Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański. Zebrali 3 tysiące paczek z pomocą dla Ukrainy. Rycerze Kolumba zorganizowali akcję pomocową | ZDJĘCIA

Jadwiga Bilicka
Jadwiga Bilicka
Rycerze Kolumba zorganizowali akcję pomocową w Nowym Dworze Gdańskim
Rycerze Kolumba zorganizowali akcję pomocową w Nowym Dworze Gdańskim
W ramach programu „Pomoc dla Ukrainy” Rycerze Kolumba z Rady Lokalnej 17534 w Nowym Dworze Gdańskim przygotowali wraz z młodzieżą nowodworskich szkół średnich, parafianami i wolontariuszami 3 tys. paczek żywnościowych dla mieszkańców ogarniętej wojną Ukrainy.

Zakon Rycerzy Kolumba w Polsce to niemal 7 tysięcy mężczyzn działających w 160 radach. Jedna z nich działa również w Nowym Dworze Gdańskim.

Spis treści

Rycerze Kolumba w Nowym Dworze Gdańskim

Idea Rycerzy Kolumba przyszła do Polski i do Nowego Dworu Gdańskiego ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie jest to około 2 mln mężczyzn których łączy hasło „Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm”. Rycerze swoją działalność rozpoczęli za czasów Jana Pawła II.

W Nowym Dworze Gdańskim działają od trzech lat przy parafii Niepokalanego Serca Maryi.

W pierwszym roku były to działania w małym okrojonym składzie, dopiero poznawaliśmy zasady i ideę rycerstwa. Od dwóch lat jesteśmy pełnoprawną Radą Lokalną. Nasze działania nie ograniczają się tylko do naszej parafii, ale jesteśmy wspólnotą międzyparafialną – mówi Adam Jaworski, koordynator akcji pomocowej.

Już w pierwszym roku działalności Rycerze z Nowego Dworu Gdańskiego otrzymali Nagrodę Najwyższej Rady. Ten tytuł przyznawany jest za szczególne osiągnięcia w aspekcie: Wiara, Rodzina, Społeczność i Życie.

Docenione zostały następujące działania Rady Lokalnej 17534 z Nowego Dworu Gdańskiego:

  • zbiórki żywności 500kg, a następnie kolejne 1600 kg
  • zbiórka odzieży i środków czystości dla schroniska osób bezdomnych w Wejherowie
  • zbiórka żywności dla schroniska 600 kg
  • paczuszka dla maluszka
  • zbiórka pieniędzy na wózek elektryczny dla niepełnosprawnej Ani

Od Rycerzy Kolumba wychodzi pomysł, iskra do działania. Ksiądz proboszcz zaprasza do współpracy wszystkich, parafianie dzielą się informacją ze swoimi znajomymi, którzy, mimo że nie są aktywnymi katolikami również wspierają nasze akcje charytatywne – dodaje koordynator.

Rycerze zebrali również środki i zakupili koncentrator tlenu, który został przekazany siostrom św. Jadwigi, które prowadzą zakład leczniczo – wychowawczy w Elblągu.

3 tys. paczek z Nowego Dworu Gdańskiego dla Ukrainy

Podpisaliśmy, po wspólnych konsultacjach umowę na przygotowanie 3 tys. paczek. Wiemy, że damy radę. Cudownie wspiera nas młodzież z nowodworskich szkół średnich, przychodzą parafianie i ich znajomi. Jak zwykle wielkim sercem pomagają nasi strażacy.
Wszystkim należą się ogromne podziękowania za bezinteresowna pomoc, zaangażowanie i poświęcony czas. Transport z Nowego Dworu Gdańskiego zostanie skierowany do Centrum Hurtowego w Łańcucie, a potem dalej zadysponowany na Ukrainę.
Całość działań związanych z przygotowaniem paczek i pozostałą logistyką jest możliwa dzięki doskonałej współpracy z Fundacją Mikael i księdzem Piotrem.
Przy tak doskonałej współpracy różnych osób i młodzieży już wiemy, że kolejny transport z pomocą zrobimy w ilości 5 tys. sztuk. Mamy zapał, serca i potencjał i wykorzystamy to, aby nasza pomoc była jeszcze większa. - informuje Adam Jaworski.

Historia Rycerzy Kolumba

2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut.

Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary...

Łączył ich postać Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. To byli pierwsi Rycerze Kolumba.

Rycerze Kolumba są katolicką organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki