Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Dwór Gdański: Jak się bronić przed powodzią?

Paulina Strzałkowska
Cykl zajęć z ochrony przeciwpowodziowej przyda się zwłaszcza po ostatniej powodzi
Cykl zajęć z ochrony przeciwpowodziowej przyda się zwłaszcza po ostatniej powodzi Anna Arent-Mendyk
Mieszkańcy Żuław będą się uczyć skutecznego reagowania i zachowania w przypadku zagrożenia powodziowego.

Realizacja edukacyjnego projektu "Związki Wałowe wracają" będzie trwała rok. Mieszkańcy tego depresyjnego regionu przez lata nie mieli do czynienia z taką kryzysową sytuacją, jaka wydarzyła się ponad tydzień temu. Wstępny bilans strat, jakie wyrządziła powódź, tylko w powiecie nowodworskim wynosi blisko 3 mln zł.

- Zależy nam na odtworzeniu społecznego systemu zabezpieczenia Żuław przed podtopieniami i powodziami - tłumaczy Marek Opitz z Ekoklubu Salwinia, który koordynuje ten projekt. - Przez 600 lat do końca II wojny światowej istniał wodny samorząd mieszkańców, którzy uczyli pokolenia, jak skutecznie reagować i chronić się przed wysoką wodą. Obecnie o tym zapomnieliśmy, problem był bagatelizowany, świadomość, że żyjemy w regionie, gdzie podtopienia są nieuniknione, praktycznie zanikła. Chcemy powrócić do dawnych praktyk i odbudować system wypracowany przez dawne Związki Wałowe.

Delta Wisły to miejsce specyficzne, gdzie część terenu jest depresją, ziemią wyrwaną wodzie. Chroni ją jedynie system hydrotechnicznych budowli.

Ostatnie tygodnie pokazały, że przy niesprzyjających warunkach pogodowych system ochronny jest niewystarczający. Dlatego tak ważne jest przygotowanie mieszkańców na takie sytuacje. Potrzebne są im praktyczne wskazówki, dzięki którym będą mogli zmniejszyć ewentualne straty spowodowane przez powódź.

- Przez trzy lata próbowaliśmy przebić się z pomysłem przeciwpowodziowych zajęć - opowiada Opitz. - Chodzi o podstawowe sprawy, jak np. umiejętne układanie zapór z worków z piachem. Niby prosta sprawa, a jednak trzeba wiedzieć, że kładzie się je płasko, a nie w pionie, bo wtedy woda je podmywa.
Zostanie wydany także laminowany poradnik, instrukcja postępowania w razie powodzi, z numerami kontaktowymi do służb ratowniczych. Broszury otrzymają wszyscy właściciele posesji położonych nad żuławskimi rzekami.

W zadaniach jest także przeszkolenie grupy miejscowych liderów, którzy pojadą na szkolenia do Holandii, gdzie poznają metody integracji mieszkańców wokół zagadnień przeciwpowodziowych. W programie jest także 30 lekcji o tematyce przeciwpowodziowej, stworzenie przenośnej wystawy edukacyjnej oraz ekspozycji w Muzeum Żuławskim poświęconej walce z żywiołem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki