Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. "Jest niepokój przed tym, co nowe" [ROZMOWA]

Kamila Grzenkowska
Ks. Wiesław Szlachetka
Ks. Wiesław Szlachetka mat.prasowe
Ksiądz Wiesław Szlachetka został biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. Nominację na to stanowisko ogłosiła w sobotę Nuncjatura Apostolska w Polsce. - Mam nadzieję, że jakoś się oswoję z tymi zadaniami. Otwiera się nowy świat, trzeba będzie mu w miarę sił sprostać - mówi nowy biskup pomocniczy.

Gdańska diecezja od ponad roku pozbawiona była biskupa pomocniczego. Poprzedni - bp Ryszard Kasyna - został bowiem mianowany biskupem pelplińskim.

Ksiądz Wiesław Szlachetka od 2000 r. był proboszczem "młodej" parafii pw. św. Polikarpa Biskupa Męczennika, która mieści się w Gdańsku Osowej. Tutejsi parafianie wypowiadają się na temat swojego proboszcza w samych superlatywach. Podobnie zresztą jak współpracownicy i studenci Kolegium Teologicznego w Gdyni, gdzie bp Szlachetka pracuje jako wykładowca.
- Prowadził jedne z najciekawszych wykładów z biblistyki. To tyleż wykłady co katechezy pokazujące głębokie przeżycie i rozumienie Biblii - zaznacza Jarosław, jeden ze studentów KT.

Czytaj także: Abp Sławoj Leszek Głódź o nowym biskupie pomocniczym: Wiążę z nim wielkie nadzieje ROZMOWA

Ciepłych słów nie szczędzi również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. - Jest człowiekiem ogromnie pogodnym, akurat w duchu papieża Franciszka - mówi. - Z pewnością Ojciec Święty wybrał bardzo dobrze, jestem pewien, że czas to potwierdzi. Bardzo się cieszę z tego daru na Boże Narodzenie.

Proboszcz, wykładowca, poeta

Ksiądz Wiesław Szlachetka urodził się 21 listopada 1959 r. w Małej Komorzy niedaleko Tucholi. Skończył technikum rolnicze w Sypniewie i wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie. 17 maja 1986 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie najpierw otrzymał tytuł magistra, a następnie obronił doktorat z biblistyki w 1998 r. W tym czasie pracował już jako wikariusz w parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku Osowej.
W 2000 r. został proboszczem powstającej właśnie parafii pw. św. Polikarpa Biskupa Męczennika - musiał tam zbudować kościół i zorganizować niemal od podstaw struktury duszpasterstwa.

Od tego czasu przy parafii działa kilkanaście wspólnot i grup modlitewnych, a także chóry parafialne, zespoły muzyczne, a nawet zrzeszenia kulturalne.

Ksiądz Szlachetka jest także wykładowcą egzegezy Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym w Gdańsku Oliwie i Kolegium Teologicznym w Gdyni, które jest filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Gdański duchowny prowadzi także wykłady z symboliki biblijnej w Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Interesuje się m.in. hermeneutyką biblijną, ontologią i historią wczesnego chrześcijaństwa. Jego pasją jest także literatura, zwłaszcza poezja, bo ks. Wiesław sam także pisze wiersze.

Święcenia biskupie odbędą się 4 stycznia 2014 r. w bazylice Archikatedralnej w Gdańsku Oliwie. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce.

Z ks. Wiesławem Szlachetką, nowym biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej, rozmawia Kamila Grzenkowska

Papież Franciszek nominował księdza na biskupa pomocniczego w gdańskiej archidiecezji. Jak się ksiądz czuje z takim awansem?
Uczucia mam ambiwalentne. Z jednej strony towarzyszy mi radość, a z drugiej - smutek. Tak jak zawsze, kiedy pojawia się jakieś rozstanie. Jest też sporo niepokoju, bo to, co jest przede mną, jest zupełnie nowe. Mam nadzieję, że jakoś się oswoję z tymi zadaniami. Otwiera się nowy świat, trzeba będzie mu w miarę sił sprostać.

Za dwa tygodnie przyjmie ksiądz święcenia biskupie. Czy wówczas nastąpi przejście do kurii ?
4 stycznia są święcenia, a potem ksiądz metropolita zdecyduje, co dalej. Ale do chwili wyboru nowego proboszcza w parafii św. Polikarpa będę pełnił tam cały czas funkcję proboszcza.

Czym będzie się ksiądz zajmował jako biskup pomocniczy i prawa ręka arcybiskupa?

Przyznam, że dokładnie nie znam jeszcze wszystkich zadań. Ale z doświadczeń Kościoła wiem, że będę wspierał w pracy duszpasterskiej arcybiskupa. Przede wszystkim do biskupa pomocniczego należy posługa Słowa Bożego i sakramentów, a także wizytacje duszpasterskie w parafiach i katechezy.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki