18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nowy Dwór Gd.: Ćmobranie 2011, czyli nocne zabawy biologów (ZDJĘCIA)

gp
Zdjęcia z Klubu Nowodworskiego z ubiegłorocznej imprezy
Najpierw na rzekę wypłynie kilka łodzi, potem przy brzegu rozpostarta zostanie biała płachta, w którą wlecą owady. Naukowcy z kilku polskich uniwersytetów i sympatycy Nowego Dworu Gdańskiego tej nocy rozpoczną Ćmobranie. W tym roku będzie to próba pobicia ubiegłorocznego rekordu, kiedy to wokół Tugi oznakowano ponad 470 form życia.

Ile gatunków zwierząt i roślin może być wokół Tugi? Jak wiele ciem i innych owadów żyje w rejonie nowodworskiej rzeki? W ubiegłym roku okazało się, że ponad 470 gatunków zasila ekosystem w tym rejonie. Czy uda się w tym roku pobić rekord i oznaczyć więcej gatunków flory i fauny?

- Mamy nadzieję, że tak - mówi Marek Opitz, prezes Klubu Nowodworskiego - Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - przygotowaliśmy się do Tuga BioBlitz 2011 bardzo starannie.

W tegorocznych zawodach badania bioróżnorodności rzeki Tugi weźmie udział 18 naukowców (biologów, ornitologów, botaników, zoologów) z kilku polskich uczelni. Mają jedno zadanie - zbadać i opisać jak najwięcej żyjących w rzece lub wokół niej gatunków flory i fauny.

Program imprezy:

czwartek, 2 czerwca 2011 r.
23:00 - 1:00 Ćmobranie 2011 obserwacja owadów nocnych (dzikie ogrody w pobliżu Żuławskiego Parku Historycznego);

piątek, 3 czerwca 2011 r.
5:00 - 7:00 ornitolodzy obserwują ptaki (start: przystań Sikorskiego 26A)
7:00 - 10:00 pobieranie materiału do badań przez botaników (start: Żuławski Park Historyczny, Kopernika 17) i zoologów (start: przystań Sikorskiego 26A)
8:30 - 13:30 pokazy filmów przyrodniczych o BioBlitzu 2009, Tudze i Żuławach (Sala Dwukolumnowa Żuławskiego Parku Historycznego)
8:30 pierwsze prezentacje ptaków zaobserwowanych przez ornitologów nad Tugą
10:00 - uroczyste otwarcie BioBlitza na Tudze 2011
9:30 - 13:30 prezentacje bioróżnorodności rzeki Tugi dla szkół i wszystkich zainteresowanych osób (godziny prezentacji: 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30) W programie: prezentacje ptaków zaobserwowanych przez ornitologów nad Tugą, nietoperzy i małych kręgowców, ciekawych okazów roślinności, owadów odnalezionych lub zaobserwowanych przez zoologów, grzybów wielkoowocnikowych rozpoznanych nad brzegami rzeki oraz wystawa stoiska ichtiologicznego Polskiego Związku Wędkarskiego.
14:00 - 14:45 podsumowanie, prezentacja wyników BioBlitza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie