Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł. 5 osobom grozi do 15 lat więzienia

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł
Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł zdj. ilustracyjne / Karolina Misztal / polskapress
Udostępnij:
Wyłudzić nieruchomości warte 3,3 miliona złotych mieli mieszkańcy Pomorza oskarżeni przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. 5 osób działających według schematu „mafii mieszkaniowej” ma zagrożone karą do 15 lat więzienia również zarzuty dotyczące działania w grupie przestępczej, fałszerstw dokumentów oraz prania brudnych pieniędzy. To już czwarty akt oskarżenia będący efektem gigantycznego śledztwa dotyczącego około 1 400 aktów notarialnych i 1 000 nieruchomości.

Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł

– Aktem oskarżenia objęto 5 osób, mieszańców województwa pomorskiego. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 45 przestępstw na szkodę 31 pokrzywdzonych. Zarzuty dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 70 tysięcy złotych do 550 tys. zł – łącznie o wartości ponad 3,3 mln zł – relacjonuje prokurator Marzena Muklewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Jak się dowiadujemy, oskarżonym zarzucono również działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz podrabianie dokumentów, a akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Schemat działania gangu, według ustaleń śledczych, był taki jak stosowany przez przestępców nazywanych mafią mieszkaniową. Mieli oni wyszukiwać osoby nieporadne, znajdujące się w trudnym położeniu i posiadające zadłużone mieszkania własnościowe lub spółdzielcze. Następnie, obiecując im spłatę zadłużenia i pomoc w znalezieniu tańszego lokalu – zgodnie z twierdzeniami oskarżenia – nakłaniali je do podpisania umowy sprzedaży posiadanych nieruchomości. Z ustaleń tych mieli się nie wywiązywać i nie przekazywać pokrzywdzonym żadnych kwot z tytułu zwartych umów, doprowadzając ich do utraty nieruchomości.

– Nadto oskarżeni, działając wspólnie z innymi osobami, podrobili dowód osobisty, wyłudzając dane jednego z pokrzywdzonych. Posługując się tak podrobionym dokumentem, uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego, a następnie, posługując się wyłudzonym pełnomocnictwem, zamierzali dokonać sprzedaży należącej do pokrzywdzonego nieruchomości, czym usiłowali doprowadzić go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości – mówi prok. Marzena Muklewicz.

– Oskarżeni poodejmowali także czynności związane z fikcyjnym przekazywaniem między sobą wyłudzonych nieruchomości, celem udaremnienia albo znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści w postaci przejętych nieruchomości – dodaje.

Trójka z oskarżonych jest tymczasowo aresztowanych, a wszystkim grozi nawet do 15 lat więzienia.

Nowy akt oskarżenia jest czwartym będącym efektem ogromnego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Objęto nim łącznie ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Dotyczy ogółem około 1 400 aktów notarialnych i 1 000 nieruchomości, a zarzuty usłyszało jak dotąd prawie 40 podejrzanych.

Śledztwo w sprawie mafii mieszkaniowej. Ok. 1 400 aktów notarialnych i 1 000 nieruchomości

  • Warto przypomnieć, że na początku 2020 roku oskarżone zostało 7 osób, w tym 3 notariuszy. Zarzuty dotyczyły 81 przestępstw na szkodę 50 pokrzywdzonych, którzy utracili nieruchomości warte łącznie około 10 milinów złotych.
  • Kolejny akt oskarżeni z czerwca 2020 roku 2 podejrzanym zarzucał oszustwa z wykorzystaniem tzw. przymusowego położenia 11 osób, które straciły nieruchomości o szacunkowej wartości ok. 2,5 mln zł.
  • Z kolei mieszkania i działki za 10 mln zł stracić miało 79 poszkodowanych przez działanie 7 oskarżonych w grudniu 2020 r. o 123 przestępstwa.
  • Aktem oskarżenia z grudnia 2020 roku objęto 7 osób, w tym jednego notariusza. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 123 przestępstw na szkodę 79 pokrzywdzonych, którzy stracili nieruchomości o łącznej wartości około 10 milionów złotych.
Akt oskarżenia w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej, zatrzymania w związku z tzw. mafią lekową, aresztowanie Sławomira Nowaka, zatrzymanie Ryszarda Krauzego i oskarżenie działaczy, którzy przewrócili pomnik ks. Jankowskiego - czytaj więcej o najgłośniejszych kryminalnych sprawach Pomorza 2020 na kolejnych slajdach >>>

Najgłośniejsze kryminalne sprawy Pomorza 2020 r. Znani bizne...

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie