenie sprawności pojazdu, kierowca jest zobowiązany do naprawy samochodu i potwierdzenia jego stanu właściwego na najbliższej stacji diagnostycznej. Diagnosta wypisuje zaświadczenie potwierdzające sprawność pojazdu i wprowadza dane o zakończonych czynnościach do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Ale to nie koniec.
Kierowca z zaświadczeniem musi stawić się na najbliższej komendzie lub w urzędzie, który wydał dokument. W tym momencie zostaje usunięta informacja systemowa o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego,

Policja obecnie nie odbiera fizycznie dowodu rejestracyjnego, wszystko odniera się na drodze wirtualnej.

Kodeks drogowy 2019. Ograniczone miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym

Niestety nierozwiązany pozostaje problem obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego po skończeniu się w nim miejsc na pieczątki techniczne. Obecnie przepisy zobowiązują kierowcę do wymiany dokumentu, mimo, że jest on używany tylko w trakcie wizyty w urzędzie, w stacji kontroli pojazdów, przy sprzedaźy auta. W momencie zapełnienia wszystkich sześciu miejsc, kierowca musi złożyć wniosek o nowy dowód rejestracyjny i uiścić opłatę w wysokości 71 zł i 50 gr.

Większość kierowców dotychczas nie wymieniło przepełnionych dowodów rejestracyjnych, ze względu na zapowiedziane już w 2018 roku zmiany, które miały uporządkować tą kwestię. Z końcem ubiegłego roku, projekt nowelizacji resortu infrastruktury został usunięty z obrad Sejmu. Aktualnie projekt jest zablokowany i nie wiadomo nic na temat innych rozwiązań prawnych regulujących ten problem.

Kodeks drogowy 2019. Pakiet deregulacyjny 2019

Ministerstwo Cyfryzacji i Infrastruktury przygotowało w zeszłym roku tzw. pakiet deregulacyjny, który przewiduje m.in:

  • likwidację karty pojazdu,
  • likwidację nalepki kontrolnej,
  • możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych,
  • brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Propozycje rządowe są udogodnieniami dla kierowców. Mają też na celu zaoszczędzenie pieniędzy, które kierowcy dawniej musieliby wydać na nowe nalepki kontrolne, tablice rejestracyjne czy kartę pojazdu.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2019

Kierowcy mogą już jeździć bez OC i dowody rejestracyjnego. Co zrobić w przypadku kolizji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki