Nowości na styczniowej liście leków refundowanych. Zniżki na leki dla cukrzyków, chorych na astmę i depresję

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne
Nowa, zaktualizowana lista leków refundowanych wejdzie w życie 1 stycznia. Już teraz jednak Ministerstwo Zdrowia poinformowało, jakie udogodnienia czekają pacjentów. Zniżką zostały objęte preparaty stosowane między innymi w leczeniu cukrzycy, zaburzeniach depresyjnych czy astmie.

Nowa lista leków refundowanych oznacza duże zmiany w sytuacji chorych, zwłaszcza w przypadku pacjentów z cukrzycą.

- Do refundacji trafiają leki bardzo skuteczne i potrzebne. Obniżają masę ciała, a jest to niezwykle ważne, bo wielu pacjentów z cukrzycą jest otyłych - mówi prof. Edward Franek z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Leki te zmniejszają również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - dodaje.

Pacjenci będą mogli skorzystać z nowego połączenia insulin w postaci preparatu Ryzodeg. Zniżką będą objęte także inkretyny stosowane „jeszcze przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglike-mizującymi od co najmniej 6 miesięcy”. To medykamenty nowej generacji, które pełnią funkcję analogów hormonów i zwiększają wydzielanie insuliny.

- Inkretyny będą refundowane dla pacjentów z BMI>=35. Pozostałe wskazania są identyczne jak przy flozynach. Inkretyny powodują zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, mają też wpływ na zmniejszenie masy ciała i obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego - poinformował Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Czytaj także

O zmiany w refundacji zabiegały od dłuższego czasu stowarzyszenia pacjentów i towarzystwa diabetologiczne. Wprowadzone zniżki oznaczają znaczne odciążenie chorych.

- Od około 5 lat walczyliśmy o wprowadzenie tych leków na listę refundacyjną. To duży sukces, ponieważ są to hormony dojelitowe, które pomagają uregulować metabolizm chorych na cukrzycę - cieszy się Krystyna Kiedrowicz z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Gdańsku.

Styczniowa aktualizacja jest również dobrą wiadomością dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Od nowego roku zniżką zostanie objęty Depra-tal - lek stosowany w przypadku depresji, a także Brintellix - wskazany w przypadku leczenie dużych epizodów depresyjnych u dorosłych.

- Jeżeli chodzi o wymienione leki stosowane w przypadku zaburzeń depresyjnych, to refundacja była oczekiwana. Leki te są stosowane sto-sunkowo często i głównym ograniczeniem do tej pory był właśnie ich koszt. Jest to na pewno dobra wiadomość dla pacjentów, oczywiście w zależności od poziomu zastosowanej refundacji - ocenia dr Jędrzej Nowaczyk, specjalista psychiatrii z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

To jednak nie wszystkie zmiany. Ministerstwo zapowiedziało też wprowadzenie rozszerzenia wskazań refundacyjnych w przypadku preparatu ograniczającego odpowiedź organizmu na alergeny.

- Nowością na liście będzie poszerzenie możliwości terapii lekiem Xolair (omalizumab), który zostanie objęty refundacją dla dzieci w wieku 6-11 lat w leczeniu ciężkiej astmy alergicznej oraz pokrzywki spontanicznej - informuje resort.

Nowe pozycje na liście

  • Depratal (duloksetyna)
  • Brintellix (wortioksetyna)
  • Trevicta (paliperidon)
  • Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum)
  • entekawir i tenofowir
  • Trulicity (dulaglutidum)
  • Ozempic (semaglutidum),

Czytaj także

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w interakcje z lekami

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> russex.xyz

G
Gość

Dokładnie , moja mama 87 l. musi to brać ,28 tabletek ,139,99 To skandal

P
Pacjent

Kiedy lek Xarelto będzie refundowany ?

Dodaj ogłoszenie