Nowy dom pomocy dla gdyńskich seniorów

  Nowy dom pomocy dla gdyńskich seniorów

  Beata Jajkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nowy Środowiskowy Dom Samopomocy otwarty zostanie dziś w południe w Gdyni. Placówka, mieszcząca się na Grabówku, przy ul. Wąsowicza 3, świadczyć będzie usługi dla 50 osób, w tym seniorów cierpiących na chorobę Alzheimera oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Nowy ŚDS, oprócz całodziennej opieki, zapewni swoim pensjonariuszom zajęcia rehabilitacyjne i terapeutyczne
  - Pomysł stworzenia takiej placówki pojawił się jesienią ubiegłego roku - tłumaczy Cezary Horewicz, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. - Nowy dom powstał w dawnej siedzibie ABK. Budynek, w którym się mieści, ma ok. 400 m kw. powierzchni użytkowej i jest przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Wyposażony jest m.in. w podjazdy, windy, toalety. Przygotowaliśmy miejsca dla 30 osób starszych z chorobą Alzheimera, demencją starczą, zanikami pamięci czy świadomości oraz z zaawansowaną miażdżycą, czyli wymagających na co dzień zwiększonej opieki, oraz dla 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie.


  Środowiskowy Dom Samopomocy jest idealną placówką dla osób pracujących, których bliscy cierpią na choroby wieku starszego. Działa bowiem od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18.

  Pracuje w nim 14 osób - między innymi psycholog, pedagog, pracownik socjalny, pielęgniarki i rehabilitanci. Podopieczni uczestniczą w terapiach zajęciowych i gimnastyce podnoszącej ogólną sprawność fizyczną.

  - Uruchomienie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy wzbogaci gdyńską ofertę dla seniorów i niepełnosprawnych umysłowo - mówi Katarzyna Stec, zastępca dyrektora MOPS w Gdyni. - Dzięki niemu większą liczbę seniorów i starszych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy nie mają szans na usamodzielnienie i podjęcie aktywności zawodowej, będziemy mogli objąć opieką dzienną.

  By pensjonariusz mógł zakwalifikować się do przyjęcia do ŚDS, jego rodzina musi przedstawić opinię lekarską o stanie chorego. Koszt pobytu ustalany jest indywidualnie, w zależności od sytuacji rodzinnej i wysokości dochodów. - Uczestnik pokrywa część kosztów wyżywienia chorego - mówi Cezary Horewicz. - Nawet w przypadku stu procent odpłatności kwota ta nie przekracza 200 złotych za miesiąc. To mniej niż zatrudnienie kogoś do opieki w domu.

  Uruchomienie ŚDS kosztowało wraz z wyposażeniem ponad 1,2 miliona złotych. 528 tys. zł wyłożył Urząd Miasta Gdyni, 333 tys. zł dorzucił Urząd Marszałkowski, a 265 tys. zł Urząd Wojewódzki.
  Na dzisiejszym otwarciu placówki pojawią się m.in. pracownicy pomocy społecznej ze szwedzkiego Helsinborga, którzy przyjechali do Gdyni w ramach wspólnego projektu dotyczącego wymiany kadr i doświadczeń między obu miastami.

  Rodziny, chcące zgłosić swoich krewnych do ŚDS, mogą kontaktować się od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16 pod numerem tel. 058 622 36 03.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo