Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny robot da Vinci w szpitalu na Zaspie. Będzie operował razem z chirurgami. Za operację trzeba zapłacić

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka - Anzelewicz
W Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie zakończył się montaż chirurgicznego robota da Vinci. Dzięki temu pacjenci z Pomorza będą mogli w Gdańsku korzystać z jednej z najnowocześniejszych technik leczenia stosowanych na świecie. Za operacje pacjenci będą musieli zapłacić, gdyż NFZ ich nie refunduje. Chętnych jednak nie brakuje.

Na początek robot da Vinci będzie wykorzystywany do operacji z zakresu urologii onkologicznej, przede wszystkim chorych z rakiem prostaty. Pierwszą operację z udziałem robota da Vinci zaplanowano na najbliższy wtorek 29 września 2020 r.

Robot da Vinci. Pierwsze takie urządzenie na Pomorzu

To pierwsze tego typu urządzenie na Pomorzu. Robotami da Vinci dysponuje w kraju jeszcze osiem szpitali publicznych i cztery prywatne. Zarządzająca gdańskim spółka Copernicus wydzierżawiła robota da Vinci w ramach umowy o współpracy z warszawskim prywatnym Szpitalem Mazovia. W jej ramach będą przeprowadzane w szpitalu na Zaspie tzw. laparoskopowe radykalne prostatektomie z powodu raka prostaty z pomocą tego urządzenia. Te małoinwazyjne operacje polegają na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego objętego zmianami nowotworowymi.

- Początkowo zabiegi będą wykonywane przez lekarzy ze Szpitala Mazovia, którzy zdobyli już olbrzymie doświadczeniem w tym zakresie, z czasem, gdy i my się do tego przyuczymy będziemy je wykonywali sami – informuje dr n. med. Arkadiusz Mikszewicz, ordynator Oddziału Urologii w Szpitalu im św. Wojciecha. W niedalekiej przyszłości ma tu powstać Centrum Chirurgii Robotycznej.

Robot chirurgiczny da Vinci pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów laparoskopowych, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując uraz operacyjny i utratę krwi, skracając czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zapewniając szybszy powrót zaburzonych funkcji.

Robot da Vinci. Lekarze zapewniają: minimalne ryzyko powikłań

Prostatektomia radykalna z użyciem robota operacyjnego da Vinci jest zabiegiem bezpiecznym i zapewniającym dobre wyniki onkologiczne oraz czynnościowe.

- Mężczyźni najbardziej obawiają się powikłań, czyli wystąpienia zaburzeń wzwodu prącia oraz nietrzymania moczu, a robot da Vinci radykalnie zmniejsza ich ryzyko, a nawet pozwala ich uniknąć – tłumaczy dr Mikszewicz.

Specjalista wykonujący zabieg z zastosowaniem robota da Vinci – w odróżnieniu od tradycyjnych technik chirurgicznych – nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli. Konsola robota da Vinci umożliwia wyświetlenie operatorowi trójwymiarowego obrazu narządu nawet 30-krotnym powiększeniu, co zwiększa precyzję operacji i eliminuje efekt drżenia dłoni chirurga. Technologie wykorzystane w systemie da Vinci umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji cięcia – przekraczającej możliwości ludzkich rąk.

Robot da Vinci składa się z czterech ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion urządzenia imitują anatomiczne ruchy nadgarstka operatora urządzenia. Efektem zabiegu z wykorzystaniem systemu da Vinci jest mniejsza liczba zdarzeń niepożądanych oraz skrócenie okresu hospitalizacji.

Koszt operacji jest niemały, ale chętnych nie brakuje

Prostatektomia radykalna z użyciem robota operacyjnego da Vinci kosztuje 40 tys. zł. Oddział Urologiczny Szpitala św. Wojciecha specjalizuje się w leczeniu raka prostaty, wykonując prostatektomię radykalną metodą klasyczną i laparoskopową, raka pęcherza moczowego (operacje przezcewkowe i radykalne wycięcie pęcherza z rekonstrukcją dróg moczowych między innymi  za pomocą zastępczych pęcherzy jelitowych), raka nerki (wykonując operacje radykalne i oszczędzające miąższ nerki wykonywane laparoskopowo i klasycznie) oraz wad wrodzonych nerek i moczowodów, kamicy moczowej, łagodnego przerostu prostaty, zwężenia cewki moczowej. Wykonuje także operacje w obrębie moszny, prącia, laparaskopowe operacje żylaków powrózka nasiennego, biopsje gruczołu krokowego. Po przeprowadzce do nowej części szpitala urologia na Zaspie oferuje pacjentom komfortowe warunki pobytu.

Zabiegi z udziałem systemu da Vinci przeprowadzane są w Polsce zarówno w szpitalach prywatnych, jak i publicznych: we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Krakowie, Wieliszewie i Siedlcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki