Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł. 5 osobom grozi do 15 lat więzienia

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł
Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł zdj. ilustracyjne / Karolina Misztal / polskapress
Wyłudzić nieruchomości warte 3,3 miliona złotych mieli mieszkańcy Pomorza oskarżeni przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. 5 osób działających według schematu „mafii mieszkaniowej” ma zagrożone karą do 15 lat więzienia również zarzuty dotyczące działania w grupie przestępczej, fałszerstw dokumentów oraz prania brudnych pieniędzy. To już czwarty akt oskarżenia będący efektem gigantycznego śledztwa dotyczącego około 1 400 aktów notarialnych i 1 000 nieruchomości.

Nowy akt oskarżenia w sprawie mafii mieszkaniowej. Chodzi o wyłudzenia na 3,3 mln zł

– Aktem oskarżenia objęto 5 osób, mieszańców województwa pomorskiego. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 45 przestępstw na szkodę 31 pokrzywdzonych. Zarzuty dotyczą doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci nieruchomości o wartości od 70 tysięcy złotych do 550 tys. zł – łącznie o wartości ponad 3,3 mln zł – relacjonuje prokurator Marzena Muklewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Jak się dowiadujemy, oskarżonym zarzucono również działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy oraz podrabianie dokumentów, a akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Schemat działania gangu, według ustaleń śledczych, był taki jak stosowany przez przestępców nazywanych mafią mieszkaniową. Mieli oni wyszukiwać osoby nieporadne, znajdujące się w trudnym położeniu i posiadające zadłużone mieszkania własnościowe lub spółdzielcze. Następnie, obiecując im spłatę zadłużenia i pomoc w znalezieniu tańszego lokalu – zgodnie z twierdzeniami oskarżenia – nakłaniali je do podpisania umowy sprzedaży posiadanych nieruchomości. Z ustaleń tych mieli się nie wywiązywać i nie przekazywać pokrzywdzonym żadnych kwot z tytułu zwartych umów, doprowadzając ich do utraty nieruchomości.

– Nadto oskarżeni, działając wspólnie z innymi osobami, podrobili dowód osobisty, wyłudzając dane jednego z pokrzywdzonych. Posługując się tak podrobionym dokumentem, uzyskali pełnomocnictwo notarialne do reprezentowania pokrzywdzonego, a następnie, posługując się wyłudzonym pełnomocnictwem, zamierzali dokonać sprzedaży należącej do pokrzywdzonego nieruchomości, czym usiłowali doprowadzić go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości – mówi prok. Marzena Muklewicz.

– Oskarżeni poodejmowali także czynności związane z fikcyjnym przekazywaniem między sobą wyłudzonych nieruchomości, celem udaremnienia albo znacznego utrudnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia korzyści w postaci przejętych nieruchomości – dodaje.

Trójka z oskarżonych jest tymczasowo aresztowanych, a wszystkim grozi nawet do 15 lat więzienia.

Nowy akt oskarżenia jest czwartym będącym efektem ogromnego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Objęto nim łącznie ponad 150 postępowań prowadzonych na terenie całego kraju. Dotyczy ogółem około 1 400 aktów notarialnych i 1 000 nieruchomości, a zarzuty usłyszało jak dotąd prawie 40 podejrzanych.

Śledztwo w sprawie mafii mieszkaniowej. Ok. 1 400 aktów notarialnych i 1 000 nieruchomości

  • Warto przypomnieć, że na początku 2020 roku oskarżone zostało 7 osób, w tym 3 notariuszy. Zarzuty dotyczyły 81 przestępstw na szkodę 50 pokrzywdzonych, którzy utracili nieruchomości warte łącznie około 10 milinów złotych.
  • Kolejny akt oskarżeni z czerwca 2020 roku 2 podejrzanym zarzucał oszustwa z wykorzystaniem tzw. przymusowego położenia 11 osób, które straciły nieruchomości o szacunkowej wartości ok. 2,5 mln zł.
  • Z kolei mieszkania i działki za 10 mln zł stracić miało 79 poszkodowanych przez działanie 7 oskarżonych w grudniu 2020 r. o 123 przestępstwa.
  • Aktem oskarżenia z grudnia 2020 roku objęto 7 osób, w tym jednego notariusza. Oskarżonym zarzucono popełnienie łącznie 123 przestępstw na szkodę 79 pokrzywdzonych, którzy stracili nieruchomości o łącznej wartości około 10 milionów złotych.
Akt oskarżenia w sprawie tzw. mafii mieszkaniowej, zatrzymania w związku z tzw. mafią lekową, aresztowanie Sławomira Nowaka, zatrzymanie Ryszarda Krauzego i oskarżenie działaczy, którzy przewrócili pomnik ks. Jankowskiego - czytaj więcej o najgłośniejszych kryminalnych sprawach Pomorza 2020 na kolejnych slajdach >>>

Najgłośniejsze kryminalne sprawy Pomorza 2020 r. Znani bizne...

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki